- طبیعت و گردشگری

دیوار چین؛ از گذشته تا به امروز

وقتی سخن از چین می شود اغلب دیوارچین به خاطر می آید که معماری باشکوهی دارد و مشوق اصلی گردشگران برای دیدار از سرزمین چین است.

 چین کشوری پهناور واقع در در آسیای شرقی است. این کشور عظیم میلیون‌ها جمعیت را در خود جای داده و با ۱۴ کشور دیگر مرز مشترک دارد. چین سرزمین هزار امپراطور، با تاریخ و فرهنگ عمیق خود جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد و هرساله گردشگران بسیاری به این دیار باشکوه سفر می‌کنند و از میراث جهانی آن دیدن می‌کنند. وقتی سخن از چین می‌شود اغلب دیوارچین به خاطر می‌آید که معماری باشکوهی دارد و مشوق اصلی گردشگران برای دیدار از سرزمین چین است.

دیوار بزرگ چین یکی از عجایب هفتگانه جهان

چین سومین کشور وسیع جهان است و جاذبه‌های گردشگری آن بی‌شمار است؛ اما در میان همه‌ی جاذبه‌ها دیوار چین بیش از همه موردتوجه است و همیشه پای ثابت تور چین است. دیواری به عظمت یک کوه؛ که قدمت آن به ۲۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد! این عظمت باستانی زبانزد عام و خاص است که نه‌تنها در تاریخ چین بلکه در تاریخ جهان می‌درخشد. دیوار چین به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان به ثبت رسیده است.

روایت شده نیل آرمسترانگ اولین فضانورد آمریکایی تنها دو آثار دست‌ساخته بشر را از روی ماه تشخیص داد و یکی از این دو اثر دیوار چین بود. به دیوار چین بزرگ‌ترین سنگر دفاعی جهان گفته می‌شود چرا که دلیل اصلی احداث آن نظامی بوده و برای امنیت و دفاع از سرزمین بنا شده است.

علت ساخت دیوار چین

برای دانستن علت ساخت دیوار چین لازم است کمی در تاریخ چین گذر کنیم. در قرن پنجم تا هشتم قبل از میلاد حکومت وقت چین در سلسله رینگ مورد حملات متعدد ملیت‌های شمالی هی ونک هو قرار می‌گرفته این ملیت قوم مغول و هون بوده و برای همین دستور داده می‌شود که برای حفاظت چین در مقابل یورش مغول‌ها این دیوار بنا شود؛ بنابراین ساخت این دیوار از شای کوان شروع و تا گانسو امتداد یافت و اینک بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین اثر تاریخی از سازه دفاعی و نظامی در جهان را بنام خود کرده است.

متأسفانه هیچ‌کدام از پادشاهان چین با ساخت دیوار به هدف خود نرسیدند چرا که دیوار در جاهایی شکسته شد و مغول‌ها فرصت یورش به چین را پیدا کردند.

اما آنچه مهم است به یادگار ماندن این شاهکار عظیم معماری است که تمدن پر افتخار چین را به جهان نشان می‌دهد همان‌طور که بر روی این دیوار حک شده” قهرمان نیستی تا زمانی که به دیوار بزرگ نرسی”!

دیوار چین از کجا تا کجاست؟

دیوار عظیم چین از شرق به غرب کشور چین امتداد داد. در نقشه چین امروزی امتداد این دیوار از کوه هوآ در نزدیکی داندونگ تا غرب جیوچوان در استان گانسو است. طول این دیوار ۲۱۱۹۶ کیلومتر برآورد می‌شود. ارتفاع دیوار چین نیز در قسمت‌های مختلف متغیر است؛ ولی بلندترین قسمت آن ۷ متر است. ارتفاع این دیوار در شهر پکن حدود ۷.۸ متر است. این دیوار در طول تاریخ دستخوش تغییراتی بوده و در زمان‌های مختلفی از تاریخ تکمیل شده است.

بخش‌هایی که تخریب شده دیگر قابل بازدید نیست و قسمت‌های دیگر هم در معرض آسیب هستند. اما قسمت‌هایی که میزبان گردشگران است بخش‌های مانده و سالم است. اصلی‌ترین دلیل تخریب دیوار چین سرقت آجرهای دیوار گزارش شده است.

گذر از دیوار چین و حقایق آن

هنگام سفر به چین و بازدید از بزرگ‌ترین معمای باستانی چین یعنی دیوار چین؛ موارد حیرت‌انگیزی را از این اثر خواهید دید. ازآنجایی‌که قدمت این دیوار بیش از ۲۰۰۰ سال است و به عبارتی در ۲۰۰۰ سالگی خود به سر می‌برد با فراز و نشیب‌های زیادی در طول تاریخ همراه بوده و جنگ‌های متعددی به خود دیده است.

دیوار چین؛ از گذشته تا به امروز

این دیوار از ۹ استان چین که شامل لیائونینگ، هبئی، تیانجین، پکن، مغلوستان، شانسی، نینگ شیا و گانسو هستند عبور می‌کند. در طول این دیوار کتیبه‌ها و سنگ‌نگاره‌های زیادی دیده می‌شود که هرکدام حکایت از یک داستان کهن و اساطیری دارد. معروف‌ترین سنگ‌نگاره قصه “منگ جیان” است. زنی که شوهر کارگرش را در حین ساخت دیوار چین از دست می‌دهد و افسانه آن بر روی کتیبه نوشته شده است.

معماری دیوار چین

از آنجایی که این دیوار در دوره‌های مختلف تکمیل شده و یا دست خوش تغییر بوده درهر قسمت آن با تفاوت‌هایی روبرو می‌شویم؛ اما در مورد مصالح ساخت دیوار چین، در غالب قسمت‌ها مصالحی مانند سنگ، خاک و آجر دیده می‌شود. به دیوار چین از منظره بالا که نگاه کنیم در فواصل ۵۰۰ متری ساختمان‌هایی قلعه مانند را می‌بینیم که به‌اصطلاح چینی‌ها “برج آتش” نام دارد. این برج‌ها برای حفاظت و نگهبانی بنا شده و نیروهای سپاه آن سلسله با دیده‌بانی از این برج‌ها تا کیلومترها دورتر از دیوار را مشاهده می‌کردند و در صورت دیدن متجاوز سریع اطلاع می‌دادند. نام این دیوار چندین بار تغییر داشته که “دیوار بلند” یا “دیوار ده‌هزار مایلی” از اسامی آن بوده و البته مردم محلی با نام‌های خاص خود این دیوار را خطاب می‌کنند. در شهر شانگهای به این دیوار “دریچه ورود به بهشت” نیز می‌گویند.

عجایب دیوار چین

نکات جالبی در رابطه با دیوار چین وجود دارد که شنیدن آن خالی از لطف نیست.

دیوار چین طولانی‌ترین سازه ساخت بشر است که تا کنون ثبت شده است.

قدمت این دیوار به حدود ۲۰۰۰ سال برآورد می‌شود.

بیشتر طول این دیوار توسط کارگران سلسله مینگ ساخته شده و سهم بیشتر در این اثر تاریخی دارند.

برای ساخته شدن این دیوار ۴۰۰۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند برای همین به دیوار چین بزرگ‌ترین قبرستان جهان را لقب داده اند!

در رابطه با دیوار چین افسانه‌های زیادی نیز روایت شده؛ به طور مثال می‌گویند یک اژدهای سفید مسیر دیوار بزرگ چین را به کارگران نشان می‌داده و برای همین مسیر دیوار به‌درستی بنا گشته است. جالب است بدانید در کشور چین اژدها به‌عنوان یک الهه محافظ بوده و چینی‌ها اعتقاد داشتند زمین پر اژدهاهایی است که نقش مراقبت از زمینیان را برعهده دارند.

آخرین جنگ بر روی دیوار چین در سال ۱۹۳۸ میان ژاپن و امپراطوری چین بوده که آثار آن بر روی دیوار قابل مشاهده است.

دیوار چین؛ از گذشته تا به امروز

ساخت دیوار چین چند سال طول کشید؟

ساخت این نماد از فرهنگ و میراث ملی چین حدود ۲۰ سال به طول انجامیده است و در سال ۱۹۸۷ میلادی در فهرست میراث جهانی ثبت شده است.

مهر