- فرهنگی

نگاهی به بخش «کودک و رسانه» در نمایشگاه رسانه‌های ایران/تئاتر خلاق، جایگزین غرق‌شدن در رایانه

بیست‌وچهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران، که از یک‌شنبه، ۲۹ بهمن آغاز شده، تا فردا (چهارشنبه، دوم اسفند) در مصلی امام خمینی(ره) برپا خواهد بود.

 به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی بیست‌وچهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران، امروز، اول اسفند، نمایشگاه رسانه‌های ایران با سر‌وصدا و شلوغی دانش‌آموزان و کودکان حال‌وهوای دیگری داشت. تا ساعت ١٢ ظهر امروز، نزدیک به ٣٠٠ دانش‌آموز از شش مدرسه، در رده‌های سنی مختلف به‌ویژه دورۀ اول و دوم دبیرستان از غرفه‌های کودک و رسانه بازدید کردند.

غرفۀ نخست این مجموعه به «تولید کتاب» برای کودکان دبستانی اختصاص دارد. در این غرفه کودکان می‌تواند از نخستین مرحله تا مرحلۀ نهایی تولید کتاب یعنی طراحی جلد را طی کنند. در نهایت بهترین کتاب انتخاب شده و به طراح آن هدیه اهدا خواهد شد. در دو غرفۀ دیگر مجموعۀ کودک و رسانه یعنی «‌متحرک‌سازی» و «پاکدست» نیز همین امکان وجود دارد. در غرفۀ متحرک‌سازی، امکان ساخت «ویدیو» و «فلیپ‌بوک» هردو امکان‌پذیر است. در بخش رویدادِ بزرگسالان، مواجهۀ مربیان و دانش‌آموزان با دیجیتا‌ل‌ها است. به این معنی که به کودکان، نوجوانان و خانوادۀ آن‌ها استفادۀ درست و بی‌خطر از بازی‌ها، تلفن همراه و… آموزش داده می‌شود. این آموزش‌ها به کودکان ردۀ سنی پایین‌تر به شکل نقد انیمیشن ( پویانمایی) انجام می‌شود.

شاید دانش‌آموزان پیش از این با دو مفهوم EQ و IQ آشنا شده باشند؛ اما در نمایشگاه امسال دانش‌آموزان با مفهموم تازه DQ (هوش رسانه‌ای) آشنا می‌شوند.
بخش اِستیج، شاید جالب‌ترین بخش برای بچه‌ها باشد؛ به‌ویژه اگر خودشان به بخشی از نمایش- بازی تبدیل شوند. استیج با هدف آموزش رفتارهای مفید رسانه‌ای و در چند بخش شامل نمایش خلاق، نمایش عروسکی و نمایش فکر بچه‌ها را به چالش می‌کشاند.

والدین همیشه نگران بازی بچه‌ها با بازی‌های کامپیوتری هستند. در این غرفه از بخش کودک – رسانه نمایشگاه، بچه‌ها و والدین آن‌ها با بازی‌های مفید PS5 و VR، آشنا می‌شوند. بخش پایانی غرفۀ کودک – رسانه نیز به نمایش خلاق اختصاص دارد. به این معنی که به بچه‌ها آموزش داده می‌شود که به‌جای غرق شدن در این فضای مجازی و رسانه‌ها، چه بازی‌ها و تفریح‌هایی می‌توانند انجام دهند.

بیست‌وچهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران، که از یک‌شنبه، ٢٩ بهمن آغاز شده، تا فردا (چهارشنبه، دوم اسفند) در مصلی امام خمینی(ره) برپا خواهد بود.