- تکنولوژی

گوگل Google Meet را رایگان کرد

گوگل در جهت جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و جلوگیری از رفت و آمد غیرضروری به منظور برگزاری جلسات حضوری، استفاده از سرویس تماس تصویری گروهی و ویدیو کنفرانس Google Meet را برای عموم کاربران رایگان کرده است.

پس از آنکه اسکایپ امکان پیوستن به یک تماس تصویری گروهی یا ویدئو کنفرانس بدون نیاز به ثبت نام را در جهت دسترسی آسان‌تر افراد برای جلسات آنلاین ارائه کرد، اکنون شاهد آن هستیم که گوگل نیز زیرساخت استفاده رایگان از سرویس تماس تصویری گروهی و ویدیو کنفرانس Google Meet را ایجاد کرده است.

سرویس ویدیو کنفرانس Google Meet که پیش‌تر صرفا برای کاربران G Suite فعال بود، اکنون برای تمام افراد دارای یک اکانت گوگل بدون محدودیت زمانی با مشارکت 100 نفر به طور رایگان قابل دسترس است. البته مدت زمان برگزاری کنفرانس ویدئو از مهر ماه به 60 دقیقه محدود خواهد شد.

استفاده از سرویس‌های مکالمه تصویری در چند وقت اخیر و با بالاگیری شیوع ویروس کرونا در جهان افزایش چشمگیری داشته است. در همین راستا چندی پیش فیس بوک از برنامه تماس تصویری گروهی Messenger Rooms رونمایی کرد و واتساپ نیز تعداد افراد حاضر در تماس تصویری را به هشت نفر افزایش داد.

هرچند الزام به داشتن یک گوگل اکانت برای استفاده از سرویس مذکور ممکن است برای برخی از کاربران مشکلاتی به همراه داشته باشد، اما گوگل زیرساختی را ایجاد کرده است که بتوان از ورود افراد غیر مجاز به چت روم‌ها جلوگیری کرد. نکته دیگر که گوگل بر روی آن تاکید می‌کند، امنیت بالای کاربران در هنگام استفاده از ویدیو کنفرانس Google Meet است.

گوگل در تلاش برای تضمین امنیت سرویس ویدیو کنفرانس Google Meet

چندی پیش اطلاعات میلیون‌ها کاربر اپلیکیشن زوم توسط هکرها به فروش گذاشته شد. گوگل و مایکروسافت می‌کوشند با معضل امنیتی اپلیکیشن محبوب زوم، سرویس‌های مشابه با امنیت تضمین شده را ارائه کنند.

لازم به ذکر است که ویدیو کنفرانس Google Meet، نسخه ارتقا یافته و با رابط کاربری جدید سرویس Hangouts محسوب می‌شود که پیش‌تر صرفاً در اختیار کاربران G Suite قرار داشت.

گوگل علی‌رغم فرمانروایی در بازار جستجوگرهای اینترنتی، هیچ‌گاه در ارائه یک شبکه اجتماعی یا سرویس تعامل عمومی موفق عمل نکرده است و Google Meet نیز به نوعی میراث پروژه شکست خورده گوگل پلاس محسوب می‌شود.

درنهایت بد نیست که بدانید هم‌زمان با در دسترس قرارگیری رایگان سرویس ویدیویی کنفرانس Google Meet برای عموم کاربران، گوگل از سرویس ارتقا یافته آن با نام G Suite Essentials هم برای کاربران G Suite پرده برداشته که شامل سرویس Meet و فضای ذخیره سازی Drive می‌شود.

درنهایت جیمیل نیز به G Suite Essentials اضافه خواهد شد تا گوگل نیز همچون مایکروسافت در جهت ارائه یک سرویس یکپارچه مخصوص کسب و کارهای کوچک برای مدریت پروژه به صورت اشتراکی گام بردارد.

 

منبع: فارنت

دیدگاهتان را بنویسید