- صداوسیما, فرهنگی

معرفی کتاب” ایران از نگاه گوبینو” در رادیو فرهنگ

  بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) کارشناس مجری برنامه در این قسمت از کیمیای کلمات، به نقد و بررسی معرفی  کتاب” ایران از نگاه گوبینو” به قلم مهندس ناصح ناطق می‌پردازد.

گوبینو از چهره های برجسته و نامی سده نوزدهم است و با اینکه حرفه اصلی وی نویسندگی بوده،سیاستمداری اصیل،شاعری پرکار،فیلسوفی صاحب نظر و هم جهانگرد و گزارشگری کنجکاو بوده است. گوبینو ایران و ایرانیان را دوست می داشته و به این دلیل خاطره او از همه شرق شناسان برای دل های ایرانیان گرامی تر است. در این کتاب طرز اندیشه و برخی از رویدادهای زندگی وی بیان شده و تصویر کمابیش صحیحی از وی و اندیشه هایش به دست می آید.

کتاب «ایران از نگاه گوبینو» محصول قلم ناصح ناطق است. او یکی از دانشجویان اعزامی ایران به اروپا در دوره رضاشاه، در کنار کسانی چون مهدی بازرگان، غلامعلی فریور، محمد قریب، یدالله سحابی و صفی اصفیا بود. او که تخصصش مهندسی بود، به پژوهش در تاریخ و فرهنگ هم دست زد که این اثر یکی از آن‌ها است. و البته هر سال مبلغی برای خرید کتاب به کتابخانه تبریز کمک می‌کرد ،این کتاب نخستین‌بار در سال ۱۳۶۴ – یعنی درست همان سالی که ناطق در ۸۰ سالگی دار فانی را وداع گفت – ازسوی بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار منتشرشد.

برنامه کیمیای کلمات کاری از گروه کتاب رادیو فرهنگ است که جمعه‌ها ساعت ۱۳:۳۰ به بررسی متون کهن ادب فارسی و پژوهش‌ها و کتاب‌هایی که در زمینه این آثار نگاشته شده، اختصاص دارد. 

این برنامه به تهیه کنندگی «فریده گودرزی» برروی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید