- فرهنگی, فیلم و سینما

مجید مجیدی مهمان ویژه جشنواره “های نان چین”

جشنواره «های نان چین» با نمایش فیلم‌هایی از ایران برگزار می‌شود و «مجید مجیدی» به عنوان مهمان ویژه، در این رویداد حضور دارد.

سومین دوره فستیوال فیلم «های‌نان» از پنجم تا دوازدهم دسامبر، برابر با ۱۵ تا ۲۲ آذرماه با همکاری دولت محلی ایالت «خای‌نان» و تلویزیون مرکزی جمهوری خلق چین برگزار می‌شود.

این جشنواره، امسال میزبان فیلم‌هایی از ۱۱۴ کشور است که از ایران نیز، دو فیلم «خورشید» اثر مجید مجیدی و «بندر بند» به کارگردانی منیژه حکمت به روی پرده می‌رود.

بیش از ۴۳۷۶ فیلم به این فستیوال رسیده است که از بین آن‌ها ۱۸۹ فیلم، نمایش داده خواهد شد.  

مجید مجیدی، همزمان با نمایش فیلم «خورشید»، با عنوان رییس هیات داوران و به دعوتِ جشنواره فیلم «های‌نان»، به چین سفر کرده و قرار است مستر کلاسی را برگزار کند.

سال گذشته، اصغر فرهادی به همراه سینماگرانی از هنگ کنگ، ژاپن و فرانسه، کلاس تخصصی را برگزار کردند که با استقبال زیادی روبرو شد.

دولت چین، پس از همه‌گیری ویروس کرونا مقررات سختگیرانه‌ای برای سفر به این کشور برقرار کرده است؛ مهمانان خارجی این جشنواره لازم است پس از ورود به چین، ۱۴ روز در یک مکان قرنطینه شوند. این تدابیر، از تعداد مهمانان خارجی جشنواره امسال، کاسته است.

حسین خلیفی، فعال فرهنگی ایران در چین، براساس آخرین اطلاعات منتشر شده از جشنواره فیلم «های‌نان»، به ایسنا می‌گوید: بخش رقابتی و اهدای جوایز جشنواره نیز تحت تاثیر پاندمی کووید-۱۹، امسال لغو شده است. هرچند مراسم افتتاحیه، فرش قرمز و اختتامیه این جشنواره برگزار خواهد شد و فیلم ها در طول برگزاری جشنواره، در سینماهای چین اکران می‌شوند.

به گفته ی او؛ فیلم «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی نیز دهم دسامبر (۲۰ آذرماه) در سینماهای چین، نمایش داده خواهد شد و احتمالا همان روز،  مستر کلاس این کارگردان سینما برگزار شود.

خلیفی درباره انگیزه چین از برگزاری این جشنواره،  اظهار می‌کند: فستیوال در یکی از استان‌های چین برگزار می‌شود که دارای جزایر و بنادر مهم و جمعیتی بالغ بر ٩,۵ میلیون نفر است.  معرفی موقعیت گردشگری این منطقه به دنیا و از سویی، گشایش پنجره جدید تبادل فیلم چین با کشورهای دیگر، انگیزه شکل‌گیری این فستیوال فیلم در چین است.

گفته می شود ، دست اندرکاران جشنواره فیلم «های‌نان» با درنظر گرفتن منابع مالی قابل ملاحظه‌ای، قصد دارند بزرگترین رویداد سینمایی جدید در چین باشند.

منبع:اقتصاد ایران

دیدگاهتان را بنویسید