- ویژه

کاربرد ساندویچ پانل در ساختمان!

ساندویچ پانل جایگزینی مناسب برای مصالح سنتی ساختمان سازی است و از دو لایه فلزی و یک لایه عایق میانی ساخته شده که علاوه بر سبک بودن عایق حرارتی و صوتی محسوب میشود.

یکی از جایگرین های مناسب مصالح سنتی از جمله آجر و سیمان، ساندویچ پانل است. 

ساندویچ پانل به دلیل داشتن مزایایی از جمله سبک بودن ، جابجایی و نصب سریع و آسان و قیمت مناسب، باعث کاهش هزینه ها و افزایش سرعت ساخت و ساز میشود.

 

سازه ساندویچ پانل از چند لایه متصل به هم تشکیل شده که هر کدام خاصیت فیزیکی ومکانیکی خاصی دارند و برای کاری خاص استفاده میشوند .ولی در حالت کلی به دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تقسیم میشوند.

 

ساندویچ پانل عایق و ضد تحریق است بنابراین ایمنی بیشتری داشته و در مصرف انرژی صرفه جویی میکند.

ساندویچ پنل یکی از مصالح ساختمانی است که وظیفه اصلی آن عایق حرارتی است. این سازه  از سه لایه تشکیل شده است یک لایه سبک و عایق دروسط و دولایه محکم در طرفین. 

ساندویچ پانل را در سازه هایی استفاده میکنند که سبک بودن ، سفت بودن و مقاومت بالا به خمش مورد نیاز باشد.

 

ساندویچ پانل چیست , ساندویچ پنل,قیمت ساندویچ پنل

 ساندویچ پانل چه کاربردهایی دارد

 

کاربرد ساندویچ پانل

سبکی ، عایق حرارتی و صوتی بودن و شعله ور نشدن  در آتش باعث استفاده روز افزون ساندویچ پانل در سازه ها میشود از جمله : 

• دیواره و سقف سوله و انبار‌

• کانکس و خانه‌های پیش ساخته

• اتاق‌ سردخانه‌ای ثابت و متحرک

• سالن‌های ورزشی و سازه‌‌های صنعتی

• اتاق‌های ایزوله و بیمارستان‌های سیار

 

جنس لایه بیرونی انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل دیواری و سقفی از سه لایه تشکیل شده است. دو ورق فلزی و هسته ی میانی به عنوان عایق . این ورق ها به دو صورت خام و رنگی کوره ای در بازار موجود است. جنس ورق های استفاده شده در ساندوچ پنل عبارتند از :

 

ورق آلومینیوم : ورق های آلومینیم قابل انعطاف و خم کردن است و به دلیل نرم بودن ورقها به  راحتی دور اجسام پیچیده میشود، ویژگی خاص ورق آلومینیم ضد خوردگی بودن آن است. 

 

ورق گالوانیزه :  ورقی است با خاصیت ضد خوردگی ، وزن سبک واتصال قوی ومستحکم است.  ترکیب اصلی ورق گالوانیزه فولاد آهن است که در فلز روی غوطه ور شده است.

 

ورق آلوزینک : از ترکیب آلومینیوم و روی و سیلکون ساخته شده است و دچار خوردگی وزنگ زدگی نمی شود این خواص موجب طول عمر بالای ورق ها می شود . معمولا از ورق آلوزینک بیشتر استفاده می شود. 

 

 عایق میانی ورق پانل : عایق میانی این سازه از پلی اورتان ، پلی استایرن ، گلی اسزوسیونات،  پشم سنگ و پشم شیشه تشکیل شده است. این ترکیب عایق و ضد تحریق است. به خصوص فوم پلی اورتان است که نسوز یا کندسوز بودن آن قوی تر از سایر فوم های عایق است از ورق الوزینک هم بسیار استفاده می کنند.

 

ساندویچ پنل چیست,ساندویچ پنل دیواری و سقفی,پنل ساندویچی

ساندویچ پانل سقفی

 

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی معمولا در سقف سوله ها نصب میشود و ضخامت 4 تا 10 سانتیمتری دارند. این ساندویچ پانل ها طوری طراحی شده اند که با داشتن همپوشانی جلوی ورود آب از سقف به داخل ساختمان را میگیرند.

 

ساندویچ پنل چیست, ساندویچ پنل دیواری و سقفی, پنل ساندویچی

ساندویچ پانل دیواری

 

ساندویچ پانل دیواری

از ساندویچ پانل دیواری برای نصب در دیوار سوله، پارتیشن بندی کارگاه یا منازل مسکونی استفاده می شود ضخامت این سازه ها برای دیوار 2 تا 4 سانتیمتر است. برای لایه عایق بین ساندویچ پانل دیواری و سقفی معمولا از  پلی استایرن، پشم شیشه، پشم سنگ و یا چوب استفاده می‌شود.

 

ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل سردخانه ای سه نوع روکش دارد، ورق گالوانیزه، آلومینیم یا آلوزنیک که به انتخاب مشتری بستگی دارد. عایق استفاده شده بین ساندویچ پانل سردخانه ای معمولا پلی اورتان است .

 

ساندویچ پانل چیست , ساندویچ پنل,قیمت ساندویچ پنل

ساندویچ پانل سقفی

 

 

 

منبع:بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید