- برندهای برتر, تکنولوژی

خودروسازان به کمک والدین می آیند

نوجوانان علاقه‌ای ندارند که والدینشان در هنگام رانندگی کنارشان به عنوان یک مربی بنشینند و مراقبشان باشند بنابراین والدین مجبور هستند خودرویشان را در اختیار فرزندانشان قرار دهند اما همیشه در مورد نحوه رانندگی فرزندشان نگران هستند.

برخی از خودروسازان با نصب سیستم خاصی بر روی محصولاتشان این امکان را به والدین می‌دهند تا از طریق تلفن همراه یا بر روی کامپیوتر نحوه رانندگی، محل خودرو بر روی نقشه، سرعت خودرو و بسیاری از موارد دیگر را کنترل کنند. در این نوشتار قصد داریم به معرفی برترین برند‌های مجهز به این سیستم جاسوسی برای والدین بپردازیم.

HYUNDAI BLUE LINK REMOTE

جاسوسی2

این برند کره‌ای اهمیت زیادی به مشتریان و خریداران خودروهایش می‌دهد به همین واسطه سیستمی را برای آسودگی خاطر والدین با نام BLUE LINK REMOTE SERVICE طراحی کرده است و اطلاعات مختلفی را به تلفن همراه والدین ارسال می کند. با استفاده از این سیستم می‌توان حداکثر سرعت مجاز را برای خودرو تعیین کرد و اگر فرزندان از سرعت مجاز بالاتر بروند علاوه بر به صدا در آمدن نوعی هشدار صوتی در خودرو، پیغامی برای تلفن همراه والدین به صورت پیام کوتاه یا از طریق ایمیل فرستاده می‌شود. علاوه بر این موارد این امکان وجود دارد که والدین بتوانند یک محدوده جغرافیایی تعریف نمایند و در صورت خروج از این محدوده نیز به آن‌ها اطلاع-رسانی می‌شود. از طریق این سیستم نیز والدین و فرزندان می‌توانند با استفاده از ساعت مچی هوشمند مخصوص، خودرو را قفل، روشن یا خاموش کنند و همچنین در صورت گم شدن خودرو می‌توانند آن را پیدا کنند. در حال حاضر هیوندای مدل‌های اپتیما، توسان و سانتافه را به این سیستم تجهیز کرده است. استفاده از این سیستم برای سه سال اول رایگان است اما پس از گذشت مدت زمان تعیین شده باید برای استفاده از این سیستم، خریداران مبلغ ۹۹ دلار بپردازند.

FORD MYKEY

جاسوسی3

طریقه عملکرد فورد در این سیستم به گونه‌ای است که ابتدا فرزندان را به انجام عملی مشخص و از پیش تعیین شده وادار می‌کند تا عملکرد دیگری در دسترس قرار بگیرد و می‌توان گفت تمامی این اعمال برای حفظ جان فرزندانی است که حواس‌پرتی دارند. به عنوان مثال در برخی مدل‌های فورد، کلید ورود به خودرو برای والدین و فرزندان متفاوت است؛ هنگامی که فرزندان با استفاده از کلید مخصوص خود وارد خودرو می‌شوند ابتدا باید کمربند ایمنی خود را ببندند تا سیستم صوتی خودرو روشن شود. عموما نوجوانان علاقه زیادی به گوش دادن به موسیقی با صدای بلند دارند و فورد نیز این امکان را با استفاده از سیستم اختصاصی خود برای والدین فراهم کرده است تا حداکثر میزان صدا را برای رادیوضبط خودرو تعیین نمایند. با استفاده از سیستم MYKEY در فورد امکان تعیین سرعت مجاز ( ۷۰، ۸۸ و ۱۰۴ کیلومتر بر ساعت) فراهم شده است. یکی دیگر از مواردی که نوجوانان به آن علاقه زیادی دارند انجام حرکات نمایشی با استفاده از خودرو است اما فورد در این سیستم امکان خاموش نمودن سیستم کنترل پایداری، ترمز اضطراری را به فرزندان نمی‌دهد و سنسورهای پارک نیز همیشه در حالت فعال قرار دارد.

GENERAL MOTORS TEEN DRIVE

جاسوسی4

هر کدام از برند‌ها به نحوی والدین را از نحوه رانندگی فرزندانش مطلع می‌سازند؛ برخی از طریق نمایش بر روی نقشه اما جنرال موتورز از حرکت هوشمندانه‌ای استفاده کرده است. در مدل‌هایی که مجهز به سیستم کنترل پایداری، جلوگیری از تصادف با خودرو روبه‌رو و ترمز اضطراری است این سیستم تعداد دفعات استفاده و فعال شدن هر یک از آن‌ها را به والدین گزارش می‌دهد و با استفاده از این سیستم والدین می‌توانند به محتاط بودن یا بی احتیاطی فرزندانشان پی ببرند. در سیستم طراحی شده توسط این برند امکان هشدار دادن به فرزندان به صورت صوتی از طریق خودرو وجود دارد تا از حداکثر سرعت مجاز تخطی نکنند همچنین والدین می‌توانند هنگامی که از خودرو استفاده می‌کنند نحوه رانندگی فرزندشان، میزان مسافت طی شده و حداکثر سرعت پیموده شده را به صورت یک گزارش بر روی مانیتور خودرو مشاهده کنند. سیستم اختصاصی جنرال موتورز همانند سایر برندها مجهز به کلید یا ریموت جداگانه نیست بلکه والدین باید در داخل خودرو به بخش تنظیمات بروند و گزینه TEEN MODE را فعال کنند. این سیستم در حال حاضر بر روی مدل‌های شورلت MALIBU و EQUINOX، جی‌ام‌سی TERRAIN و ACADIA و بیوئیک LACROSSE نصب شده است.

CHRYSLER KEYSENSE

جاسوسی5

همانند سیستم‌های مورد استفاده توسط فورد و جنرال‌موتورز، سیستم keysense کرایسلر نیز زمانی که نوجوانان از ریموت کنترل هوشمند خود استفاده می‌کنند برخی از عملکردها را غیرفعال می‌کند. این سیستم عملکرد کمتری نسبت به سایر سیستم‌ها در اختیار والدین قرار می‌دهد و امکان ارسال اطلاعات و گزارش به والدین از طریق پیامک یا ایمل را ندارد اما همانند برخی از سیستم‌های ذکر شده این امکان را فراهم می‌کند تا حداکثر سرعت مجاز و میزان ولوم رادیو ضبط توسط والدین تنظیم می‌شود. علاوه بر این موارد رادیوضبط نیز پیش از  بستن کمربند فعال نمی‌شود و همچنین سیستم‌های اضطراری  نظیر سیستم کنترل پایداری و جلوگیری از برخورد با خودرو مقابل قابلیت غیر فعال نمودن را از دست خواهند داد. تا کنون تنها این سیستم بر روی مینی‌ون  PACIFICA نصب شده است اما بسیار محتمل است که این سیستم در آینده بر روی مدل‌های دیگر کرایسلر نیز نصب شود. سیستم دیگری نیز وجود دارد که به صورت جداگانه قابل نصب است و تمامی امکانات سایر برندها نظیر تعیین محدوده جغرافیایی و نمایش خودرو بر روی نقشه را در خود جای داده است. نصب این سیستم ۴۵۹ دلار هزینه دارد و در دو نسخه نقره‌ای و طلایی به ترتیب با قیمت‌های ۱۴۹ و ۲۴۹ دلار برای یک سال به فروش می رسد.

MERCEDES-BENZ MBRACE

جاسوسی6

از طریق اتصال نرم‌افزار MERCEDES ME APP به خودروهای مرسدس بنز مدل ۲۰۱۶ به بالا، والدین می‌توانند استفاده از خودرویشان توسط فرزندان یا راننده شخصی را مطلع شوند. این سیستم استفاده از خودرو در زمان مشخصی از روز، سرعت طی شده توسط خودرو و محدوده جغرافیایی که در آن از خودرو استفاده شده است را به مالک اطلاع می‌دهد. با استفاده از برنامه طراحی شده توسط مرسدس‌بنز مالک می‌تواند خودرویش را بر روی نقشه پیدا کند و اعمالی نظیر به صدا در آوردن بوق یا روشن نمودن چراغ‌ها را انجام دهد؛ از این طریق به راحتی می‌توان خودرو را در پارکینگی که مملو از خودروهای دیگر است پیدا نمود. در این سیستم حالتی نیز برای استفاده راننده شخصی یا خدمتکار نیز وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان سرعت حرکت خودرو را محدود کرد و همچنین این امکان نیز فراهم شده است تا بتوان فضای بار و محفظه داشبورد را نیز قفل نمود. با استفاده از این سیستم گزارشی از نحوه رانندگی نیز به صورت کامل در برنامه تعیین شده به مالکان ارائه داده می‌شود. تمامی این موارد بر روی نسخه ۲ سیستم MBRACE بر روی خودروهای مدل ۲۰۱۲ به بالا همراه ۵ سال خدمات ارائه می‌شود.

LEXUS ENFORM APP CONNECT

جاسوسی7

لکسس سیستم اختصاصی خود را برای والدین و  فرزندان به صورت جداگانه به فروش نمی‌رساند بلکه نرم افزار LEXUS ENFORM  دارای قابلیت نمایش نحوه رانندگی فرد مهمان است. با استفاده از این نرم‌افزار هرگاه فرزند یا فرد مهمان خودرو را روشن نماید، از سرعت مجاز تخطی کند یا بعد از ازمان تعیین شده از خودرو استفاده نماید پیغامی برای مالک فرستاده می‌شود. یکی از عادت‌های نوجوانان استفاده از خودرو بعد از غروب تا نیمه‌های شب است بنابراین با استفاده از این سیستم والدین می‌توانند هنگامی که فرزندشان بعد از به خواب رفتن آن‌ها از خودرو استفاده می‌کند را از طریق پیام متوجه شوند. این سیستم میزان مسافت پیموده شده و مدت زمان روشن بودن پیشرانه را نیز نمایش می‌دهد. این سیستم همانطور که اشاره شد به صورت جداگانه به فروش نمی رسد بلکه بر روی تمامی محصولات جدید لکسس به صورت رایگان نصب شده است اما این سرویس تنها برای مدت یک سال به صورت رایگان است و پس از آن برای هر یک سال استفاده باید مبلغ ۲۴۹ دلار توسط مالک پرداخت شود. علاوه بر این مورد، سرویس مجهز به سیستم نویگشن نیز هزینه ۳۴۹ دلار را به صورت سالیانه برای مالک به دنبال دارد.

TOYOTA ENTUNE

جاسوسی8

تویوتا نیز به عنوان خودروسازی که سهم بزرگی از فروش محصولاتش در جهان دارد برای جا نماندن از سایر برندها، قصد دارد سیستم اختصاصی خود را بر روی محصولات خود نصب کند. اولین محصولی که سیستم اختصاصی تویوتا بر روی آن نصب خواهد شد مدل کمری ۲۰۱۸ است. با توجه به این که لکسس زیر مجموعه برند تویوتا است، سیستم ENTUNE۳ نیز دارای تمامی امکانات سیستم ENFORM APP در لکسس است. این سیستم به صورت اختصاصی بر روی تمامی نسخه‌های کمری نصب خواهد شد و تنها نسخه پایه LE فاقد این سیستم خواهد بود و تویوتا قصد دارد در آینده نزدیک این سیستم را بر روی تمامی محصولاتش نصب کند. یکی از نکاتی که مشتریان را از خرید این سیستم‌ها یا تمدید آن‌ها منصرف می‌کند میزان بهای پرداختی برای آن ها است اما تویوتا برای رفاه حال مشتریان، این سیستم را تا مدت ۶ سال به صورت رایگان برای خریداران کمری در دسترس قرار می‌دهد و پس از آن نیز تنها ماهیانه ۸ دلار یا سالیانه ۸۰ دلار باید توسط مالک برای تمدید این سیستم پرداخت شود که مبلغ بسیار کمتری نسبت به سایر برندها است.

سایر برندها چطور؟

جاسوسی9

بسیاری از برندهای اشاره شده دارای سیستم اختصاصی برای محصولات خود هستند بنابراین خریداران آن‌ها به راحتی می‌توانند از امکانات اینگونه سیستم‌ها استفاده کنند. در مقابل بسیاری از برند‌ها نیز در این لیست قرار ندارند اما شرکت‌های  VERZION و AT&T سیستمی را طراحی کرده‌اند که به پورت مشخصی در خودرو متصل می‌شود و توانایی به‌روزرسانی اطلاعات و نمایش آن را به والدین و مالکان می‌دهد. با توجه به این که این نوع سیستم‌ها به صورت وایرلس فعال می‌شود امکان ارسال پیام هنگامی که سرعت خودرو از حد مجاز فراتر می‌رود یا از محدوده جغرافیایی تعیین شده خارج می-شود وجود دارد. از معایب این سیستم نسبت به سیستم‌های اختصاصی برندها می‌توان به عدم توانایی برای تعیین حداکثر سرعت خودرو، نحوه شتاب‌گیری و میزان ولوم رادیوضبط اشاره کرد اما در هنگامی که خودرو تصادف کرده است یا خراب شده است این سیستم‌ها دارای قابلیت تماس گرفتن با والدین است. سیستم VERZION HUM مبلغ ۹۹ دلار برای دو سال یا ۶.۲۵ دلار برای یک ماه را به عنوان هزینه دریافت می‌کند  اما سیستم AT&T CARCONNECTION ۲.۰ به صورت رایگان خدمات ارائه می دهد.

منبع:گسترش نیوز

دیدگاهتان را بنویسید