- اجتماعی, سبک زندگی, فرهنگی

طریقه چگونگی برخورد درست با رفتار ناپسند در جامعه!

در جامعه افراد مختلفی با اخلاق و ویژگی های رفتاری و شخصیتی متفاوت زندگی می کنند که ما روزانه با بسیاری از این افراد تعامل داریم. در تعامل روزانه با برخی از افراد ممکن است مورد هجوم بی ادبی، گستاخی، توهین و تمسخر دیگران قرار بگیریم بنابراین نمی توانیم خود را از توهین و تمسخر دیگران مصون بداریم، پس باید طریقه رفتار و چگونگی برخورد با تمسخر دیگران را بیاموزیم تا بتوانیم به بهترین شکل به این رفتارها پاسخ دهیم. 

برخورد با تمسخر

تمسخر دیگران

آرام باشید:

با افرادی که رفتار گستاخانه و تمسخرآمیزی دارند، مشاجره نکنید و کنترل رفتارتان را از دست ندهید. این کار در برابر بی ادبی دیگران سخت است اما قبل از برخورد با او و تاثیر کلمتان در این فرد باید آرامش خود را حفظ نمایید و چند نفس عمیق بکشید و آرامش خود را حفظ کنید . به جای اینکه بر سر دیگران فریاد بکشید، چند لحظه در مورد چیزی که می خواهید بگویید، فکر کنید.

طفره نروید:

هرگز با طعنه و کنایه با این افراد صحبت نکنید بلکه رک و راست هرچه ناراحتتان می کند را بگویید تا آنها دریابند رفتارشان موجب آزار شما شده است ، آنها تا نفهمند چه کاری انجام داده اند، نمی توانند از اشتباهات خود درس بگیرند. ممکن است فرد تمسخر کننده با طعنه و کنایه نفهمد شما را با رفتارش اذیت کرده است.

جدی صحبت کردن

به مسئله فکر نکنید :

شما نمی توانید فرد بی ادب و توهین کننده را مجبور کنید که مؤدب باشد. پس گستاخی برخی افراد را قبول کنید و آنها را رها کنید.

هیچ واکنش و احساسی از خود نشان ندهید:

شما در مقابل توهین و تمسخر دیگران عصبانی خواهید شد اما رفتارتان را کنترل کرده و اصلا واکنشی نشان ندهید و قیافه ای کاملا بی تفاوت بگیرید. برخی از افراد هدفشان از کا زشت خود این است که شما را عصبانی کنند پس آنها را به هدفشان نرسانید و خونسرد باشید وقت باارزش تر خود را به آنها اختصاص ندهید.

نگاه خود را از او بگیرید:

برقراری ارتباط چشمی با فرد تمسخر کننده نشان می دهد که شما در حال تأیید فرد و رفتار و اعمال او هستید. پس نگاه خود را از او بگیرید. به هیچ وجه به زمین نگاه نکنید. نگاه ثابت و استوار به بالا، شما را فردی با اعتمادبه نفس زیاد و مسلط به رفتار نشان می دهد.

بی توجهی

روی تان را برگردانید:

با زبان بدنتان گاهی می توانید به او بفهمانید که از دست او ناراحت هستید . برای نشان دادن ناراحتی خود شانه ها و پاهای خود را در جهت مخالف شخص مورد نظر بچرخانید. بازوهایتان را جلوی بدن تان قرار بدهید تا نسبت به خود فرد و حرف های او بی تفاوت به نظر برسید.

با شوخی کردن حرفتان را بزنید:

اگر فرد صریح و رک گویی نیستید، شوخ طبع باشید و برای کاهش فشار و تنش، حرف خود را با شوخ طبعی بیان کنید. باید شوخ طبعی شما طعنه آمیز و با پرخاشگری نباشد بلکه باید حرفتان شبیه جوکی باشد که هر دوی شما به آن بخندید.

از بی ادبی و گستاخی بپرهیزید:

هرگز سطح شخصیت خود را بی ادبی و گستاخی پایین نیاورید بلکه برای مقابله با بی ادبی و تمسخر دیگران، مهربان و بزرگ منش باشید لبخند بزنید. از بالا بردن صدایتان بپرهیزید و از واژه های «لطفا» و «ممنون» استفاده کنید.

بی ادبی

از او بپرسید علت کارش چیست:

برخی از افراد که رفتار توهین آمیز دارند و دیگران را مورد تمسخر قرار می دهند به دنبال گوشی شنوا برای همدردی هستند. پس اگر با او آشنا هستید از او بپرسید چه چیزی باعث اذیتت شده است ؟ آیا نیاز به کمک داری؟ این حرف ها را با لحنی طعنه آمیز نزنید و سعی کنید دوستانه و دلسوزانه با او صحبت کنید.

مؤدبانه عقیده ی خود را بیان کنید:

علت رفتار توهین آمیز فرد مقابلتان را بپرسید و مؤدبانه عقیده ی خود را بیان کنید. با گفتن چه چیزی باعث شده که چنین چیزی بگویید بحثی سالم را آغاز نمایید و مراقب باشید بحث از کنترل شما خارج نشود وتبدیل به مشاجره نگردد .فرد مقابل به بی ادبی و خشونت خود ادامه داد، مکالمه را ترک کنید و فرد را به حال خود رها کنید.

از واژه تو استفاده نکنید:

برای اینکه طرف مقابل شما حالت تدافعی به خود نگیرد، از واژه ی «تو» که نشان از سرزنش و متهم کردن شنونده است، استفاده نکنید. به جای آن بگویید که چگونه اعمال آنها بر شما تأثیر گذاشته است و شما چه احساسی نسبت به آن رفتار دارید.

واژه تو

تنها با آنها صحبت کنید:

اگر فردی با رفتار تمسخر آمیزش سبب ناراحتی شما شد او را در جمع مورد سرزنش قرار ندهید بلکه صبر کنید تا بتوانید در تنهایی با او صحبت کنید.صحبت کردن به شکل خصوصی با طرف مقابل، همچنین باعث می شود دوستان دیگر در این بحث از کسی جانب داری نکنند و اختلاف بین دوستان ایجاد نشود.

محترمانه پاسخ کوبنده دهید :

نظرات نادرست آن ها را با یک پاسخ کوبنده، اما محترمانه، مورد سرزنش قرار دهید. مثلا در پاسخ به شوخی او بگویید چه کودکانه یا چه بی مزه بود یا وقتی کسی صحبت نادرستی می کند به او بگویید “اگر قرار است انقدر بی ادبانه رفتار کنی دیگر با تو معاشرت نمی کنم”.

از او دوری کنید:

از فرد بی ادب و گستاخ دوری کنید تا او باعث ناراحتی شما نشود. اگر او فردی آشنا است، سعی کنید ارتباط خود را با او تا حد امکان به حداقل برسانیدتا برخورد کمتری با او داشته باشید وکمتر اذیت شوید.

دور از افراد گستاخ

سخن آخر در برخورد با تمسخر دیگران :

برای داشتن عزت نفس و زندگی شاد این پیغام های منفی که از سایرین در مورد شخصیتتان می شنوید را نادیده بگیرید.

با تحقیر کردن متقابل، کارشان را تلافی نکنید. اگر به فکر تلافی کردن باشید، خودتان را بی ارزش می کنید.

ممکن است آن ها واقعاً از گفته های خود قصد و منظوری نداشته باشند پس همه حرف ها را به خود نگیرید.

در بحث هایی که او راه می اندازد، شرکت نکرده و خودتان را کنار بکشید.

 

منبع:نمناک

دیدگاهتان را بنویسید