- سبک زندگی, هنر

بهترین رمان های جهان؛ ۹۹ رمان خواندنی

اگر اهل کتاب و کتاب‌خوانی باشید حتما از دیدن فهرست‌های بهترین کتاب‌های دنیا هیجان‌زده‌ می‌شوید. البته فهرست‌های مختلف و متنوعی درباره بهترین رمان های جهان و کتاب‌های مختلف وجود دارد و قطعا اختلاف نظرهایی میان افراد مختلف درباره انتخاب محتوای این فهرست‌ها وجود دارد. اما واقعیت این است که هر رمانی که بتواند به یکی از این فهرست‌ها راه پیدا کند قطعا حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و بالاخره از ابعادی قابل‌اعتنا و بررسی است. در ادامه از بهترین رمان های جهان به انتخاب گاردین برای‌تان گفته‌ایم. در این فهرست از دون‌کیشوت تا نغمه آمریکایی دیده می‌شود. این شما و این فهرستی از رمان‌های برتری که می‌توانید بخوانید و لذت ببرید.

۱. دن کیشوت (Don Quixote)

میگل سروانتز اسپانیایی خالق داستان دن کیشوت، شوالیه‌ای آرام است که با خدمتکار خود به نام سانچو پانزا، سالیان متمادی، مخاطبان بسیاری را از سراسر دنیا به خود جذب کرده‌اند. اگر این رمان را نخوانده باشید و متولد دهه شصت و اوایل هفتاد باشید، احتمالا انیمیشن این رمان را در برنامه کودک نوبت عصر دیده‌اید.

۲. سیر و سلوک زائر (Pilgrim’s Progress)

سیر و سلوک زائر یکی از بهترین رمان های جهان و اثری از جان بانیان است. این کتاب روایتگر سفر معنوی فردی است که برای رسیدن به مقصدی آسمانی با ماجراهای گوناگونی روبه‌رو می‌شود.

۳. رابینسون کروزوئه (Robinson Crusoe)

رابینسون کروزوئه یا رابینسون کروسو نخستین رمان انگلیسی نوشته دانیل دِفو است. بسیاری از کارشناسان و متخصصان، آن را در فهرست بهترین رمان های دنیا قرار داده‌اند.

۴. سفرهای گالیور (Gulliver’s Travels)

اثر هجوآمیز جاناتان سوئیفت را هم کودکان دوست دارند و هم بزرگسالان. سفرهای گالیور به برخی از ممالک دورافتاده جهان، داستان‌هایی ماجراجویانه است که با نگاهی دقیق‌ افکار آدمی را به چالش کشیده است.

۵. تام جونز (Tom Jones)

تام جونز داستان کودکی یتیم است که هنری فیلدینگ آن به رشته تحریر درآورده و ماجراهای زندگی این پسر در قرن هفدهم را روایت می‌کند. در تام جونز ماجراهای عشقی و مسائل پیرامون آن نیز با آب و تاب خاصی به گوش مخاطب می‌رسد.

۶. کلاریسا (Clarissa)

ساموئل ریچاردسون، نویسنده کتاب کلاریسا، یعنی یکی از طولانی‌ترین کتاب‌های انگلیسی دنیا، است. نکته جالب توجه درباره آن، ناتوانی خوانندگان از زمین گذاشتن کتاب است. یعنی اگر صفحات نخست آن را بخوانید به احتمال زیاد تا آخرِ این رمان طولانی و پرکشش را می‌خوانید.

۷. تریسترام شَندی (Tristram Shandy)

تریسترام شندی یکی از نخستین کتاب های پرفروش دنیا، نوشته لارنس استرن است. شیوه نوین روایت داستان در این رمان، آن را به یکی از بهترین رمان های جهان بدل کرده است.

۸. روابط نامشروع خطرناک (Dangerous Liaisons)

پیر-آمبرواز شودرلو دو لاکلو، نویسنده فرانسوی روابط نامشروع خطرناک در رمان خود که حالت رساله دارد به موضوع پیچیده اغواگری می‌پردازد و شخصیت‌هایی ارائه می‌کند که با بازی کردن با احساسات دیگران، ظالمانه انسانیت را زیر پا می‌گذارند.

۹. اِما (Emma)

اما هم یکی از بهترین رمان های جهان و نوشته نویسنده معروف انگلیسی، جین آستین است. نگاه دقیق و عمیق جین آستین به درک مقولات مختلف زندگی از جمله عشق و روابط باعث خلق آثار ماندگاری مانند «غرور و تعصب» و «اِما» شده است.

۱۰. فرانکشتاین (Frankenstein)

بهترین رمان های جهان - فرانکشتین

مِری شِلی خالق هیولای وحشتناکی است که ایده نوشتن آن را لُرد بایرون، شاعر رمانتیک انگلیسی برای نخستین بار به او پیشنهاد داد. فیلم‌های متعددی از روی این رمان اقتباس شده که دیدن برخی از آنها خالی از لطف نیست.

۱۱. نایت‌مِر اَبِی (Nightmare Abbey)

توماس لاوپیکاک از نویسندگان برجسته‌ای بود که عقاید فلسفی زمان خود را در رمان‌ها و داستان‌هایش به چالش می‌کشید. نایت‌مر ابی هم رمانی هجوآمیز و رمانتیک است که معمولا جای خود را در میان بهترین رمان های جهان باز می‌کند.

۱۲. گوسفند سیاه (The Black Sheep)

گوسفند سیاه اثر نویسنده نامدار فرانسوی، اونوره بالزاک، است که داستان دو رقیب بر سر تصاحب عشق یک زن اغواگر را روایت می‌کند. این رمان، اثری ارزشمند است که بیشتر از اینها لایق تعریف و تمجید بوده است.

۱۳. صومعه پارم (The Charterhouse of Parma)

صومعه پارم داستان صومعه‌ای در دوران بعد از ناپلئون در کشور فرانسه است که آن را استاندال نوشته و یکی از شاهکارهای ادبیات به شمار می‌رود.

۱۴. کُنت مونت کریستو (The Count of Monte Cristo)

الکساندر دوما در رمان دلهره‌آور و هیجان‌انگیز خود به داستان انتقامی پرداخته که مخاطب را تا انتها، واله و مجذوب با خود همراه می‌کند.

۱۵. سیبیل (Sybil)

بنجامین دیزرائیلی که نخست‌وزیر انگلستان هم بود با نوشتن رمان سیبیل نشان داد که این کشور به جز چرچیل، نخست‌وزیر باهوش و خردمند دیگری هم داشته است. سیبیل یکی از بهترین رمان های جهان در شرح فاصله طبقاتی در انگلستان به شمار می‌رود.

۱۶. دیوید کاپرفیلد (David Copperfield)

دیوید کاپرفیلد یکی از آثار برتر چارلز دیکنز بزرگ است و گفته می‌شود که بیشتر حالت زندگی‌نامه دارد. یعنی داستان‌ها و ماجراهایی که در رمان شرح داده می‌شود، بی‌شباهت به زندگی خود نویسنده نیست.

۱۷. بلندی‌های بادگیر (Wuthering Heights)

بلندی‌های بادگیر اثر امیلی برونته بی‌شک یکی از بهترین رمان های جهان است. به‌طوری‌که شخصیت‌های معروف آن، کاترین اِرنشا و هث‌کلیف به شخصیت‌هایی ملموس و نام‌آشنا در دنیای کتاب‌خوان‌ها بدل شده‌اند.

۱۸. جین اِیر (Jane Eyre)

جین ایر هم نوشته یکی از خواهران بااستعداد برونته یعنی شارلوت برونته است. روایت فراموش‌نشدنی داستان همراه با شرح احساسات پیچیده عاطفی، جین ایر را در ردیف یکی از بهترین رمان های جهان قرار می‌دهد.

۱۹. بازار خودفروشی (Vanity Fair)

ویلیام تاکری هم با نوشتن رمان بازار خودفروشی به دقیق‌ترین شکل ممکن، مقطعی از زندگی اشراف و فقرای انگلیسی را روایت کرده است. داستان با محوریت شخصیت دو دختر به نام‌های آملیا و بِکی پیش می‌رود و در خلال آن با جامعه انگلیس و پیچیدگی‌های رفتاری انسانی آشنا می‌شوید.

۲۰. داغ ننگ (The Scarlet Letter)

بهترین رمان های جهان - داغ ننگ

داغ ننگ نوشته ناتانیل هاثورن یکی از تأمل‌برانگیزترین رمان‌های معروف جهان است که به مفهوم گناه می‌پردازد. به عقیده هاثورن، جاده رستگاری از مسیر گناهکاری می‌گذرد.

۲۱. موبی دیک (Moby-Dick)

«اسماعیل خطابم کنید…»؛ این جمله، جمله آغازین رمان مشهور موبی دیک (نهنگ بحر) است که در میان دوستداران رمان و ادبیات شهرت زیادی دارد. این اثر درخشان را نویسندگان و خوانندگان بارها و باره ستوده‌اند.

۲۲. مادام بوواری (Madame Bovary)

گوستاو فلوبر در رمان مادام بوواری به زندگی دختری شهرستانی در سودای رسیدن به عشق و ثروت و زندگی در جامعه‌ای بورژوازی می‌پردازد.

۲۳. زن سفیدپوش (The Woman in White)

زن سفیدپوش اثر ویلکی کالینز از هویت پنهان، حیله‌گری و ستم‌های روحی آدمی در بستر داستانی پرکشش می‌گوید.

۲۴. آلیس در سرزمین عجایب

(Alice’s Adventures In Wonderland)

آلیس در سرزمین عجایب را لوئیس کارول برای دختر ۹ساله یکی از مقامات آکسفوردی نوشته بود که سال‌ها پس از آن هم کودکان و بزرگسالان را در دنیای اسرارآمیز خود پذیرا شده است.

۲۵. زنان کوچک (Little Women)

لوئیزا آلکوت در زنان کوچک، زندگی چهار خواهر را با ظرافت و هنرمندی خاصی روایت می‌کند. این کتاب به شدت موفق بوده و فیلم و انیمیشن‌های موفقی هم از روی آن ساخته شده است.

۲۶. شکلی که اکنون زندگی می‌کنیم

(The Way We Live Now )

آنتونی ترولوپ در رمان معروف خود با شکوه و زبردستی خاصی به فساد اواخر دوران ویکتوریا می‌تازد و یکی از بهترین رمان های جهان را خلق می‌کند.

۲۷. آنا کارنینا (Anna Karenina)

محال است، کتاب‌خوان باشید و نام لئو تولستوی بزرگ را نشنیده باشید. این نویسنده در رمان آنا کارنینا هم مثل آثار دیگرش، روایتی دقیق و هنرمندانه از ماجرایی پرکشش به خواننده ارائه کرده است؛‌ شرح روابط و ماجراهایی در روزگار اشرافی روسیه در آناکارنینا شما را با عمق نگاه تولستوی بزرگ آشنا می‌کند.

۲۸. دانیل دِروندا (Daniel Deronda)

جورج الیوت خالق آثار بزرگی در دنیای ادبیات است. دانیل دروندا هم در کنار آثار دیگر او مثل «میدل مارچ» به نوعی روان آدمی را در بستر داستانی دقیق و جذاب شرح می‌دهد.

۲۹. برادران کارامازوف (The Brothers Karamazov)

اگر از عشاق ادبیات روس هستید، خواندن اثر دیگری از فئودور داستایووسکی بزرگ را از دست ندهید.

۳۰. سیمای یک بانو (The Portrait of a Lady)

بهترین رمان های جهان - تصویر یک زن

هنری جیمز در سیمای یک بانو، روایتگر داستان زنی به نام ایزابل آرچر است که بعدها فیلمی با بازی نیکول کیدمن هم از روی آن ساخته شد.

۳۱. هکل بری‌فین (Huckleberry Finn)

حتما انیمیشن دوست‌داشتنی هکل‌بری‌فین را به خاطر دارید. اگر هم سن‌تان یا هر دلیل دیگری باعث شده که انیمیشن را ندیده باشید حتما نام این اثر معروف مارک تواین طناز را شنیده‌اید. اگر هم نام این اثر به گوش‌تان نخورده، زود دست به کار شوید و این کتاب را که به گواه منتقدان و کارشناسان و البته خوانندگان، یکی از بهترین رمان های جهان است به کتابخانه خود اضافه کنید.

۳۲. مورد عجیب دکتر جکیل و آقای هاید

(The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde)

رابرت لوییس استیونستون در یکی از بهترین رمان های جهان به واکاوی ابعاد شخصیتی انسان‌‌ها می‌پردازد و داستان پیچیدگی‌های رفتار و روان را با ظرافتی جذاب به رشته تحریر درمی‌آورد.

۳۳. سه مرد در قایق (Three Men in a Boat)

سه مرد در قایق نوشته جروم.ک. جروم یکی از طنازانه‌ترین و خنده‌دارترین رمان‌های انگلیسی دنیاست.

۳۴. تصویر دوریان گرِی (The Picture of Dorian Gray)

تصویر دوریان گری، داستانی ظریف و حساس از اسکار وایلد است که تا حدی از زندگی شخصی‌اش الهام گرفته شده.

۳۵. خاطرات یک آدم بی‌اهمیت (The Diary of a Nobody)

خواندن رمان خاطرات یک آدم بی‌اهمیت با شخصیت جالبی به نام «آقای پوتر»، برای دوستداران دوران ویکتوریا جالب خواهد بود. این رمان را جورج گروث‌اسمیت نوشته است.

۳۶. یهودی سرگردان (Jude the Obscure)

بی‌شک توماس هاردی با نگارش یهودی سرگردان، یکی از بهترین و نخستین رمان‌های قرن ۲۱ را به مخاطبان عرضه کرده است. خواندن این اثر به دوستداران ادبیات توصیه می‌شود.

۳۷. معمای شن‌ها (The Riddle of the Sands)

ارسکین چالدرز در معمای شن‌ها، داستانی معمایی و جاسوسی را روایت می‌کند که در آن مأموری آلمانی وقایعی را از سر می‌گذراند. خواندن این رمان برای دوستداران آثار جاسوسی-معمایی جذاب خواهد بود.

۳۸. آوای وحش (The Call of the Wild)

جک لندن در آوای وحش، داستان سگی را برای مخاطبان می‌گوید که بعد از مرگ صاحبش به دسته‌ای از گرگ‌ها می‌پیوندد.

۳۹. نوسترومو (Nostromo )

شاهکار جوزف کُنراد از عشق، پول و سیاست‌های انقلابی می‌گوید.

۴۰. باد در درختان بید (The Wind in the Willows)

بهترین رمان های جهان - باد در بیدزارها

باد در درختان بید در دسته ادبیات کودکان قرار می‌گیرد و البته حرف‌های مهمی هم برای بزرگسالان دارد. کنت گراهام نویسنده این اثر، برای نوشتن رمان خود از داستان‌هایی که شبانه برای پسرش تعریف می‌کرده، الهام گرفته است.

۴۱. در جست‌وجوی زمان از دست‌رفته

(In Search of Lost Time)

در جست‌وجوی زمان از دست رفته اثر مارسل پروست، یکی از طولانی‌ترین رمان‌های این فهرست و دنیا است. این کتاب، تحلیلی عمیق از دوره زمانی اواخر قرن ۱۹ میلادی تا اوایل قرن ۲۰ کشور فرانسه است که با شیوه‌ای خاص روایت می‌شود.

۴۲. رنگین‌کمان (The Rainbow)

دی‌. اچ. لارنس در رنگین کمان به زندگی یک خانواده در چندین نسل پرداخته است. این رمان مدتی در انگلستان توقیف بود و مانند بسیاری از رمان‌های توقیفی بعد از نشر به‌خوبی از آن استقبال شد.

۴۳. سرباز خوب (The Good Soldier)

فورد مادوکس فورد در سرباز خوب به روابط پیچیده انسانی در قالب داستان زندگی دو زوج انگلیسی و آلمانی می‌پردازد. در این کتاب، راوی داستان از سبک سیال ذهن بهره می‌برد.

۴۴. ۳۹ پله (The Thirty-Nine Steps)

جان باکن در ۳۹ پله، رمانی پرجنب و جوش و کلاسیک درباره ماجراجویی‌هایی با طعم تعلیق و خشونت خلق کرده است.

۴۵. اولیس (Ulysses)

اولیس جیمز جویس یکی از شاهکارهای ادبیات مدرن است. اولیس هم دوران توقیف و ممنوعیت را تجربه کرده و از آن رمان‌هایی جنجالی است که بیش از آنکه خوانده شده باشد، اسیر هیاهو و نقد شده است.

۴۶. خانم دالووی (Mrs Dalloway)

با خواندن رمان خانم دالووی به عنوان یکی از بهترین رمان های جهان، متوجه می‌شوید که چرا ویرجینیا وُلف را به عنوان یکی از بهترین نویسندگان قرن ۲۱ می‌شناسند.

۴۷. گذری به هند (A Passage to India)

گذری به هند به روابط انگلیس و هند در دوران استعمارگری انگلیس می‌پردازد و ادروارد مورگان فورستر با دیدی زیبا، روابط میان دو کشور را با نگاهی جذاب به کشور هند در قالب داستانی گیرا روایت می‌کند.

۴۸. گتسبی بزرگ (The Great Gatsby)

اسکات فیتزجرالد نویسنده گتسبی بزرگ از دوران بعد از جنگ جهانی و فرصت‌طلبی آمریکایی‌ها در رشد طبقه‌ای ثروتمند از دوران جاز یا موسیقی جاز یاد می‌کند. این کتاب بی‌تردید یکی از بهترین رمان های جهان است که به شکلی هنرمندانه نوشته شده است.

۴۹. محاکمه (The Trial)

محاکمه روایت محکوم کردن مردی است که خودش هم نمی‌داند چه جرمی مرتکب شده است. قلم بی‌نظیر کافکا و هوش او در ابداع فضاهایی مبهم و جذاب بی‌شک ستودنی است.

۵۰. مردان بدون زنان (Men Without Women)

مردان بدون زنان را نمی‌توان رمان دانست بلکه مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه است که ارنست همینگوی، تعدادی از آنها را در کتاب‌ها و مجلات مختلف به چاپ رسانده بود.

۵۱. سفر به انتهای شب (Journey to the End of the Night)

سفر به انتهای شب اثر درخشان لویی فردینان سلین است که به خاطرات و تجربیات پزشکی نه‌چندان‌جذاب در دل جنگ‌های جهانی می‌پردازد. روایت و زبان این رمان خلاقانه و جذاب است.

۵۲. گور به گور (As I Lay Dying)

گور به گور، کمدی سیاهی است از ویلیام فاکنر بزرگ. این اثر یکی از بهترین رمان های جهان به شمار می‌رود.

۵۳. دنیای قشنگ نو (Brave New World)

آلدوس هاکسلی در رمان علمی-تخیلی دنیای قشنگ نو، آرمان‌شهری را توصیف می‌کند که علم روانشناسی و ژنتیک در آن رشد چشمگیری داشته و زندگی انسان‌ها را کنترل می‌کند.

۵۴. اسکوپ (Scoop )

رمان اسکوپ نوشته اِولین وو، داستانی درباره روزنامه‌نگاری جوان است که به‌عنوان خبرنگار برای گزارش اخباری مربوط به جنگ و بحران به شرق آفریقا اعزام می‌شود و ماجراهایی را از سر می‌گذراند که خواندن آنها قطعا خالی از لطف نیست.

۵۵. آمریکا (USA )

جان دوس پاسوس در تریلوژی (سه گانه) آمریکا از ابزارهای روایی مختلفی برای نگارش رمان خود بهره می‌برد.

۵۶. خواب بزرگ (The Big Sleep)

ریموند چندلر در رمان خواب بزرگ، داستان زندگی شخصیتی به نام فیلیپ مارلو را برای‌تان روایت کرده است: مردی بشاش، باانرژی و خوش‌تیپ که به طرز اندوهناک و تلخی، تنهاست.

۵۷. در جست‌وجوی عشق (The Pursuit Of Love)

در جست‌وجوی عشق نوشته نانسی میتفورد، نوعی کمدی آداب است که طرفداران زیادی دارد و خوانندگان بی‌شماری به حضور آن در فهرست بهترین رمان های جهان رأی می‌دهند.

۵۸. طاعون (The Plague)

مگر می‌شود، فهرستی از بهترین رمان‌های دنیا مطرح شود و در آن خبری از آثار آلبر کامو نباشد؟ طاعون، رمان پررمز و رازی است که داستانش در شهر اوران یا وهران در الجزیره می‌گذرد. شهری که طاعون و موش‌ها احاطه‌اش می‌کنند و رمانی‌درجه یک از دل آن خلق می‌شود.

۵۹. ۱۹۸۴ (Nineteen Eighty-Four)

داستان رمان ۱۹۸۴ نوشته جورج اوروِل، داستان آشنای نظام‌های توتالیتر و تمامیت‌خواهی است که نمونه‌های آن در جهان به‌وفور دیده می‌شود. ۱۹۸۴ هنوز هم یکی از محبوب‌ترین کتاب‌هایِ اهالی کتاب است.

۶۰. مالون می‌میرد (Malone Dies)

بهترین رمان های جهان - مالون می میرد

نویسنده «در انتظار گودو»، سامئل بکِت در «مالون می‌میرد» هم از لحنی سیاه برای روایت مونولوگ‌های (تک‌گویی) شگفت‌انگیز داستان خود بهره می‌برد. مالون می‌میرد، یکی از رمان های برتر جهان است که اگر آن را نخوانده‌اید، سریع‌تر دست به کار شوید.

۶۱. ناتور دشت (Catcher in the Rye)

ناتور دشت فقط یک رمان نیست بلکه اثری کالت است که دوستداران کتاب را به هم پیوند می‌دهد. «هولدِن کالفیلد»، شخصیت دوست‌داشتنی رمان جِی.دی. سالینجر در میان طرفداران بی‌شمار ناتور دشت، حکم رمز شب را دارد. کافی است این نام را بدانید تا ناتور دشتی‌ها، ورودتان را به جامعه عشاق این کتاب تبریک بگویند.

۶۲. خون هوشیار (Wise Blood )

فلانی اوکانِر در خون هوشیار از مذهبیون افراطی در جنوب عمیق می‌گوید. اوکانر فقط ۳۹ سال عمر کرد اما در این مدت کوتاه، آثار درخشانی از خود به جای گذاشت.

۶۳. تار شارلوت (Charlotte’s Web)

ای‌.بی‌.وایت در این رمان از نجات شخصیتی به نام «ویلبر خوکه» توسط نبوغ عنکبوتی مهربان می‌گوید. تار شارلوت هم در فهرست بهترین‌های گاردین قرار دارد.

۶۴. ارباب حلقه‌ها (The Lord Of The Rings)

جِی.آر.آر تالکین و ارباب حلقه‌های او نیازی به معرفی ندارد، دارد؟ خلق دنیایی افسانه‌ای با ویژگی‌ها و شخصیت‌هایی که نمونه‌شان را در هیچ کتابی نخوانده‌اید، ارزشمند نیست؟ قطعا هست.

۶۵. جیم خوش‌شانس (Lucky Jim)

جیم خوش‌شانس را کینگزلی اَمیس نوشته است. این کتاب را به عنوان یکی از رمان‌های طنز درجه یک دهه ۱۹۵۰ میلادی می‌شناسند.

۶۶. سالار مگس‌ها (Lord of the Flies )

ویلیام گُلدینگ در رمان معروف خود، تعدادی پسربچه مدرسه‌ای را روایت کرده که بنا به یک حادثه، مرزهای توحش را رد می‌کنند. این بچه‌ها نمادی از طبیعت و ذات بشریت را به نمایش می‌گذارند.

۶۷. آمریکایی آرام (The Quiet American)

داستان آمریکایی آرام در دهه ۱۹۵۰ میلادی در ویتنام می‌گذرد و ظلم آمریکایی‌ها در این کشور دستمایه خلق رمانی ارزشمند شده است.

۶۸. در جاده (On the Road)

در جاده، اثر مهمی از جک کرواک است که فیلمی با همین نام هم سال ۲۰۱۲ از روی آن ساخته شد. در این کتاب روایتی از سفر اودیسه‌وار شخصیت رمان را در جاده‌های آمریکایی خواهید خواند.

۶۹. لولیتا ( Lolita)

عشق عجیب شخصیت اصلی داستان به نام هامبرت هامبرت به دختری نوجوان با شیوه روایت زبردستانه ولادیمیر ناباکوف، لولیتا را به یکی از بهترین رمان های جهان بدل کرده است.

۷۰. طبل حلبی (The Tin Drum)

بهترین رمان های جهان - طبل حلبی

طبل حلبی رمان پرطرفدار گونتر گراس آلمانی است که درباره وقایعی از دوران هیتلر هم در آن صحبت شده است.

۷۱. همه چیز فرو می‌پاشد (Things Fall Apart)

چینوآ آچه‌به نویسنده این رمان به نیجریه در سال‌های نخست استعمار پرداخته و رمان کلاسیکی در ادبیات آفریقا خلق کرده است.

۷۲. بهار زندگی دوشیزه ژان برودی

(The Prime of Miss Jean Brodie)

موریِل اسپارک با آثار خود و لحن بُرنده و موضوعات بحث‌برانگیزش به عمق ذهن خوانندگان نفوذ می‌کند. بهار زندگی دوشیزه هم اثری با همین ویژگی‌هاست.

۷۳. کشتن مرغ مقلد (To Kill A Mockingbird)

دختری شِش ساله راوی داستانی اثرگذار درباره نژادپرستی است. هارپِر لی این اثر ارزشمند را به رشته تحریر درآورده است.

۷۴. تبصره ۲۲ (Catch-22)

ژوزف هِلِر در کمدی سیاه خود تبصره ۲۲ به شخصیت‌های نیروی هوایی بمب‌افکن در جنگ جهانی دوم می‌پردازد. داستان این رمان از سوی افراد مختلف روایت می‌شود و به‌عنوان یکی از بهترین رمان های جهان در فهرست‌ گاردین حضور دارد.

۷۵. هِرتزوگ (Herzog )

هرتزوگ اثر سال بِلو روایت داستان زندگی مردی با پیچیدگی‌‌های زندگی پرماجرای او در قرن حاضر است.

۷۶. صد سال تنهایی (One Hundred Years of Solitude)

درباره رمان صد سال تنهایی فقط باید گفت که با خواندن آن با شاهکاری مدرن رو‌به‌رو خواهید شد.

۷۷. خانم پالفری در کلارمونت

(Mrs Palfrey at the Claremont)

این رمان نوشته الیزابت تیلور است. این نویسنده سالمندی و موضوعات پیرامون آن را دستمایه رمان خود قرار داده است.

۷۸. تینگر تیلور، سرباز جاسوس

(Tinker Tailor Soldier Spy )

این رمان هم مرثیه‌ای است از دوران بعد از استعمار بریتانیا که ارزش قرار گرفتن در فهرست بهترین رمان های جهان را دارد.

۷۹. سرود سلیمان (Song of Solomon)

سرود سلیمان اثر تونی موریسون هم روایتی خواندنی از زندگی شخصیت‌هایی آمریکایی-آفریقایی است.

۸۰. گردش در کارخانه بطری‌سازی

(The Bottle Factory Outing)

گردش در کارخانه بطری‌سازی نوشته بریل بینبریج، داستانی سیاه است که در لندن می‌گذرد و نهایتا به یک تراژدی ختم می‌شود.

۸۱. ترانهٔ دژخیم (The Executioner’s Song)

نورمن میلر در رمان شبه واقعی خود ترانه دژخیم از مرگ و زندگی شخصیتی به نام گری گیلمور می‌نویسد و شاهکاری خواندنی خلق می‌کند.

۸۲. اگر شبی از شب‌های زمستان، مسافری…

(If on a Winter’s Night a Traveller)

ایتالو کالوینو در این رمان، داستانی اثرگذار و عجیب درباره لذت خواندن و مطالعه روایت کرده است.

۸۳. خم رودخانه (A Bend in the River)

وی‌.اس نیپال در خم رودخانه که یکی از بهترین رمان های جهان لقب گرفته است، از زندگی مردی می‌گوید که با تحولات سیاسی محل زندگی‌اش به مکانی جدید در خم یک رودخانه نقل مکان می‌کند. نثر و موضوع خم رودخانه تا حدی یادآور رمان «دل تاریکی» اثر جوزف کُنراد است.

۸۴. در انتظار بَربَرها (Waiting for the Barbarians)

جِی.اِم کوتزی برنده جایزه نوبل در رمان خود، داستانی غم‌انگیز و فراموش‌نشدنی از تبعیض نژادی را روایت می‌کند. فیلمی با بازی رابرت پتینسون و جانی دپ از روی این رمان در حال ساخت است که در سال ۲۰۲۰ به نمایش گذاشته خواهد شد.

۸۵. خانه‌داری (Housekeeping )

خانه‌داری، داستانی شاعرانه از زندگی سه نسل از زنان است که مریلین رابینسون به زیبایی، آن را به رشته تحریر درآورده است.

۸۶. لنارک (Lanark )

لنارک با نام دیگر «یک زندگی در چهار کتاب» را نویسنده اسکاتلندی آلاسدیر گرِی نوشته است. لنارک رمانی کلاسیک است که داستان آن در زادگاه نویسنده یعنی شهر گلاسگو می‌گذرد.

۸۷. سه‌گانه نیویورک (The New York Trilogy)

پل آستِر در سه‌گانه نیویورک، رمانی جذاب و جنایی خلق می‌کند که داستان‌های ماوراطبیعی آن در نیویورک دهه ۱۹۷۰ میلادی می‌گذرد.

۸۸. بی‌.اِف.جی (The BFG)

رولد دال دوست‌داشتنی، نویسنده بزرگ هلندی است که آثارش در حوزه کودک را همه گروه‌های سنی دوست دارند. بی‌. اف. جی هم داستان غول بزرگ و مهربانی است که رمان رولد دال را در دسته پرفروش‌ترین و بهترین رمان های جهان قرار داده است.

۸۹. جدول تناوبی (The Periodic Table)

جدول تناوبی نثری شاعرانه درباره شیمی و جدول تناوبی به قلم پریمو لِوی است.

۹۰. پول (Money)

رمان پول، مارتین آمیس را در بیشتر فهرست‌های رمان‌های برتر جهان وارد کرده است. آن را بخوانید.

۹۱. هنرمندی از جهان شناور

(An Artist of the Floating World)

کازو ایشی گورو برای رمان هنرمندی از جهان شناور برنده جایزه ادبی وایت‌برد شد. این نویسنده ژاپنی-انگلیسی در این رمان معتقد است که گاهی، کار هنرمند از روایت مفاهیم انتزاعی و ابراز آنها باید فراتر رود و موضوعات ملموس‌تری را برای بشریت مطرح کند.

۹۲. اُسکار و لوسیندا (Oscar And Lucinda)

پیتر کَٰری در رمان خود یک عاشقانه را در قرن ۱۹ میلادی روایت می‌کند. پیتر کری، دو بار موفق به کسب جایزه ادبی «بوکر» شده است.

۹۳. خنده و فراموشی

(The Book of Laughter and Forgetting)

خنده و فراموشی نوشته میلان کوندرا تلفیقی است از زندگی‌نامه نویسنده، ایده‌ها و عقایدش و تاریخ که تحت تأثیر حمله پیمان ورشو به چکوسلاواکی در سال ۱۹۶۸ نوشته شده است.

۹۴. محرمانه در لس‌آنجلس (LA Confidential)

جیمز اِلروی در رمان خود از رویایی سه افسر پلیس لس‌آنجلس با رازهایی درباره فساد و خشونت موجود در حرفه خود می‌نویسد.

۹۵. کودکان خردمند (Wise Children)

آنجلا کارتر در رمان کودکان خردمند که به عنوان یکی از بهترین رمان های جهان شناخته می‌شود، با فضای رئالیسم جادویی و داستانی عجیب و غریب این رمان را خلق کرده است.

۹۶. تاوان (Atonement)

بهترین رمان های جهان - تاوان

ایان مک‌یوئین نویسنده داستان‌های کوتاه بود، اما تاوان رمانی بلندی است که متن جذاب و گیرای آن، خواننده را سحر می‌کند و به دنبال خود می‌کشاند.

۹۷. سپیدهٔ شمالی (Northern Lights)

سپیده شمالی رمانی کودکانه درباره دختری به لایراست که در فضایی تخیلی، داستانی پرماجرا را روایت می‌کند.

۹۸. نغمه آمریکایی (American Pastoral)

فیلیپ راث سال‌ها به خاطر کتاب شکایت پورتنوی مورد توجه و استقبال عموم بود. این کتاب، راث را به شهرتی جهانی رساند. نغمه آمریکایی هم از آثار موفق اوست که در فهرست بهترین رمان های جهان قرار دارد.

۹۹. آسترلیتز (Austerlitz)

رمان دابلیو.جی سِبالد پس از مرگش به چاپ رسید. در این رمان خاطرات، تصاویر و گذشته آلمان به خوبی روایت می‌شود.

منبعtheguardia

دیدگاهتان را بنویسید