- طبیعت و گردشگری

تنگه رغز داراب؛ عروس تنگه‌های ایران

رغز که به عروس تنگه‌های ایران مشهور است، مکانی که سنگ و کوه در مصافی هزاران ساله با آب و سرما و گرما، انواع جلوه‌‌های زیبای معماری طبیعی را در آنجا ایجاد کرده‌ است و هر آبشار با دیگری متفاوت بوده و هر یک جلوه و زیبایی خاص خود را دارد.

۶۴ آبشار، که هر کدام شاهکار طبیعت هستند. دیواره‌‌های بزرگ و عظیم رغز، در طول مسیر گاه سر به هم آورده‌ا‌ند و راهی برای نفوذ آفتاب ندارند و گاهی از هم فاصله می‌گیرند و محوطه‌ای زیبا می‌سازند.

چند سالی هست علاقه‌مندان به طبیعت و حرفه ای‌های طبیعت گردی، تنگ‌رغز داراب را پیدا کرده اند و برای یک ماجراجویی پرهیجان وارد این منطقه بکر استان فارس می شوند.

تنگ رغز یکی از زیباترین طبیعت های استان فارس و حتی کشور ایران است که به عروس تنگه های ایران معروف شده است. معنای واقعی شور و هیجان طبیعت گردی را در اینجا می توانید احساس کنید.

جایی پر از چشمه های زلال آب با آبشارهای زیبا، صدای غرش آب و دیواره های سنگی بلند و پر از لانه کبوتران وحشی، که هر بیننده ای را به وجد می آورد.

طبیعتی که گردشگران و طبیعت گردان حرفه ای را از غیرحرفه ای جدا می کند. با این وجود شما هم با یک راهنمای حرفه ای و کمی آموزش، می توانید این مسیر را طی کنید.

بهترین زمان سفر و بازدید از تنگ رغز در فصل های پر آب یعنی حدود اردیبهشت ماه تا اوایل مهر ماه است، اما حتما قبل از شروع سفر اخبار هواشناسی را دنبال کنید و در هنگام بارندگی و سیلاب، به هیچ عنوان، وارد این تنگه نشوید.

از خروجی جنوب شرق شیراز به سمت فسا، حرکت کردیم و بعد از رسیدن به شهرستان فسا، سفر خود را به سمت داراب ادامه دادیم. تابلوی ۲۵ کیلومتر مانده به داراب را که دیدیم، نزدیک روستای حسن آباد در منطقه فسارود داراب بودیم.

در این روستا تعدادی راهنمای محلی حرفه ای بودند که با گردشگران‌ همراهی می‌کردند. با یکی از این افراد آشنا شدیم و تجهیزات لازم را کرایه کردیم. سر شب چند ساعتی را در یک اقامتگاه بومگردی استراحت و تجدیدقوا نمودیم.

برای رسیدن به ابتدای تنگه رغز دو راه وجود دارد. یکی با حدود ۵ ساعت پیاده روی از شرق تنگه ما را به ابتدای مسیر تنگه نوردی میرساند و دیگری با ۲ ساعت وانت سواری و حدود سه ساعت پیاده روی از سمت غرب تنگه، ما را به ابتدای آن راهنمایی می‌کند‌ که ما راه دوم را انتخاب کردیم و ساعت دو نیمه شب سوار یک وانت شدیم و به سمت تنگ رغز رفتیم.

 دو ساعت وانت سواری در مسیری که خاکی و سنگلاخ بود و طبق توصیه راهنما، کاملا سرپا ایستادیم تا با دیواره های وانت برخورد نکنیم اما حتی در همان حال هم دیدن آسمان زیبای پرستاره، شگفت انگیز بود.

نزدیک اذان صبح به چشمه بیدک رسیدیم که از وانت پیاده شدیم و آب خوردن خود را برداشتیم و بعد از کمی استراحت، مسیر پیاده روی را شروع کردیم، مسیری جنگلی و سرسبز از درختان بادام و پسته کوهی که نیمی از آن شیب ملایمی داشت و نصف دیگر آن کوه‌پیمایی با سربالایی‌ها و سرپایینی‌های تندی بود و بالاخره حدود ساعت ۸ صبح به ابتدای تنگه رسیدیم و صبحانه خوردیم و وت سوت (لباس مخصوص ورود به آب سرد) پوشیدیم و تجهیزات فرود را به خودمان بستیم. دستکش پارچه ای محکم‌ به دست کردیم و کفش آب نوردی را به پا.

بسته‌بندی و پَک کردن وسایل بسیار اهمیت داشت. وسایل را باید جداگانه در کیسه های محکم و ضخیم قرار داده و کاملا هوای آنها را می‌گرفتیم و محکم گره می‌زدیم. تنقلات و خرما و انجیر را هم در بطری های پلاستیکی ریخته بودیم تا کاملا از نفوذ آب در امان بمانند.
 
تنگه نوردی شروع شد. آبِ درون تنگ رغز بسیار زلال و خنک بود و دیواره های بلند آن باعث شده که بیشتر مسیر حرکت، سایه باشد و سردی هوا بیشتر حس شود.

بالاخره به جایی که باید اولین پرش مان را انجام می دادیم، رسیدیم. مثل اینکه کسی داوطلب نبود! یکی یکی جلو می آمدند و نگاهی به پایین حوضچه می کردند و بر می‌گشتند! بالاخره نفر اول پرید و من هم که ذوق پرش داشتم، پشت سرش راهی شدم! از همین جا هیجان اصلی سفر شروع شد.

تنگ‌رغز ۶۴ آبشار دارد که تنها ۱۲ آبشار به دلیل ارتفاع بلند، نیاز به فرود با تجهیزات حرفه ای دارد و بسته به مشخصات و ویژگی های ظاهری، این آبشارها توسط گردشگران نام‌گذاری شده اند و بقیه آبشارها را باید با پرش به درون حوضچه ها طی کرد.

در پایین دست همه آبشارها، حوضچه‌هایی از آب زلال و سرد و پر از ماهی‌های ریز و درشت قزل آلا وجود دارند که توصیه می شود از ماهی‌هایی که در حوضچه ها پیرامون شما شنا می کنند، نهراسید و چون مسافت برخی از این حوضچه ها زیاد است، باید حتما شنا بدانید و جلیقه نجات هم داشته باشید تا اگر ماهیچه هایتان در اثر سرما گرفتند، شما را روی آب نگه دارد.

اگر از آب و شنا می ترسید، قید این سفر را بزنید و اگر از ارتفاع می ترسید، پیشنهاد می دهیم که مقصد دیگری را برای طبیعت گردی انتخاب کنید.

آبشار نگین با ارتفاع ۱۶ متر، آبشار بوم رنگ به ارتفاع ۷ متر، آبشار مسعود به ارتفاع ۸ متر، آبشار گلاب حوضچه به ارتفاع ۱۱ متر، آبشار فتح به ارتفاع ۸ متر، آبشار حکمت به ارتفاع ۱۱ متر، آبشار کبوتر به ارتفاع ۲۵ متر، آبشار جام به ارتفاع ۹ متر، آبشار دماغه به ارتفاع ۱۲ متر، آبشار آذرخش به ارتفاع ۶۵ متر، آبشار یادگار به ارتفاع ۴ متر و آبشار وداع به ارتفاع ۴۶ متر، آبشارهایی هستند که برای فرود به تجهیزات کوهنوردی حرفه ای نیاز دارند.

کوله ها را یکی یکی به درون آب پرتاب می‌کردیم و به سمت حوضچه بعدی می‌رفتیم و حس خوبی داشت که نیاز نبود کوله ها را مدام به دوش بکشیم.

اما یک نکته خیلی مهم که باید به آن توجه داشت این که فقط هر حوضچه ای که راهنما گفت را بپرید، چون احتمال ارزیابی اشتباه عمق حوضچه ها توسط شما وجود دارد و اگر عمق حوضچه مناسب پرش نباشد و موقع پرش پایتان  به کف حوضچه برخورد کند، کمرتان آسیب می‌بیند.

سر برخی پرش ها کمی معطل می شدیم و نازکشان بچه ها را تشویق به پرش می کردیم.
فرود از برخی آبشارها با تردید همراه بود چرا که انتهای مسیر را نمی دیدیم یا اینکه آبشاری پایین دست آبشار دوم بود که فشار آب مانع دیدن انتهای مسیر می شد. اما با رسیدن به پایین آبشار و شناور شدن در حوضچه زلال و خنک به آرامش می رسیدیم و برای فرود بعد انرژی می‌گرفتیم.

توصیه می کنم زیاد برای آب بازی در حوضچه ها معطل نشوید. چون مسیری نزدیک به 10 ساعت (بستگی به توانایی افراد گروه دارد) پیش رو دارید و بهتر است به شب نخورید البته آخر مسیر هم حوضچه زیبا و عمیقی برای شنا هست.

ویژگی خاص تنگ‌رغز این است که می دانیم راه برگشتی نیست و با شروع مسیر تنگه باید تا آخر آن را طی کنیم!

خوشبختانه تنگ رغز از مناطقی است که چون جای زیادی برای نشستن ندارد و فرصت زیادی برای باز کردن کوله و غذا خوردن نیست، به نسبت زباله کمی در طول مسیر وجود داشت. البته همان یکی دو جای نشستن هم گردشگران، محیط را با زباله هایشان مزین کرده بودند! پس لطف کنید اگر راهی رغز شدید زباله ها را در کوله بگذارید و همراه خودتان برگردانید.

در طول مسیر تنگه، با لانه های کبوتران و پرندگان وحشی بسیاری روبرو خواهید شد، مراقب باشید تا لانه های پرندگان را خراب نکنید.

دیگر به نقطه ای رسیده بودیم که فرود و پرش از آبشار کارساز نبود. اینجا تنها باید سر می‌خوردی! درست مثل پارک های آبی. سطح سنگ ها در اثر ریزش آب آنقدر لیز شده بود که سُر خوردن را راحت میکرد!

آخرین آبشار را که آبشار وداع هست، با طناب فرود آمدیم و به حوضچه بسیار زیبای قلب مانندی وارد شدیم به اسم حوضچه عشق، که آخرین نقطه ای بود که میشد شنا کرد.

بعد از حوضچه عشق، مسیری حدود چهار هزار قدم را در کوه طی کردیم تا به روستای حسن آباد رسیدیم.

این سفر بی نظیر است اما فقط به کسانی توصیه می‌شود که آمادگی جسمانی بالایی داشته باشند، آموزش شنا، فرود با طناب، گیره و کارابین را دیده باشند و شجاع هم باشند.

فارس

103 thoughts on “تنگه رغز داراب؛ عروس تنگه‌های ایران

 1. Howdy! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
  My blog discusses a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

  Feel free to surf to my page … จบ ม.۶ เรียนต่อต่างประเทศ

 2. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the
  screen in Chrome. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser
  compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The design look great though! Hope you get the issue
  resolved soon. Thanks

  Here is my blog :: ซื้อหวย

 3. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across
  a blog that’s both educative and engaging, and without a doubt, you
  have hit the nail on the head. The issue is something that too few people are speaking
  intelligently about. I am very happy that I found this in my
  search for something concerning this.

 4. Hello! I realize this is somewhat off-topic but I needed to ask.

  Does building a well-established blog like yours require a lot of work?

  I am completely new to running a blog however I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I can share my own experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for brand new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 5. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Cheers!

 6. May I just say what a relief to uncover a person that really understands what
  they’re discussing online. You certainly understand how to bring an issue
  to light and make it important. More people have to check this out and understand this side of the story.

  I can’t believe you’re not more popular since you surely have the gift.

 7. I truly love your site.. Pleasant colors & theme.
  Did you create this website yourself? Please reply back as I’m planning
  to create my very own website and want to find out where you got this from or what the theme is called.

  Kudos!

 8. Hi there, I discovered your site by means of Google even as looking for a similar topic, your website came up, it
  looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just was alert to your blog via Google,
  and found that it’s really informative. I am gonna watch out for brussels.
  I’ll appreciate if you happen to proceed this in future. Lots of other folks will likely
  be benefited from your writing. Cheers!

 9. Hi there,I discovered your blog by way of Google at the
  same time as looking for a similar subject, your web site got here up, it appears great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply changed into allert too ylur weblog thru Google, and found that it’s
  truly informative. I’m going to watch out for brussels.
  I’ll appreciate if you proceed this in future. Manyy folks ccan bbe benefited from your writing.
  Cheers!
  php patterns

 10. Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from
  somewhere? A design like yours with a few simple adjustements
  would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Bless you

 11. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff
  previous to and you are just too great. I actually like what
  you have acquired here, certainly like what you are saying and
  the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it
  smart. I can’t wait to read much more from you. This is really a great website.

 12. Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you
  may be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will
  eventually come back at some point. I want to encourage you to definitely continue your great work, have a nice weekend!

 13. My brother recommended I might like this website. He was entirely right.
  This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 14. you’re really a just right webmaster. The site
  loading velocity is amazing. It seems that you’re doing
  any unique trick. Moreover, The contents are masterwork.
  you have done a magnificent task on this matter!

 15. Thanks for ones marvelous posting! I really
  enjoyed reading it, you could be a great author.I will always bookmark
  your blog and will often come back very soon. I want to encourage you to continue your great posts, have a
  nice weekend!

 16. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions
  on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but
  I never seem to get there! Thank you

 17. Good day! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this post to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 18. hello there and thank you for your information – I have definitely picked
  up something new from right here. I did however expertise a few technical issues using this website,
  as I experienced to reload the website a lot of times previous to I could
  get it to load properly. I had been wondering if your
  hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances
  times will very frequently affect your placement
  in google and could damage your quality
  score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective intriguing content.
  Ensure that you update this again very soon.

 19. May I simply just say what a comfort to discover somebody who truly
  understands what they’re talking about on the internet.
  You certainly understand how to bring an issue to light and make it important.

  A lot more people really need to check this out and understand this side of the story.
  I can’t believe you aren’t more popular because you most certainly possess the
  gift.

 20. Hiya! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make
  your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to
  correct this problem. If you have any recommendations, please share.
  Thanks!

 21. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Extremely useful info specifically the last phase 🙂 I maintain such info a
  lot. I used to be seeking this particular information for a very long time.
  Thank you and good luck.

 22. I will immediately seize your rss as I can’t find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Kindly permit me realize in order that I may just
  subscribe. Thanks.

 23. Terrific article! That is the type of information that are supposed to be shared across the web.
  Disgrace on the seek engines for now not positioning this submit upper!
  Come on over and visit my web site . Thanks =)

 24. Hi there! I know this is kinda off topic nevertheless
  I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading
  links or maybe guest authoring a blog article or
  vice-versa? My blog goes over a lot of the same topics as yours
  and I think we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 25. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too magnificent.

  I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still care for to keep it sensible.
  I cant wait to read far more from you. This is really a
  wonderful website.

 26. Its such as you read my mind! You appear to grasp a lot approximately
  this, such as you wrote the guide in it or something.

  I feel that you just could do with a few percent to power the message house a
  bit, however instead of that, this is great blog.
  An excellent read. I’ll definitely be back.

 27. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic
  to be actually something that I think I would never understand.

  It seems too complex and very broad for me. I am looking forward
  for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 28. Hello there! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to
  me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 29. My programmer is trying to persuade me to move to
  .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am concerned about switching to
  another platform. I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

 30. Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told used to be a amusement account it.

  Glance complicated to far added agreeable from you! However, how
  could we communicate?

 31. of course like your website however you need to take a look at
  the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife
  with spelling problems and I find it very troublesome to
  tell the truth however I’ll certainly come again again.

 32. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your
  great post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 33. Hi there I am so happy I found your webpage, I really found you by mistake, while I
  was browsing on Google for something else, Anyhow I am
  here now and would just like to say cheers for a marvelous
  post and a all round interesting blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have
  bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more,
  Please do keep up the awesome job.

 34. Hello there! This post couldn’t be written any better!
  Going through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I am going to send this post to him.

  Pretty sure he will have a very good read.
  Thank you for sharing!

 35. Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard
  work due to no back up. Do you have any methods to stop hackers?

 36. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it
  but, I’d like to send you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be
  interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it
  improve over time.

 37. Someone essentially help to make critically posts I might state.
  That is the first time I frequented your web page and so far?
  I surprised with the research you made to make this particular put up incredible.
  Magnificent job!

 38. My partner and I stumbled over here coming from a different website
  and thought I may as well check things out. I like what I see so i
  am just following you. Look forward to going over your web page repeatedly.

 39. Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you
  using for this website? I’m getting tired of WordPress because
  I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 40. Hello very cool web site!! Guy .. Excellent ..
  Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also?
  I’m happy to search out numerous helpful info right here in the put up, we’d like develop extra strategies in this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 41. Howdy very cool web site!! Man .. Excellent .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your site and take the feeds also?
  I am satisfied to find so many helpful information here within the
  publish, we need develop more strategies in this regard,
  thank you for sharing. . . . . .

 42. Howdy this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG
  editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a
  blog soon but have no coding expertise so I wanted to get
  advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 43. Greetings I am so thrilled I found your weblog, I really found you by error,
  while I was browsing on Bing for something else, Anyways I am
  here now and would just like to say thanks a lot for a tremendous post
  and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have book-marked it and also added your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more,
  Please do keep up the superb b.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *