- فرهنگی

هویت تهران به “ری” بستگی دارد و ” ری ” از این جهت باید درکنار تهران باشد

امام جمعه شهرری در بازدید از موزه مشاهیر و مفاخر معاصر ری اظهار داشت: چنین مجموعه فرهنگی در این سطح، با این وسعت و گستردگی را در جایی ندیده ام حتی در شهر دامغان که قدمت تاریخی بالایی دارد.

آیت الله شاهچراغی امام جمعه شهرری با همراهی دکتر افشار شهردار منطقه ۲۰تهران بمناسبت هفته گردشگری در بازدید از موزه مشاهیر و مفاخر معاصر ری اظهار داشت: چنین مجموعه فرهنگی در این سطح، با این وسعت و گستردگی در جایی ندیده ام حتی در  شهر دامغان که قدمت تاریخی بالایی دارد چنین کاری نشده و چیزهای محدودی را در آنجا گردآوری کرده اند.

آیت الله شاهچراغی با قدردانی از اسمعیل شاه محمدی فعال رسانه ای و بنیانگذار موزه مشاهیر و مفاخرمعاصر ری، گفت: من نمی دانستم که این مجموعه در چنین سطح از لحاظ کیفیت و کمیت جمع آوری شده باشد؛ وی ادامه داد: متاسفانه مردم ری با تاریخ  و فرهنگ شهرشان بیگانه هستند و اگر از نخبگان و بزرگان شهرری از آنها سوال کنید با بیشتر مشاهیر شهر خودشان آشنایی ندارند. شاهچراغی افزود: خاندان رازی که خدمات بزرگی انجام داده اند اهل شهرری بوده اند.

لذا نظر به اهمیت آثار گردآوری شده در این مجموعه نباید آنها را در اینجا محبوس کنید و باید در مناسبت های مختلف این موارد را در فضای باز برای بازدید عموم  بویژه دانش آموزان سطوح مختلف به نمایش بگذارید تا جوانان با عظمت تاریخ و قدمت ری آشنایی پیدا کنند.

امام جمعه شهرستان ری همچنین در بحث استقلال ری از تهران، بر تاریخ چندهزارساله این شهرستان تاکید و خاطرنشان کرد: هویت تهران به ری بستگی دارد و ری از این جهت باید در کنار تهران باشد که هویت تهران به وجود ری است، نه هویت ری به تهران؛ آیت الله سیدعلی شاهچراغی، افزود: در سفرنامه ها نیز آمده است که در کنار ری، قریه ای به نام تهران با حرف طا« طهران» وجود داشته است.

وی با اشاره به اینکه شهرداری ها فعالیت های فرهنگی متنوع و گسترده ای را انجام می دهند، اظهار داشت: شهرداری ها انگیزه بیشتری برای اجرای این گونه کارها دارند و باید از این موزه فاخر حمایت کنند.شاهچراغی متذکر شد : یکی زمانی آدم می خواهد یک کاری را تازه شروع کند، که این کار خیلی زمان لازم دارد تا به نتیجه برسد، اما آقای شاه محمدی خیلی زحمت کشیده، این مجموعه نفیس را به تنهایی گردآوری کرده که در نوع خود کار بسیار بزرگ و ارزشمندی است ؛ ایشان بیشتر راه را رفته است؛ لذا باید بررسی کنید و ببینید چه راه هایی وجود دارد که مردم بتوانند این مجموعه را ببینند تا بدانند این شهر چه سابقه درخشانی دارد. وی یادآورشد : باید این آثار فرهنگی غنی را حتما به مردم نشان بدهید  و در مناسبت های مختلف در طول سال مواردی را که امکان جابجایی و انتقال آن در  یک فضای باز وجود دارد به نمایش بگذارید.

مخصوصا مواردی که در قالب فیلم و عکس می توان ارائه کرد و خود اینها جاذبه زیادی دارد.

امام جمعه شهرستان ری اذعان کرد:آنچه مسلم است این است که نهادها و سازمان های مختلف کمک کنند تا این کار به شکل گسترده تر در یک فضای بزرگتری به نمایش گذاشته شود و در معرض بازدید عموم قرار بگیرد تا اقشارمختلف بتوانند به آسانی و به راحتی از این مجموعه بازدید کنند چون آشنایی با این مجموعه، آشنایی با تاریخ و فرهنگ ری  است. شاهچراغی اظهار داشت: شهرری یک شهر استثنایی است و با داشتن این همه مفاخر در حوزه ها و اندیشه های مختلف، لازم بود که یک جایی برای متمرکز کردن آن ایجاد شود که خوشبختانه در این حد انجام شده و باید باز هم کمک شود که به شکل گسترده تری صورت بگیرد. حضرت آیت الله  شاهچراغی، امام جمعه شهرستان ری در پایان، ضمن قدردانی از این اقدام خوبی فرهنگی، گفت: عاقبت به خیری در این کار فرهنگی است و من به سهم خودم از آقای شاه محمدی تشکر می کنم.دکتر فرهاد افشار، شهردار منطقه 20 تهران نیز در حاشیه بازدید از  موزه مشاهیر ومفاخر معاصرری  گفت: ایجاد چنین فضایی یکی از اتفاقات مبارک  و به نوعی هویت بخشی است.

شهردار منطقه بیست تهران  افزود: تجمیع آثار ارزشمند گذشته و معاصر ری در یک مجموعه، در حقیقت باز تعریف و برجسته کردن شخصیت هایی است که در یک سرزمین مایه فخر و مباهات هستند که این اتفاق خوب در اینجا افتاده است و در نهایت امیدواریم با شناساندن مفاخر و شخصیت هایی که در ری ریشه دارند و موجب افتخار آفرینی برای ری و کشور عزیزمان ایران هستند، بتوانیم الگوهایی را برای جوانان نسل امروز بازتعریف کنیم که در نهایت در مقابل تهاجم فرهنگی که نظام سلطه در کل دنیا به دنبال ایجاد کردن آن است، بایستیم و در نهایت شاهد شکل گیری نسلی باشیم که در همین مسیر حرکت می کنند.دکتر افشار شهردار منطقه 20 همچنین از متولی این موزه خواست که حتما با توجه به اهمیتی که جایگاه سرداران دفاع مقدس بویژه عزیزانی که در ری رشد و نمو کردند و برای ری و ایران اسلامی افتخار آفرینی داشتند جایشان در این موزه بیشتر مورد توجه قرار گیرد که جزئی از مردم خوب سرزمین ری هستند  و این الگوها هم در این فضا بتوانند هدف اصلی را محقق کنند.اسمعیل شاه محمدی، موسس موزه مشاهیر و مفاخرمعاصر ری از گردآوری آثار، تصاویر قدیمی و تاریخی و کتب تک نسخه ارزشمندی در حوزه ری خبر داد.

 وی اظهار داشت: بیش از 450 نفر از مشاهیر و مفاخر معاصر ری در شش حوزه علمی ؛ فرهنگی ؛ سیاسی ؛ اجتماعی ؛ ورزشی و کارآفرین شناسایی شده  که تا کنون یکصد تصاویر همراه با زیرنویس مربوط به آنها چاپ شده و در موزه نصب و نگهداری می شود که در صورت اختصاص فضای مناسب وکافی همه تصاویر چاپ و در غرفه های مختلف  به نمایش در می آید.

شاه محمدی با اشاره به اینکه این موزه به طور رسمی از سه سال پیش راه اندازی شده است؛ تصریح کرد:  مجموعه آثاری را که ملاحظه می شود ؛ تهیه و جمع آوری این آثار منحصر به فرد در حوزه ری را از حدود بیست سال پیش آغاز کرده  و امروز قابلیت نمایش دارد. این مکان برای این حجم اموال و آثار که روی هم انباشته شده موقت است و به دنبال ایجاد یک مرکز مناسب برای نگهداری و نمایشگاه دائمی این آثار به عنوان موزه بزرگ ری شناسی هستیم و با توجه به اهمیت برخی آثار و نسخ قدیمی که بعضی از آنها تک نسخه بوده و در جایی وجود ندارد، به همین منظور فعلا تصمیمی برای نمایش عمومی نگرفته ایم تا نسبت به امنیت محل نگهداری آثار مطمئن شویم. چنانچه اگر فرمانداری وشهرداری مساعدت کنند و زمین برای احداث موزه مفاخر و مشاهیر ری بدهند، بانی برای ساخت موزه فراوان وجود دارد .

وی در تشریح موضوعات و بخش های این موزه اظهار داشت: حجم آثار به قدری زیاد، جذاب و جالب است که اگر یک بازدید کننده وارد این موزه شود ساعت ها وقت لازم دارد تا بتواند تمام غرفه ها را بازدید کند؛ شاه محمدی ادامه داد: آیت الله ری شهری، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)  بیش از 264 عنوان کتاب تالیف کرده اند و چندین حکم مسئولیت از مقام معظم رهبری و امام رحمه الله علیه دارد که می توانیم که یک غرفه به معرفی آثار و زندگی نامه ایشان اختصاص دهیم. در حال حاضر 450 تابلو عکس به همراه جملاتی از بزرگان که در مورد ری بیان کرده اند تهیه کرده ایم.بخش دیگری از موزه به افتخارات ورزشکاران و قهرمانان ورزشی شهرستان ری اختصاص دارد از جمله مدال هایی که حمید سوریان در مسابقات جهانی و المپیک کسب کرده است که اگر اینها در یک موزه وسیع در معرض دید عموم قرار بگیرد، هر بازدید کننده از عظمت این بلاد تاریخی و مذهبی متحیر و متعجب خواهد شد.

فعال رسانه ای شهرستان ری با اشاره به اهمیت فرهنگ، تاریخ و گذشته یک ملت، خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب دغدغه فرهنگ کشور را دارند و از سال ها پیش بارها نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده و با واژه های هجمه فرهنگی، تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، غارت فرهنگی، جنگ نرم و… نگرانی خود را نسبت به این موضوع ابراز کرده اند تا جائیکه حتی فرمودند: من به خاطر نگرانی های فرهنگی شب ها خواب به چشمانم نمی آید؛ تا جائیکه دستور آتش به اختیار دادند؛ لذا در راستای توصیه و تاکیدات ایشان در زمینه کار فرهنگی خودجوش و تمیز؛ نه بی برنامگی بدون هیچ حمایت و کمکی اجرا کردیم. البته جا دارد از شهردارمحترم به خاطر در اختیار قرار دادن سرای محله بطور ویژه  قدردانی کنیم.

این فعال سیاسی تاکید کرد: موضوع فرهنگ به جناح، حزب یا شخص و مسئول خاصی اختصاص ندارد بلکه یک موضوع ملی است بنابراین با وجودی که یک فعال سیاسی هستم، اما کار سیاسی را در این موزه بر خودم حرام کرده ام و سر سوزنی موضوعات سیاسی را در این کار وارد نمی کنم چون فضا، فضای فرهنگی است و در صورت دخالت سیاست در این موضوع، خدشه به این کار ارزشمند وارد می شودو البته فعالیت سیاسی ام را در آینده نزدیک به طور کلی تعطیل خواهم کرد .بنیانگذار موزه مشاهیر و مفاخرمعاصر ری در بخش دیگری از سخنان خود به جمع آوری و  آرشیو بیش از۱۶هزار عکس از راهپیمایی ها ، همایش ها، تشییع پیکر شهدا، مسئولان، نماز جمعه، افتتاحیه ها، شورای اداری، محیط زیست و… پرداخت و گفت: همچنین ۲۰۰۰ ویژه نامه محلی و نشریه های داخلی ادارات که حتی خودشان هم الان این ها را ندارند؛ در مرکز اسناد موزه نگهداری می شود که از جمله آنها دو شماره ماهنامه مربوط به دادگستری شهرستان ری است که در یک مقطعی چاپ شد.

۱۶۰ جلد کتاب در مورد شخصیت های ری، جغرافیای ری، تاریخ ری، حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)،   ۳۲ جلد سفرنامه اروپایی ها  به ری و  ۷۰۰ بند تاریخ روز شمار ری از ۱۳۰۰/۱/۱ تا امروز را تهیه کرده ایم که اینها نیاز به یک گروه پژوهشگر دارد تا آن را به کتاب تبدیل کنند.

شاه محمدی به یک موضوع مهم تاریخی- سیاسی اشاره کرد و گفت: در آذر ۱۳۲۳ه ش مرجع عالیقدر شیعه آیت الله العظمی طباطبایی بروجردی ۷۰روز در بیمارستان فیروزآبادی شهرری بستری شدند؛ چند روز بعد دو طلبه از قم، هر دو به نام روح الله؛ یکی روح الله موسوی خمینی و دیگری روح الله کمالوندی خرم آبادی به عیادت آقای طباطبایی بروجردی می آیند و سه روز بعد محمد رضا پهلوی در سه سالگی سلطنتش به عیادت آقای بروجری می آید که تصاویر هر دو ملاقات ها را هم در این مجموعه داریم.

همچنین روز ترخیص آیت الله العظمی بروجردی  جمعی از علما در معیت حضرت امام (ره )نزد ایشان می آیند، او را به قم می برند و زعامت حوزه علمیه قم را به آیت الله العظمی بروجردی  می سپارند.

سوابق انتخابات ادوار، از انتخابات شوراهای شهر گرفته تا انتخابات مجلس شورای اسلامی، خبرگان رهبری، ریاست جمهوری،و… را تهیه وجمع آوری کرده ام؛ این آرشیو به قدری دقیق، موجز و کامل است که نمایندگان ادوار مجلس اگر بخواهند بدانند در کدام حسینیه ، کدام مسجد و کدام حوزه چقدر رای آورده اند، آمار آنها را به ریز در اختیار داریم.

بیش از ۳۰۰ حکم انتصاب مسئولان را با ذکر تاریخ آن ثبت کرده ایم و  تحقیقات زیادی انجام داده ایم و وجه تسمیه خیلی از موضوعات را مشخص کرده ایم که مثلا: علت نامگذاری باغ طوطی چه بوده است و یا ریشه  تعارف شاه عبدالعظیمی چیست و داستان منطق ماشین دودی و …..

 

منبع:ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید