- فیلم و سینما

سه فیلم ایرانی در گلدن‌گلوب

حدود دو ماه تا اعلام نامزدهای جایزه معتبر گلدن‌گلوب زمان باقی است. در این دوره از رقابت‌های سینمایی این جایزه سه فیلم ایرانی نیز حاضر هستند. با توجه به شرایط کرونایی جهان، رقابت‌های گلدن‌گلوب نیز با تغییراتی در شیوه و زمان برگزاری روبه‌رو بوده است. با این همه، گلدن‌گلوب همچنان یکی از مقدمات بزرگ اسکار است و فیلم‌های برنده این جایزه، بیشترین شانس را برای کسب تندیس اسکار هم دارند. اما افزون بر این، جایزه گلدن‌گلوب هم توانسته به‌عنوان یک جایزه مستقل اهمیت بسیاری در چند سال اخیر کسب کند. این جایزه از سوی انجمن مطبوعات خارجی هالیوود برگزار می‌شود. این انجمن فهرست فیلم‌های ارسالی از سوی کشورها برای شرکت در شاخه بهترین فیلم خارجی زبان هفتاد و هشتمین دوره این جوایز سینمایی را اعلام کرد و سینمای ایران با سه فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی، «دشت خاموش» از احمد بهرامی و «آن شب» به کارگردانی کوروش اهری در این دوره حاضر خواهد بود.

آثار سینمایی برای واجد شرایط شناخته شدن رقابت در این شاخه از جوایز گلدن‌گلوب باید حداقل دارای ۵۱ درصد دیالوگ غیرانگلیسی باشند و آثار مستند و انیمیشن نیز بر خلاف جوایز اسکار، نمی‌توانند در این شاخه رقابت کنند.

به‌صورت معمول فیلم‌ها باید در ۱۵ ماه گذشته در کشور مبدا اکران سینمایی شده باشند اما امسال در سایه بحران جهانی کرونا تغییراتی در این باره اعمال شده است و بر این اساس فیلم‌ها در صورت اکران در هر کشوری (بدون محدویت به کشور مبدا) و در هر قالبی (سینما، سامانه‌های نمایش آنلاین، تلویزیون) واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان جوایز گلدن‌گلوب هستند و باید در فاصله زمانی اول اکتبر ۲۰۱۹ تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۱ (۹ مهر ۱۳۹۸ تا ۱۰ اسفند ۱۳۹۹) در یکی از این قالب‌ها اکران شده باشند.  خبرگزاری ایسنا در ‌این باره نوشته است که بر‌خلاف جوایز سینمایی اسکار، تعداد نمایندگان کشورها به یک فیلم محدود نیست و کشورها می‌توانند بیش از یک فیلم را به‌عنوان نماینده خود در این جوایز به انجمن مطبوعات خارجی هالیوود معرفی کنند.

امسال ۱۳۸ فیلم از ۷۷ کشور واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین فیلم خارجی (غیر انگلیسی زبان) جوایز گلدن‌گلوب شناخته شده‌اند که از میان آنها زنان در ۳۶ فیلم کارگردانی یا کارگردانی مشترک را بر عهده داشته‌اند.

 بخت‌های ایرانی گلدن‌گلوب

سینمای ایران نیز امسال سه فیلم «خورشید»، «دشت خاموش» و «آن شب» را برای رقابت در این جوایز برگزیده است که فیلم «آن شب» به‌عنوان محصول مشترک ایران و آمریکا در این رویداد حاضر خواهد بود.

فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی که نماینده رسمی ایران در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی نود و سومین دوره جوایز سینمایی اسکار نیز است، اولین نمایش بین‌المللی خود را در بخش رقابتی هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز تجربه کرد و در نهایت روح‌الله زمانی توانست جایزه مارچلو ماسترویانی ویژه بهترین بازیگران نوظهور جشنواره را از آن خود کند و اخیرا نیز جایزه بهترین فیلم هشتمین جشنواره «اجیال» دوحه در کشور قطر را به خود اختصاص داده است. اخیرا کمپانی «Strand Releasing» حق پخش فیلم «خورشید» را برای اکران در آمریکا کسب کرده است.

فیلم «دشت خاموش» نیز در اولین نمایش جهانی خود در هفتاد و هفتمین جشنواره ونیز رونمایی شد و توانست جایزه بهترین فیلم بخش افق‌های ونیز ۲۰۲۰ را کسب کند.این فیلم در جشنواره‌های اکنون خاورمیانه در فلورانس، وایادولید اسپانیا، توکیو، استکهلم و شب‌های سیاه تالین نیز حضور داشته است. «آن شب» به کارگردانی کوروش اهری و تهیه‌کنندگی محمد درمنش اولین فیلم مشترک ایران و آمریکا پس از سال ١٩٧٩ است که پروانه نمایش در ایران را دریافت کرده است و شرکت آمریکایی «آی‌اف‌سی میدنایت» در نظر دارد فیلم « آن شب» را با بازی شهاب حسینی در ژانویه ٢٠٢١ در آمریکای شمالی اکران کند. این فیلم در سی و نهمین دوره جشنواره فیلم‌های ژانر وحشت «مولین دو ری» اسپانیا موفق به کسب سه جایزه بهترین کارگردانی، فیلم‌نامه و بهترین بازیگر مرد (شهاب حسینی) شده است.

نامزدهای نهایی هفتاد و هشتمین دوره جوایز سینمایی گلدن‌گلوب روز سوم فوریه (۱۵ بهمن) اعلام خواهند شد و قرار است مراسم اعطای جوایز نیز روز ۲۸ فوریه (۱۰ اسفند) برگزار شود.

منبع:دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید