- طبیعت و گردشگری

روستای پالنگان کردستان

روستای پالنگان در استان کردستان یکی از جاذبه های گردشگری استان است که در 15 کیلومتری شهر کامیاران و ابتدای منطقه اورامان قرار دارد. یکی از زیباترین روستاهای پله کانی با معماری ویژه وطبیعت متفاوت در فصول مختلف است.

در 800 متری روستا در دره زیبای “تنگیور” و در محل چشمه های پر آب، قلعه پالنگان وجود داشت که اکنون بقایای اتاق‌ها و پل های قدیمی ‌آن پابرجاست. آثار به دست آمده از قلعه و بقایای پل های ساخته شده بر روی رودخانه، قدمت آن را به دوره پیش از اسلام می‌رساند.

حدود ۱۰۰۰ نفر در این روستا زندگی می کنند که در هم کلام شدن با آن ها شنیدن لهجه شیرین اورامی برایتان لذتبخش خواهد بود. هوای خوب روستا در فصل بهار باعث شده که عشایر در این مدت به اینجا کوچ کنند و در هنگام کوچ، مراسم جذابی را به نمایش بگذارند که تماشایش یکی از محبوب ترین جاذبه ها برای گردشگران است. در اینجا باغداران و کشاورزان محصولاتی مثل گندم، جو، زنجیر، زردآلو، هلو، انار و محصولات لبنی را عرضه می کنند و علاوه بر این دستی هم در کارهایی مثل تولید عسل، گیوه بافی و جیاجیم بافی دارند البته می توانید برای خرید سوغاتی به سراغ کشک محلی، روغن، عسل طبیعی و گیوه بروید. هر سال با آمدن بهار ساکنان این روستا با پوشیدن لباس های رنگارنگ به روی پشت بام ها می روند و موسیقی های سنتی می نوازند.

در پالنگان مثل ماسوله، پشت‌بام یک خانه حیاط خانه بالاتر شده. خانه‌ها را با چیدن سنگ روی هم ساخته‌اند و این تصویر ما را به یاد کلیساهای قدیمی یا به یاد دیوار چین می‌اندازد.
بعد از معماری، اولین چیزی که هوش و حواس برایمان نخواهد گذاشت مراسم زیبایی به اسم جشن سنتی نوروز است که ۱۸ یا ۱۹ اسفندماه برگزار می‌شود. کوچک‌ترها از دو روز قبل مشغول جمع‌آوری هیزم می‌شوند. آن روز به خصوص زن و مرد با مشعلی زیر پل می‌روند و بعد شنیدن شلیک تیر، هیزم‌هایی را که در پنج نقطه روستا گذاشته‌اند روشن می‌کنند.

بعد از تیر دوم مردم مشعل‌هایشان را آتش می‌زنند و با شلیک سوم از روستا بالا می‌روند و روی سقف خانه‌ها می‌ایستند. بعد از آن همگی بر روی خانه‌ها یا لب رود تنگیور کنار بزرگ‌ترین آتش شروع به رقص کردی می‌کنند. آنها با این کار آمدن بهار و گرم شدن هوا را جشن می‌گیرند. در این مراسم می‌توانیم با انوع رقص‌های محلی مردم آشنا شویم یا حتی از آنها رقص کردی یاد بگیریم.

 

با توجه به آب و هوای کوهستانی و حدودا سرد این روستا می توان گفت که بهتر است در فصل های بهار و تابستان به این منطقه سفر کرده و از زیبایی های آن لذت برد و هچنین در فصل بهار به دلیل به بار نشستن باغ های میوه این منطقه، زیبایی چندین برابری داشته و تابلوی بی نظیری را برای شما به تصویر می کشد.

 

فاطمه نصرتی

دیدگاهتان را بنویسید