- طبیعت و گردشگری

شرایط لازم برای نگهداری گل بنفشه آفریقایی!

گل بنفشه آفریقایی نه تنها به دلیل گل های رنگین و زیبایش، بلکه سادگی در پرورش و نگهداری از آن به عنوان یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی دارای محبوبیت می باشد.

 

 

آشنایی گل زیبای بنفشه ی آفریقایی

بنفشه آفریقایی از گیاهان بومی کشور تانزانیا و قسمت گرمسیری شرق آفریقا و همچنین اطراف جنوب شرقی کنیا می باشد. این گیاه اولین بار توسط فردی به نام سنت پل ،شناسایی شده است.

 

گل بنفشه آفریقایی

 

جذابیت گیاه بنفشه آفریقایی آفریقایی نه تنها به دلیل گل های رنگین و زیبایش، بلکه به دلیل برگ های مخملی و کرکدار به رنگ سبز تیره و فرم آن می باشد. در برخی مدل های بنفشه آفریقایی ، لبه های برگ، سفید یا روشن تر هستند. این گیاه حساس بوده و به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارد تا زمانی که موقعیت مناسب خود را پیدا کرده و به زندگی آرام خود ادامه دهد.تفاوت واریته های مختلف بنفشه آفریقایی در رنگ و تعداد گل ها می باشد.بنفشه آفریقای در رنگ های سفید، صورتی، زرشکی، بنفش و ارغوانی دیده می شوند. به دلیل بی تفاوت بودن به طول روز ،گل دادن این گیاه در شرایط مساعد و در تمام طول سال اتفاق می افتد.

گل بنفشه آفریقایی

 روش مراقبت و پرورش بنفشه آفریقایی

میزان مناسب آب :

خاک را مرطوب نگه دارید و اجازه دهید که قبل از آب دادن ریشه ها کمی خشک شوند و با آب دادن به شکوفه زدن تشویق شوند و در دمای اتاق، آب دادن را از زیر شروع کنید و یک پلاستیک را زیر گلدان قرار دهید و اجازه دهید که گیاه آب را جذب کند ( بیش از 30 دقیقه نباید طول بکشد ) و از ریختن آب روی برگ ها اجتناب کنید زیرا باعث آسیب دیدگی به گیاهان می شود و برای استفاده بهتر، سعی کنید که مستقیما گیاه را تغذیه کنید .

 •  زمانی که آب داده شده به گیاه بیش از حد سرد باشد ، برگ های بنفشه آفریقایی شروع به فر خوردن می کند و آب دادن از بالا به این گیاه نیز باعث لک شدن برگ ها می شود که این لک ها را به هیچ وجه نمی توان از بین برد.
 •  همانطور که گفته شده است هیچ گاه از آب شیرین برای این گیاه استفاده نکنید که آب شیرین محتوای نمک را در گیاه افزایش می دهد و در نتیجه PH و الکتریسیته خاک بهم می ریزد و توانایی گیاه در جذب آب و مواد مغذی پایین می آید پس اگر آب شیرین در اختیار دارید ، قبل از استفاده برای گیاه، آن را تغییر دهید وگرنه بهتر است که از یک منبع آب متفاوت استفاده کنید.
 • از آب های کلر دار برای آب دادن به بنفشه استفاده نکنید که بعضی از کلرها برای فتوسنتز گیاه ضروری هستند اما بنفشه آفریقایی به مقدار بسیار کمی از آن نیاز دارد و در نتیجه استفاده بیش از حد از آبی که کلر بالا دارد، باعث سوختگی برگ ها و گل ندادن گیاه می شود . اگر آب شما کلر دار است و هیچ منبع جایگیزینی ندارید ، آب را در یک ظرف بریزید و اجازه دهید که کل شب را بیرون از یخچال باشند تا کلر آن ها از بین برود.
 • همچنین دستگاه هایی طراحی شده اند که در صورت نیاز به گیاه آب می دهند و نیاز به مراقبت شما ندارند که این دستگاه ها معمولا داخل خود گلدان هستند و کافی است که آب کافی را به آن ها برسانید و خودشان زمان مناسب را برای آب دادن به گیاه پیدا می کنند.

گل بنفشه آفریقایی

 نور مناسب :

میزان نور جذب شده توسط بنفشه آفریقایی در سلامت آن بسیار حائز اهمیت است . آن ها به نور ملایم تا روشن ، غیر مستقیم و نور معمولی داخل خانه نیاز دارند . بنفشه آفریقایی مانند دیگر گیاهان برای فتوسنتز باید نور داشته باشد و فتوسنتز آن نیز اصولا بر عهده برگ ها و ساقه های سبز می باشد که کربن ، اکسیژن و هیدروژن ( به شکل کربن دی اکسید و آب ) را انتقال می دهد و آن را به انرژی مورد استفاده تبدیل می کند که به آن کربوهیدرات می گویند .

 • اگر نور به اندازه کافی به این گیاه نرسد، از گل دادن دست می کشد و برگ های آن رو به زرد می شود و نور نا کافی برای این گیاه مضر است و نور زیاد نیز برای آن دردسرساز خواهد بود .
 • نور بیش از حد زیاد نیز می تواند لکه های قهوه ای روی برگ ها یا گل ها ایجاد کند.
 • بنفشه آفریقایی در صورت دریافت نور غیر مستقیم اما زیاد ، بهترین خود را نشان خواهد داد.
 • اگرچه که بنفشه آفریقایی می تواند نور مستقیم را در اول یا پایان روز تحمل کند اما بهتر است که برای آن سر پناهی ایجاد کنید و برای بهترین نتیجه این گیاه را زیر پنجره ای قرار دهید که کل روز نور دریافت می کند به خصوص پنجره ای که در معرض نور غربی یا جنوبی است و حتی می توانید از یک پرده نازک برای فیلتر کردن نور خورشید  استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که شدت و طول زمان نور خورشید در فصل های مختلف متفاوت است و در طول ماه های زمستان گیاه به نور بیشتری نسبت به همیشه نیاز دارد و همچنین بسیار مهم است که گیاه را بچرخانید تا هر دو طرف آن به صورت یکسان و مساوی نور دریافت کند که اگر این کار را انجام ندهید ، برگ ها به سمت نور خم می شوند و بزرگ تر می شوند.

گل بنفشه آفریقایی

 دما و کیفیت هوا

دما ، رطوبت و کیفیت هوا جزء فاکتورهای مهم برای رشد بنفشه آفریقایی است که اگر این شرایط را در حالت مناسبی برای این گیاه فراهم کنید ، بنفشه آفریقایی رشد بسیار عالی خواهد داشت و عموما بهتر است که دمای محیط را 70 درجه فارنهایت نگه دارید و اجازه ندهید که دما به زیر 60 درجه یا بالای 80 درجه برسد و همچنین نیابد گیاه را در محیطی قرار دهید که تغییرات دما در آن بالاست .

 • اختلاف دمای شب و روز برای این گیاه نباید بیش تر از 10 درجه باشد تا بتواند گل دهی خوبی داشته باشد.
 • اگر هوا بیش از حد گرم باشد ، قد آن بیش از حد بلند می شود و برگ ها خشک می شوند و گل ها کم کم می ریزند و پس سعی کنید که دمای هوا را به صورت تدریجی کاهش دهید و مراقب باشید همانطور که در حال کاهش دما و سرد کردن هوا هستید، کم کم دفعات آب دادن را تغییر دهید تا به گیاه شما آسیب وارد نشود.
 • هوای بیش از حد سرد نیز می تواند باعث مرگ این گیاهان شود :این گیاهان در هوای بسیار سرد از گل دادن دست می کشند ، رشد آن ها نیز کند می شود و در موارد شدیدتر برگ ها و گل های آنان شروع به پژمرده شدن می کنند.

گل بنفشه آفریقایی

پس در چنین مواقعی سریعا گیاه را به منطقه گرم تر منتقل کنید و سپس بافت های گیاهی را که بیش از حد تیره شده اند را از آن ها جدا کنید که این کار مانع از پوسیدگی گیاه می شود و تا مدتی آب دادن و کود دادن را متوقف کنید اما رطوبت را حفظ کنید . می توانید از روش کیسه ای استفاده کنید بدین صورت که یک کیسه پلاستیکی تمیز را دور گلدان بنفشه آفریقایی با سیم ببندید و اگر گیاه شما زنده بماند ، چند روز بعد اثرات ریکاوری را در آن مشاهده خواهید کرد. برای احیای بیشتر این گیاه بهتر است که کیسه را به مدت یک هفته روی آن نگه دارید و بعد از برداشتن کیسه ، باید روتین همیشگی آب دادن و کود دادن را آغاز کنید.

مرطوب نگه داشتن منزل نیز کار آسانی نخواهد بود اما باید سعی کنید که این رطوبت حداقل بین 50 تا 60 درصد باشد و از طرفی ایده آل ترین رطوبت بین 70 تا 80 درصد برای بنفشه آفریقایی می باشد.

برای این که رطوبت این گیاه را افزایش دهید، می توانید گروهی از بنفشه های آفریقایی را در کنار یکدیگر بکارید. با این کار 15 درصد به رطوبت آنها اضافه خواهید کرد. البته این گیاهان را نباید تا حدی به یکدیگر نزدیک کنید که برگ های آن ها با هم تماس داشته باشند. اگرچه که میزان رطوبت مهم است اما باید مراقب باشید که فضایی برای رشد را نیز به گیاهان بدهید تا از رشد قارچ های خطرناک در آنها جلوگیری شود.

در فصل های زمستان نیز می توانید از دستگاه های بخور استفاده کنید. البته باید مراقب باشید که دستگاه بخور شما ویژگی تصفیه هوا را نداشته باشند زیرا در غیر این صورت باعث خشک شدن فضای داخل خانه می شوند و در فصل تابستان نیز می توانید از دستگاه های بخور خنک کننده استفاده کنید.

یکی دیگر از عواملی که در کیفیت هوا تاثیرگزار هستند، این است که میزان مواد شیمیایی و گازها را در هوا بسنجید ، مثلا لوازم برقی خانه و یا گاز آشپزخانه این مواد را تولید می کند که این مواد می تواند باعث رنگ پریدگی برگ ها و کوچک شدن گل ها شود ، تا جایی که رنگ آنها را قهوه ای کند یا باعث ریزش آنها شود و بهترین راه این است که بنفشه آفریقایی خود را از معرض این گازها و مواد شیمیایی دور کنید که این گازها نه تنها در طولانی مدت روی گیاه تاثیر می گذارند، بلکه می توانند به بدن خودتان نیز آسیب وارد کنند ، پس حتی الامکان گیاه را از محل پخت و پز خود دور نگه دارید.

 نکاتی مهم برای افزایش عمر و کیفیت نگهداری از بنفشه آفریقایی

 1.  شکوفه های پلاسیده و ساقه های قدیمی را برای رشد بیشتر قیچی کنید
 2.   گیاهان را دور از سطح زمین قرار دهید .
 3. فراموش نکنید که برگ های بنفشه آفریقایی نباید به صورت مستقیم مرطوب شوند و اسپری آب به برگهای آن به هیچ وجه توصیه نمی شود.
 4. برای گل زیبای خود گلدان مناسب انتخاب کنید چراکه اگر گلدان نسبت به اندازه گیاه بزرگ تر باشد، گل دهی دچار تاخیر خواهد شد.
 5. جنس مناسب گلدان برای بنفشه ی آفریقایی گلدان پلاستیکی است چراکه این گیاه حساس است، گلدان سفالی با جذب سرما برای آن تنش سرمایی ایجاد می کند.
 6. فصل مناسب تعویض گلدان بنفشه ی آفریقایی فصل بهار است.

 گل بنفشه آفریقایی

 تکثیر بنفشه آفریقایی به چه صورت است؟

 بنفشه آفریقایی علاقه بسیاری به بزرگ کردن خانواده خود دارد ؛به همین جهت برای تکثیر آن می توان از روشها مختلفی استفاده کرد.برای این کار باید از راه کاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده کرد.

 قلمه برگ

ساده ترین و معروفترین روش تکثیر این گیاه روش قلمه برگ است که در فصل تابستان صورت می گیرد.در این روش برگ مناسب را با چاقوی تیز از انتهای دم برگ باید جدا کرده و درون آب قرار دهید تا ریشه دهد، فقط باید مراقب بوده تا برگ درون آب قرار نگیرد. راه دیگر این است که قلمه برگ را در خاک سبک ریشه دار کنید.قرار دادن نایلون روی قلمه ها برای رطوبت بیشتر محیط ،موجب افزایش سرعت ریشه زایی می شود.

 کاشت بذر

چنانچه عنوان کرده ایم در روش کاشت بذر باید بذرهای تازه و با قوه نامیه مناسب تهیه کرده و آنها را درون بستر خاک بکارید. نور مناسب و درجه حرارت مناسب 25-20 درجه سانتی گراد هم برای رشد بذرها نیاز است. برای آبیاری نیز می توان از روش اسپری کردن آب استفاده کرد.

تقسیم بوته

 روش تقسیم بوته نیاز به صبر بیشتری دارد، زیرا با بالا رفتن سن گیاه، و رشد پاجوش های کنار گیاه که نشان از تولدی جدید است باید عمل کرده و این پاجوش ها را جدا کنید ، سپس آنها را در درون گلدان دیگری بکارید.

 

 

 

منبع:نمناک

دیدگاهتان را بنویسید