- اجتماعی, فرهنگی

آیا اسم شما روی شخصیت تان تاثیر دارد ؟

شاید برای اغلب افراد این موضوع باورنکردنی به نظر برسد اما نام افراد تاثیرات بسیاری در زندگی و شخصیت انسان ها دارد، در ادامه از اثرات اسم بر روی شخصیت مطلع خواهید شد.

 

 

تاثیر اسم بر شخصیت و زندگی افراد

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه اسم روی شخصیت ما تاثیرگزار خواهند بود؟ شاید برایتان عجیب باشد اما نام شما اهمیت بسیار زیادی در زندگی تان دارد. در واقع نام هر فرد هسته مرکزی شخصیت او است و شعور ذاتی او را نیز شکل می دهد و به این دلیل نام و اسم نشان می دهد ما که هستیم و مانند میراث و فرهنگ هر شخص عمل می کند. در واقع اسم ها در شکل دادن شخصیت ما تاثیرگزار هستند و می توانند تاثیرات مثبت و منفی روی آن بگذارند. به همین دلیل از خانواده ها انتظار می رود که یک اسم خوب برای فرزندشان انتخاب کنند و در این مورد عجله نداشته باشند.

 

تاثیر اسم بر شخصیت

 

تاثیر اسم بر شخصیت

چگونه یک اسم روی ما تاثیرگزار خواهد بود ؟

احساسات در مورد نام می تواند خوب ، بد یا خنثی باشد. کودکان به طور ذاتی خلاق هستند و شرایط و محیط را به خوبی درک می کنند. اگر اسم فرزند شما کمی کمدی باشد، احتمالا علاقه او برای انتخاب نام مستعار بیشتر می شود و همین امر گاهی اوقات باعث اضطراب، ترس و غم درونی او در زندگی خواهد شد.

بعضی از افراد اسم چنگیز و اسکندر روی فرزندانشان می گذارند بدون اینکه توجه کنند این افراد در تاریخ دشمنان ما بودند و مسلماً این کار از لحاظ رفتاری تاثیرمنفی و بدی بر شخصیت افراد خواهد گذاشت همان طور که گفتیم از نظر رفتاری اسم دارای بار عاطفی و روانی برای اشخاص می باشد یعنی می توان گفت اسامی مذهبی هم در سرنوشت افراد نیز دخیل هستند پس بایستی بدانید در زمان کودکی اسامی نامناسب منجر می شوند که کودک مورد تمسخر واقع شود و رو به انزوا بگذارد و در پی آن گوشه گیری ، سرخوردگی و انزوا به بار بیاورد.

افرادی که نام محیط را روی آن ها می گذارند، مثل ایران، پاریس یا لندن ، ناخوداگاه تمایل پیدا می کنند که در آن مکان ها زندگی کنند. در هر کشوری افرادی که نام های خارجی داشته باشند ، شانس کمتری برای قبول شدن در مصاحبه های شغلی را دارند و افراد با نام های معمولی در این امر خوش شانس تر خواهند بود.

البته که بعضی از مطالعات این یافته ها را تکذیب می کند، مخصوصا وقتی که بعضی از کمپانی ها سعی دارند افراد را از دسته ها و گروه های متنوع استخدام کنند. در کل می توان گفت که نام ها قدرت دارند و روی دیدگاه دیگران روی شما نیز تاثیر دارند.

رابطه اسم و شخصیت

اعتبار از طریق اسم

 نام های خاص می توانند روی احترام دیگران به شما تاثیرگزار باشند. بعضی از نام ها معنی بسیار غنی دارند یا طرز ادا کردن آن بسیار جذاب و شیرین است ، این نام می تواند روی طرز فکر دیگران نسبت به شما تاثیرگزار باشد ، البته که هرگز نباید یک شخص را از روی نام خوب و بدش مورد قضاوت قرار داد.

تجسم کردن

زمانی که شخصی را ندیده ایم و تنها نام او را می شنویم ، تصورات زیادی در ذهن ما شکل می گیرد. در واقع سعی می کنیم از روی اسم او ، سن ، شغل ، شخصیت، جایگاه اجتماعی و دیگر ویژگی های رفتاری اش را حدس بزنیم . البته که گاهی اوقات تصورات ما خلاف واقعیت است و با دیدن فرد کاملا شوک می شویم.

معایب دو اسمی بودن

تاثیرات منفی دو اسمی بودن

روانشناسان در کل جهان به این نتیجه رسیده اند که تغییر نام افراد امکان دارد در سبک شخصیتی و رفتاری آنها تغییرات فاحشی به وجود بیاورد حتی احتمال دارد این تغییر نام نشات گرفته از مشکلات ذهنی و شخصیتی فرد و یا تمایل نداشتن به دوران کودکی اش باشد. بنابراین والدین بایستی در اولین گام انتخاب نام فرزندان است دقت ویژه ای به خرج دهند تا منجر نشوند که افراد نام خود را تغییر دهند چرا که تغییر نام شکاف بزرگی با این وضعیت فعلی و کودکی افراد ایجاد می کند.

معمولاً کسانی که دارای دو اسم هستند و دوگانگی در نامشان مشاهده می شود مشکلات زیادی را از نظر احساسی و رفتاری تجربه می کنند به خاطر اینکه این افراد مدام در محیط های دانشگاهی ، اداری ، مدرسه و … با نام شناسنامه ای خطاب می شوند و در بین دوستان و اطرافیان و خانواده با نام دوم مورد خطاب قرار می گیرند که این جدا بودن اسامی در اماکن مختلف باعث جدا شدن احساس های رفتاری حاکم بر این محیط های مختلف خواهد شد.

بنابر این روانشناسان پیشنهاد می کنند که والدین با اکتفا به عرف ، فرهنگ و افکار حاکم بر جامعه اسم مناسبی برای فرزندان خود از همان آغاز تولد تعیین کنند تا او در آینده به اجبار اقدام به تغییر نام نکند. بارها ملاحظه شده است که پدر و مادر ها به هر دلیلی نامی در شناسنامه فرزندشان ثبت می کنند ولی او را با اسم دیگری خطاب می کند در حالی که این کار آنها در آینده تاثیر به سزایی در زندگی فرزندشان خواهد گذاشت.

منبع:نمناک

دیدگاهتان را بنویسید