- فرهنگی

توجه به بُعد بین‌الملل جشنواره تئاتر کودک و نوجوان ضروری است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به بُعد بین‌المللی جشنواره را ضروری دانست و تاکید کرد: از این مزیت باید در راستای رشد سطح تئاتر کودک و نوجوان بهره گرفت؛ بهبود کیفیت آثار تولید شده در حوزه کودک و نوجوان، در ارتقای سطح تئاتر بزرگسال هم تاثیر بسزایی دارد.
سیدعباس صالحی در نشست امضای تفاهم‌نامه برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با همکاری استانداری همدان و معاونت امور هنری بر اهمیت حوزه تئاتر کودک و نوجوان تاکید کرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان نیازمند توجه دقیق به همه جوانب و دیدگاه کارشناسی است و آسیب‌شناسی دوره‌های گذشته می‌تواند در زمینه ارتقای کمی و کیفی سطح جشنواره تاثیرگذار باشد.
تاکید بر فعالیت دائم بخش پژوهش دبیرخانه جشنواره
وی توجه به بعد بین‌المللی این جشنواره را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: از این مزیت باید در راستای رشد سطح تئاتر کودک و نوجوان بهره گرفت؛ بهبود کیفیت آثار تولید شده در حوزه کودک و نوجوان، در ارتقای سطح تئاتر بزرگسال هم تاثیر بسزایی دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه خواست دبیرخانه جشنواره در بخش پژوهش تئاتر کودک و نوجوان نیز فعالیت دائم داشته باشد.
 
در ادامه این جلسه سیدسعید شاهرخی استاندار همدان نیز ضمن اعلام آمادگی همدان برای برگزاری این جشنواره، تصریح کرد: این استان تجربه، ظرفیت و پتانسیل بالایی در برگزاری جشنواره‌ها و برنامه‌های بزرگ ملی و بین‌المللی دارد. توانمندی قابل توجه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان برای برگزاری رویدادهای بزرگ بین‌المللی از جمله جشنواره تئاتر کودک و نوجوان و جشنواره فیلم‌های ‌کودکان‌ و نوجوانان به خوبی گواه این موضوع است.
حمیدرضا حاجی‌بابایی نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی هم با تاکید بر سابقه و تجربه درخشان همدان در حوزه فرهنگ و هنر، یادآور شد: تلاش استان برای برگزاری این جشنواره بین‌المللی در سطح مطلوب، باعث افتخار بوده و قابل تقدیر است. به همین منظور برای حمایت‌های همه‌جانبه در برگزاری جشنواره آمادگی لازم را داریم.
تاکید بر لزوم برنامه‌‎ریزی برای بهره‌برداری حداکثری
در بخش پایانی این جلسه سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر لزوم برنامه‌‎ریزی برای بهره‌برداری حداکثری از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به ویژه در بخش گردشگری، افزود: برگزاری این جشنواره شناخته شده، نیازمند مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط در استان است. باید برای تبدیل جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک ‌و نوجوان به عنوان یک برند فرهنگی و هنری برای همدان، برنامه‌ریزی‌های کارشناسی صورت بگیرد.
به گزارش ایرنا،‌ تفاهم نامه تمدید ۵ ساله میزبانی همدان برای برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر کودک روز گذشته در مراسمی با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدسعید شاهرخی استاندار و حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان، امضا شد.
بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان آبان سال ۹۸ به دبیری مجید قناد و با حضور ۵۲ نمایش از ۱۳ استان کشورمان و هفت کشور خارجی در همدان برگزار شد. 
این تفاهم‌نامه به منظور برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ به مدت سه دوره میان استانداری همدان و معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به امضا رسید.
 
شورای عالی انقلاب فرهنگی
 

دیدگاهتان را بنویسید