- ورزش

الهویی در حد و اندازه ای نیست که سپر بلا شود

پس از پایان جام ملت های آسیا در سال ۲۰۰۷ و ناکامی تیم ملی ایران، امیر قلعه نویی در یک برنامه تلویزیونی معروف با حضور عادل فردوسی پور، بیژن ذوالفقارنسب و امیر حاج رضایی شرکت کرد. برنامه ای که هنوز در ذهن امیر ماندگار است و پس از گذشت این همه سال از آن به عنوان یک جفای بزرگ یاد می کند.

تکرار ناکامی ایران در جام ملت های آسیا ۲۰۲۳ اما منجر به تغییر تاکتیک قلعه نویی شد. به نظر می رسد این بار ترجیح داده شد که سعید الهویی (دستیارش در تیم ملی) برای دفاع از عملکرد تیم راهی صداوسیما شود. صحبت های مربی تیم ملی و توجیهات عجیب و غریب او درباره شکست دردناک در جام ملت ها، این باور را در ذهن ما گنجاند که باید بابت نتایج تیم ملی به افتخار کادرفنی، کف مرتب بزنیم و از آنها تقدیر و تشکر کنیم! حتی دچار این توهم شدیم که بهترین تیم جام ملت ها ما بودیم و چون چشم بصیرت نداریم، نمی توانیم واقعیت ها را ببینیم!

الهویی از موضعی با افکار عمومی سخن گفت که یک لحظه تصور کردیم حذف تیم ملی، یک شوخی مضحک است و این تیم ملی ایران بود که قهرمان جام ملت های آسیا شده! با حرف های او واقعا گمان کردیم باید بابت طراحی تاکتیکی این مربی و ایجاد تحولات عمیق در تیم، یک تشکر جانانه داشته باشیم و به خاطر این درجه از پیشرفت و خودباوری به الهویی پاداش هم بدهیم!

هر چه هست اینکه سعید الهویی از نظر جایگاه فوتبالی و فنی، سوابق مربیگری و وجاهت، در حد و اندازه ای نیست که بخواهد درباره شکست تیم ملی توضیح واضحات بدهد یا ما بیش از این برای حرف هایش اهمیت قائل شویم. او در تیم ملی ایران، در حد یک دستیار ساده است.

برای نقد درست و حسابی تیم ملی و سوال و جواب کامل در این زمینه، بهتر است الهویی سپر بلا نشود و در این راستا، قطعا حضور امیر قلعه نویی به عنوان مسول اول هدایت تیم در یک برنامه زنده تلویزیونی، بیشتر و بهتر می تواند ابعاد ماجرا را برای مردم روشن کند.

در همین ارتباط: ۴ روز از شکست و ناکامی تیم ملی در جام ملت‌های آسیا گذشت؛ دلیل سکوت عجیب مهدی تاج چیست؟

 

 خبـر ورزشی