- فرهنگی

تمدید مهلت ارسال متون برای طرح حمایت مالی از تولیدات نمایشی

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان، گفت: مهلت ارسال متون برای طرح حمایت مالی از تولیدات نمایشی قرارگاه شهید آوینی انجمن هنرهای نمایشی خوزستان تا ۱۵ تیر ۱۴۰۳ تمدید شد.

محمد یاقوت‌پور، اظهار داشت: با موافقت معاونت هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و بنا به درخواست گروه‌های نمایشی از شهرستان‌های مختلف استان مهلت ارسال نمایشنامه‌های متقاضی برای شرکت در طرح حمایت مالی انجمن هنرهای نمایشی خوزستان تا 15 تیر 1403 تمدید شد.

وی افزود: فراخوان حمایت از تولیدات نمایشی انجمن هنرهای نمایشی خوزستان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در سه بخش تئاتر خیابانی، تئاتر صحنه‌ای و تئاتر کودک و نوجوان منتشر شده است.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان، گفت: انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان با همراهی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و اداره کل هنرهای نمایشی کشور و انجمن هنرهای نمایشی ایران با هدف تقویت و حمایت از تولیدات نمایشی گروه‌های فعال، کشف استعدادهای نسل جدید و استمرار اجراهای عمومی نمایشی در گستره جغرافیایی کلیه شهرستان‌های استان از تولید آثار جدید در بخش‌های نمایش خیابانی، نمایش صحنه‌ای و نمایش کودک و نوجوان حمایت مالی از طرح تا تولید و تا اجرای عموم می‌کند.

 یاقوت‌پور گفت: در بخش‌های تئاتر خیابانی، تئاتر صحنه‌ای و تئاتر کودک و نوجوان این فراخوان منتشر شده و اولویت با تولیدات جدید استان در سال 1403 خواهد بود و این آثار نباید قبلا توسط هیچ گروهی اجرا شده باشد. همچنین تولید در قالب و گونه‌های مختلف نمایشی بلامانع است ولی ایده‌ها و شیوه‌های اجرایی خلاقانه و نو در اولویت پذیرش است.

وی با بیان اینکه بدین منظور هر کارگردان یا نویسنده می‌تواند با یک اثر در این برنامه حمایتی شرکت کند افزود: به منظور رعایت عدالت در تخصیص منابع مالی حمایتی و با توجه به درخواست برخی از هنرمندان برای حمایت ویژه و بیشتر از گروه‌های محدود گستره حمایت‌ها را به بیش از 35 گروه تعمیم دادیم که هرچند با مبالغ کمتر اما می‌توان محرکی حمایتی برای شروع به کار گروه‌های بیشتری در کل استان فراهم آورد.

وی ادامه داد: نحوه حمایت از تولیدات نمایشی تایید شده در قالب تفاهم‌نامه‌ای بین کارگردان (در بخش‌های خیابانی و صحنه‌ای و کودک و نوجوان) و انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان بدین صورت خواهد بود: بخش الف بخش تئاتر کودک و نوجوان و حمایت مالی به مبلغ پنج تا هشت میلیون تومان در سه مرحله در مراحل تولید پرداخت می‌شود (تا سقف پنج گروه نمایشی)، بخش ب بخش خیابانی و حمایت از تولید به مبلغ سه تا پنج میلیون تومان به هر گروه بابت تولید اثر و حداقل پنج اجرا در سطح شهرهای استان (تا سقف 10 گروه نمایشی و بخش ج نیز بخش صحنه‌ای و حمایت از تولید و اجرای عمومی اثر حداقل هفت و حداکثر 12 میلیون تومان (تا سقف ‌20 اثر نمایشی) است.

یاقوت‌پور از تمامی گروه‌های تئاتری استان درخواست کرد که تا 15 تیر 1403 طبق جدول زمانی فراخوان منتشر شده طرح شهید آوینی متون نمایشی خود را در هر سه بخش فراخوان پس از تکمیل فرم ضمیمه یا به اداره هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و یا به‌صورت پی‌دی‌اف به شماره اعلام شده در فرم پیوست ارسال کنند.