- فرهنگی

مشکل تئاتر شهر با حصارکشی حل نمی شود

 

شهردار منطقه ۱۱ با اشاره به وجود چالش های اجتماعی در تئاتر شهر تهران، گفت: حصارکشی راه حل مشکلات موجود در این مکان نیست.

 سید محمد موسوی با اشاره به چالش های اجتماعی موجود در تئاتر شهر ، گفت: کمیته ای برای تصمیم گیری درباره تئاتر شهر که دارای ارزش تاریخی، فرهنگی و ملی است ایجاد شد. مشکل این مکان دغدغه مدیریت شهری است. معضلات اجتماعی در تئاتر شهر عمومی است و تنها مربوط به این محل نمی شود؛ اما به علت جایگاه آن، معضلاتی نظیر حضور معتادان متجاهر و دستفروشان حتی به مقدار کم نیز در این مکان آزار دهنده است.

وی درباره حصارکشی در محوطه این ساختمان به عنوان راهکاری برای ممانعت از حضور معتادان متجاهر و دستفروشان در اطراف تئاتر شهر افزود: ما ورود به موضوع حصار نداریم و معتقدیم با حصارکشی چیزی درست نمی شود. تئاتر شهر مکانی عمومی است که رویدادهای اجتماعی، ملی و فرهنگی در محوطه آن برگزار می شود. البته مراقبت از اصل ساختمان موضوع متفاوتی است و کارگروهی در شورا تشکیل و طرحی پرزنت شده که سازمان زیباسازی روی آن کار می کند. همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد و مسئولان خود تئاتر شهر نیز در آن کارگروه حضور دارند.

موسوی ادامه داد: طرح اولیه برای مراقبت از ساختمان و جلوگیری از آسیب به بنا نوشته شده است. محوطه نیز با طرح های اجتماعی کنترل می شود. تخصصی و ملی بودن موضوع محوطه تئاتر شهر باعث لزوم توجه به اقدامات کارشناسی در این باره می شود. نباید اتفاقی بیفتد تا خاطر مردم و اصحاب رسانه مکدر شود. هر اتفاقی در این زمینه باید با خرد جمعی و همکاری همه دستگاه ها بیفتد.

تئاتر شهر بزرگ ترین مجموعه نمایش تئاتر ایران است که شامل پنج سالن نمایش می شود. تئاتر شهر در دوران پادشاهی محمدرضا پهلوی پادشاه اخیر ایران و به ابتکار فرح پهلوی در شهر تهران ساخته شد.

مجموعه تئاتر شهر در سال ۱۳۴۶ توسط علی سردار افخمی یکی از شاگردان هوشنگ سیحون طراحی شد و ساخت آن پنج سال به طول انجامید. این مجموعه در روز یکشنبه هشتم بهمن ۱۳۵۱ با روی صحنه رفتن نمایش باغ آلبالو نوشته آنتون چخوف و به کارگردانی آربی اوانسیان و با بازی داریوش فرهنگ، سوسن تسلیمی، مهدی هاشمی، فریده سپاه منصور، فهیمه راستکار و پرویز پورحسینی به عنوان مدرن ترین سالن تئاتر تهران افتتاح شد.

در آغاز تئاتر شهر و اجرای تئاترها زیر سرپرستی سازمان جشن هنر شیراز بود ولی پس از چندی به سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران واگذار شد.

این مجموعه از معماری زیبایی برخوردار است و جزء میراث فرهنگی کشور محسوب می شود. مجموعه تئاتر شهر در چهارراه ولی عصر (تقاطع خیابان انقلاب و خیابان ولی عصر) در مجاورت پارک دانشجو در تهران قرار گرفته است و محوطه سنگ فرشی وسیع و زیبایی دارد.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید