- طبیعت و گردشگری

جاذبه های گردشگری همدان ، سفر به پایتخت تمدن ایران

اولین‌ها همیشه هیجان انگیزترین هستند. همدان، اولین پایتخت ایران و خانه‌ای بود که مادها برای زندگی در فلات ایران آن را انتخاب کردند. البته نام اولیه‌ی این شهر هگمتانه بود و بعدها توسط سلسله‌های دیگری هم به عنوان پایتخت انتخاب شد. 

غار علیصدر ، سرآمد جاذبه های دیدنی همدان

جاهای دیدنی همدان - غار علیصدر
جاهای دیدنی همدان – غار علیصدر

درست است که عبور از دل کوه وهم انگیز است و ترسی در دل ما ایجاد می‌کند، اما اگر پا به غار علیصدر بگذارید بعد از مدتی متوجه می‌شوید که وهم و ترس جای خود را به لذت و هیجان داده است. این غار را شگفت‌انگیزترین غار آبی کشور می‌دانند که نام همدان به آن گره خورده است.

طولانی‌ترین غار آبی ایران

بعد از تحقیقات زمین شناسی مشخص شد که غار علیصدر حدود ۲۰۰ میلیون سال سن دارد. پس جلیقه‌ی نجات را به تن کنید، سوار قایق‌ها شوید و جستجو در این غار آبی را آغاز کنید. طول غار بسیار زیاد است و ارتفاع آب در بعضی از قسمت‌های آن به ۵۰ متر هم می‌رسد. دیدن غار علیصدر در هر فصلی ممکن است. فقط باید به این نکته توجه کنید که اختلاف دمای داخل غار با بیرون آن کاملا قابل لمس است. پس حتما لباس گرم همراه خود داشته باشید.

دهکده گنج‌نامه ، قطب گردشگری بر دامن الوند

دهکده تفریحی گنج‌نامه

اگر به دیدن کتیبه‌های کهن و آبشار گنجنامه بروید، با دهکده‌ی توریستی زیبایی مواجه می‌شوید که علاوه بر طبیعت منحصر به فرد، امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری هم دارد. این منطقه در سال ۱۳۷۹ در دامنه‌ی شمالی کوه الوند ساخته شد و حالا یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگری در شهر همدان است.

 

سفر بر فراز عروس کوه‌های ایران

رشته کوه‌های الوند دارای طبیعت بکر و زیبا هستند. حالا که زمان بازدید از همه‌ی این طبیعت را ندارید، فرصت دیدن آن‌ها را از ارتفاع زیاد از دست ندهید. تله کابین گنج نامه با امنیت بسیار بالا شما را به دیدن عروس کوه‌های ایران دعوت می‌کند. اما اگر به دنبال کمی هیجان هستید، سورتمه و بانجی جامپینگ دهکده گنجنامه می‌تواند تصویر هیجان انگیزتری را از جاهای دیدنی همدان به شما ارائه کند.

غار آکواریوم گنجنامه ، تلفیق علم و سرگرمی

شاید دیدن نمونه‌های نادر اقیانوسی و ماهی‌های کمتر دیده شده مانند سفره ماهی در همدان، کمی عجیب و دور از ذهن باشد. اما برای اینکه این تصور را به چشم ببینید قبل از خروج از دهکده گنجنامه سری به غار آکواریوم آن بزنید. این مجموعه در هر قسمت دارای شبیه سازهای آب و هوایی است؛ با دیدن این جاذبه اقلیم‌های مختلف دنیا را کشف می‌کنید و سفری به قسمت‌های مختلف دنیا خواهید داشت!

آرامگاه باباطاهر ، شاعر آرمیده زیر گنبد فیروزه‌ای

باباطاهر را به دوبیتی‌های لری شیرینش می‌شناسند. شاعری که به دلیل زندگی ساده و عارفانه‌اش به او لقب عریان داده‌اند. از زندگی او مطلب زیادی در دسترس نیست. اما بعضی سندهای تاریخی نشان می‌دهند که در لرستان به دنیا آمده و در همدان به خاک سپرده شده است.

آرامگاه هشت ضلعی با نمای سبز دامنه

آرامگاه باباطاهر در شمال غرب همدان و بر بالای تپه‌ای قرار گرفته است. ستون‌های بلند و گنبد زیبای فیروزه‌ای بنا معماری کلی آن را می سازد. اما عاملی که این مقبره را به یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی همدان تبدیل کرده، کاشی‌کاری‌های قسمت داخلی گنبد است. اطراف محوطه را دشتی سرسبز پوشانده که می‌تواند محل مناسبی برای تفریح گردشگران باشد.

آرامگاه ابوعلی سینا ، دیدار با شیخ الرئیس

در میان جاهای دیدنی همدان ، آرامگاه ابوعلی سینا جایگاه ویژه‌ای دارد. این مقبره با علم و فرهنگ شهر پیوند خورده و نماد شهر همدان به حساب می‌آید. بنای ابتدایی مقبره را قاجاریان ساختند و بنای جدید در دولت پهلوی بازسازی و رونمایی شد. بهانه‌ی این بازسازی هزارمین سالگرد تولد حکیم محبوب ایرانی بود.

آرامگاه ابوعلی سینا | جاهای دیدنی همدان
آرامگاه ابوعلی سینا | جاهای دیدنی همدان

همتای گنبد قابوس

در نگاه اول به این آرامگاه ناخود آگاه تصویر گنبد قابوس در ذهن شما زنده می‌شود. البته باید بگوییم که آرامگاه ابن سینا دوازده ستون دارد، فضای بین ستون‌ها باز و تقریبا نصف بنای گنبد قابوس است. در زیر این برج موزه‌ی علم طب احداث شده که دیدن آن خالی از لطف نیست.

بازار همدان ، لذت خرید در بازار سنتی

جاهای دیدنی همدان - بازار همدان
بازار همدان ، نمایش سنت و فرهنگ شهر

خرید، بخش جدایی ناپذیر هر سفر است. اما باید این را بدانید که بازار همدان تنها برای خرید سوغاتی و وقت گذارانی در میان فروشگاه‌ها نیست. بازار همدان یک جاذبه‌ی دوست داشتنی در میان جاهای دیدنی همدان است. بنای قدیمی و آجری با سقف‌های گنبدی شکل حال و هوای شما را عوض می‌کند.

هر راسته یک صنف

برای اینکه همه‌ی ۳۰ راسته‌ی بازار همدان را ببینید، احتمالا لازم است بیشتر از نصف روز وقت داشته باشید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر فرصت گشتن در بازار را دارید، از راسته‌هایی دیدن کنید که هنوز رنگ و بوی قدیمی‌تری دارند. گیوه‌ فروش‌ها، مسگران ، چاقوسازان ، شیشه فروش‌ها و صحاف‌ها بخش‌هایی از راسته‌های جذاب این بازار هستند.

آدرس بازار همدان روی نقشه گوگل

دره مراد بیگ ، تبعیدگاهی با طبیعت منحصر به فرد

دره مراد بیگ ، عمیق ترین دره الوند
دره مراد بیگ ، عمیق ترین دره الوند

در فاصله‌ی حدود ۵ کیلومتری از همدان، عمیق‌ترین دره‌ی کوهستان الوند، منطقه‌ی گردشگری با چشم اندازهای بی‌نظیری را ایجاد کرده است. عمق این منطقه و دسترسی دشوار به آن در زمان گذشته باعث شده بود تا حکومت قاجار از آن به عنوان تبعیدگاه استفاده کند.

بهترین چشم اندازهای پاییزی

حیف است که پاییز بگذرد و از این دره دیدن نکنید. طیف رنگ‌های زرد تا قرمز در کنار هم این منطقه را به زیباترین قاب پاییزی تبدیل می‌کند. البته در این دره خانه های قدیمی و عمارت‌های متروکی هم وجود دارد که عمر آن‌ها به زمان قاجار برمی‌گردد.

آدرس دره مراد بیگ روی نقشه گوگل

تپه هگمتانه ، یادگار سه هزار ساله‌ی مادها

همان‌طور که گفتیم، همدان اولین خانه برای ایجاد تمدن در فلات ایران بود.  تپه هگمتانه نام یکی از جاهای دیدنی همدان است که تاریخ آن با این تمدن پیوند خورده است. نام هگمتانه در سنگ نوشته‌ی بیستون و توسط داریوش اول حک شده است.

هگمتانه ، یادگار تمدن مادها
هگمتانه ، یادگار تمدن مادها

بقایای تاریخی هگمتانه ، گنج تاریخ ایران

بعد از اینکه این تپه توسط گروه‌های مختلف باستان شناسی کشف شد، بقایایی از حکومت‌های مختلف از دل خاک بیرون آورده شد که هرکدام روایت‌گر بخش عظیمی از فرهنگ ایرانی بود. لوح‌های زرین و سیمین ، لوح آرشام و لوح آریا رامنه که در موزه‌ی برلین نگهداری می‌شود، مهم‌ترین آن‌ها هستند.

از موزه هگمتانه بازدید کنید

باید این موزه را ببینید تا تصور شما از دوره‌های مختلف تاریخی به واقعیت نزدیک‌تر شود. یکی دیگر از جاذبه‌های این منطقه، مومیایی موبانا است که تاریخ شناسان احتمال می‌دهند متعلق به مادر کورورش کبیر باشد.

گنبد علویان ، شاهکار معماری سلجوقیان

گنبد علویان | جاهای دیدنی همدان
گنبد علویان | جاهای دیدنی همدان

یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت گنبد علویان در میان دیگر جاهای دیدنی همدان، گچ بری و معماری بناست. این بنا در ابتدا مسجد بود اما با گذشت زمان به مقبره تبدیل شد. گنبد آن به دلیل آسیب‌های که در طول زمان دیده بود فروریخت. اما هنوز در نام آن گنبد به عنوان نماد به کار می‌رود.

نویسنده:زهرا سرشکی

منبع:safarzon.com

 

دیدگاهتان را بنویسید