- فرهنگی, هنر

ناتاسیس سارانتوس: علاقه هنرجویان ایرانی به آموختن شگفت‌انگیز است

ناتاسیس سارانتوس، مدرس کارگاه آموزشی تخصصی بازیگری در چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با بیان اینکه از دیدن پتانسیل و علاقه هنرجویان ایرانی به آموختن بسیار شگفت‌زده است از امید به همکاری مشترک بین ایران و یونان گفت.

 ناتاسیس سارانتوس، نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر فعالیت خود را در تئاتر از حدود ۲۵ سال پیش آغاز کرده است.

این کارگردان تئاتر از سال ۲۰۰۹ تاکنون نمایشی با نام «آمریکایی» را در بیش از ۵۰ شهر در سراسر یونان اجرا کرده است. تور نمایشی این اثر همچنان ادامه دارد.

سارانتوس روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه برابر با چهارم، پنجم و ششم بهمن طی کارگاهی سه روزه، به آموزش کارگاه تخصصی بازیگری با عنوان «نقش و جایگاه همسرایان در نمایش‌های کلاسیک یونان» در چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر پرداخت.

این مدرس درباره کارگاهی که طی سه روز در ایران برگزار کرد، گفت: «ما در این سه روز به نقش همسرایان در ادبیات نمایشی دوران کلاسیک یونان پرداختیم و در این میان به جایگاه این نقش در دوران مدرن اشاره کردیم.»

سارانتوس افزود: «درست است که پرداختن به همسرایان به تاریخ یونان قدیم بازمی‌گردد ولی قطعا جزو موارد ضروری در تئاتر مدرن هم به شمار می‌آید؛ چراکه همسرایان هستند که حس تماشاگران را به بازیگران منتقل کرده و رابطه‌ای بین آن‌ها برقرار می‌کنند. این نقش در قرن حاضر نیز همچنان مورد اهمیت است.»

او ادامه داد: «ما در روز نخست به ارائه جزئیاتی درباره همسرایان و تمرین عملی در زمینه همراهی بازیگر با این گروه پرداختیم. در روز دوم بخش‌هایی از نمایش «اودیپ شهریار» شاهکار سوفوکل را با هنرجویان و سازهایی که به همراه داشتند، تمرین کردیم و در روز آخر این بخش را به عنوان نتیجه این کارگاه اجرا کردیم.»

این هنرمند گفت: «خوشحالم که این آمادگی اولیه برای اجرای کارگاهی در این سه روز وجود داشت. این سه روز احساس خستگی نمی‌کنم و از هنرجویان انرژی می‌گیرم.»

او با ابراز خشنودی از حضورش در ایران توضیح داد: «از دیدن پتانسیل و علاقه هنرجویان ایرانی به آموختن بسیار شگفت‌زده هستم. علاوه بر این دیدن کار هنرمندان ایرانی مرا به وجد آورده است. ما از نظر فرهنگی تشابهات بسیاری با هم داریم که می‌توان با ارتباط بیشتر و برنامه‌ریزی دقیق‌تر در پروژه‌های مشترک به آن‌ها پرداخت.»

این هنرمند با بیان اینکه امیدوار است که حضور او در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، نقطه مشترکی برای همکاری بین ایران و یونان باشد، افزود: «من آثاری از هنرمندان ایرانی را به تماشا نشستم که از نظر فرم، کارگردانی و محتوا بسیار عالی بود و از دیدن این آثار بسیار لذت بردم.»

سارانتوس در پایان سخنانش گفت: «من دوست داشتم تا امسال نمایش «آمریکایی» را در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روی صحنه ببرم؛ اما به دلیل مشکلات مالی و عدم حمایت وزیر یونان امکان حضور در بخش اجرایی برای گروه میسر نشد. امیدوارم به‌زودی همکاری مشترکی با ایران و هنرمندان عزیز این کشور داشته باشیم.»

چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به ریاست کاظم نظری و دبیری مهدی حامدسقایان، از ۲۷ دی تا ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ در تهران در حال برگزاری است.

خبرآنلاین