- دکوراسیون داخلی

پنج قانون طلایی برای ست کردن وسایل خانه

بعضی از افراد استعداد ذاتی خاصی در ست کردن وسایل خانه و تزئین محیط زندگی‌شان دارند. اگر شما از این دسته افراد نیستید، ناامید نشوید. چرا که شما می‌توانید با یادگیری یک سری مهارت‌های خاص، دکوراسیون‌تان را به بهترین شکل ممکن تزئین نمایید. ما در این مطلب قوانین و اصول اولیه دکوراسیون و طراحی داخلی را به شما معرفی می‌کنیم تا با رعایت آن‌ها بتوانید محیط جذاب و زیبایی را برای خودتان ایجاد نمایید.

قانون عددهای فرد

اگر در حوزه‌ی عکاسی فعالیت کرده باشید، حتما با قانون یک سوم آشنا هستید. ایده‌ی اصلی قانون در مورد اشیا و جزئیاتی است که در یک دسته‌بندی فردی مرتب شده‌اند و از لحاظ بصری نسبت به گروه‌های زوج، بسیار جذاب‌تر، به یاد ماندنی‌تر و هماهنگ‌تر بنظر می‌رسند. به این ترتیب دسته‌بندی اشیای شما در ارتفاع، شکل و تکسچر‌های متنوعی خواهد بود. البته توجه کنید که اشیای موردنظر شما باید تقریبا شبیه به هم باشند. یعنی در عین حال که نقاط مشترکی با هم دارند، اما در جزئیات با هم متفاوت هستند.

به عنوان مثال به عکس زیر نگاه کنید. این سه ظرف در ارتفاع‌های متنوعی هستند اما از مواد اصلی یکسانی ساخته شده‌اند. عناصر این گروه‌بندی با اینکه در برخی موارد تفاوت‌های ظریفی با هم دارند اما به خوبی توانسته‌اند با هم ارتباط برقرار کنند.

ست کردن وسایل خانه

این قاعده اصلی در ست کردن وسایل خانه است و هدف این است که دکوراسیون شما ظاهر یکنواخت و کسل‌کننده‌ای را به خود نگیرد. پس پیشنهاد می‌کنیم که حتما از این قانون تبعیت نمایید.

نقطه کانونی اتاق

نقطه کانونی اتاق‌تان را پیدا کنید. نقطه کانونی یعنی اینکه وقتی شما وارد اتاق می‌شوید، به صورت ناخودآگاه چشمان شما به آن سمت کشیده شده و نگاه شما به آن جلب می‌شود. هر چیزی که در اطراف نقطه کانونی شما قرار خواهد گرفت، باید بتواند آن را تعریف نماید.

ست کردن وسایل خانه

اگر نمی‌دانید که دکوراسیون اتاق‌تان را از کجا شروع کنید، پس بهتر است که اول نقطه کانونی اتاق‌تان را تعیین نمایید. بسیاری از اتاق‌ها با توجه معماری‌شان نقطه کانونی‌شان از قبل مشخص می‌شود. مثلا یک پنجره بزرگ با ویوی زیبا یا شومینه. اگر اتاق شما هیچ نقطه کانونی ندارد، ما در اینجا گزینه‌هایی را برای ایجاد آن به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 • یکی از دیوارهایتان را به رنگ متفاوتی در آورید و سپس آن را با قفسه یا آثار هنری زیبایی تزئین نمایید.
 • قبل از اینکه نقطه کانونی را ایجاد کنید، در مورد کاربرد اتاق‌تان فکر کنید. مثلا اگر اتاق مطالعه می‌خواهید، می‌توانید با قفسه‌های کتاب نقطه کانونی اتاق‌تان را ایجاد نمایید.
 • مبلمان بزرگ در اتاق نشیمن می‌توانند به عنوان نقطه کانونی اتاق‌تان عمل کنند. مثلا یک تابلو هنری بزرگ یا آینه‌ی بزرگ در فضای اتاق‌تان می‌توانند بهترین عملکرد را برای شما داشته باشد.
ست کردن وسایل خانه

هنگامی که نقطه کانونی اتاق را پیدا کردید، باید بتوانید فضای اطراف آن را تزئین نمایید. رنگ‌های اصلی نقطه کانونی اتاق را شناسایی کنید و از آن‌ها به عنوان رنگ‌ عناصر باقیمانده اتاق استفاده نمایید. این نقطه کانونی به ایجاد تعادل در فضای اتاق‌تان کمک زیادی خواهد کرد.

ست کردن وسایل خانه
قوانین اندازه‌گیری اولیه در ست کردن وسایل خانه

زمانی که صحبت از ست کردن وسایل خانه می‌شود، عموما پرده‌ها و مبلمان اولین چیزی هستند که به ذهن‌ ما خطور می‌کنند. اندازه‌گیری‌های خاصی در مورد دکوراسیون مبلمان و پرده‌ها وجود دارند که می‌توانند ظاهر بهتری را به اتاق‌تان بدهند. ما در اینجا یک سری اندازه‌های کلی را به شما معرفی می‌کنیم تا همیشه آن‌ها را به خاطرتان بسپارید:

 • فاصله میز جلو مبلی: بین میز جلو مبلی و مبل‌تان بهتر است که به اندازه ۱۵ الی ۱۸ اینچ فاصله وجود داشته باشد.
 • تابلوهای هنری: فاصله‌ی استاندارد تابلوها و قاب‌های عکس از کف زمین ۵۶ تا ۶۰ اینچ می‌باشد. توجه کنید که اگر تابلو یا قاب‌های عکس خود را بالای مبل آویزان می‌کنید، نباید آن‌ها از دوسوم عرض مبل بزرگ‌تر باشند.
 • فاصله تلویزیون: اینکه فاصله مبل و تلویزیون‌تان چقدر باشد، کاملا به اندازه‌ی تلویزیون بستگی دارد. ساده‌ترین قاعده این است که اندازه‌ی قطر تلویزیون را در عدد ۲ ضرب کنید. این عدد همان فاصله‌ی تلویزیون از محل نشستن شما را نشان خواهد داد.
 • برای اینکه پنجره و پرده‌تان بزرگ‌تر از طراحی اصلی خود بنظر برسد، بهتر است که پرده‌ها را ۶ تا ۸ اینچ بزرگ‌تر از قالب اصلی در آورده و آویزان نمایید.
ست کردن وسایل خانه

در مورد فرش نیز سه قانون اصلی دیگر وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را دنبال کنید.

 • اگر فرش‌تان به اندازه‌ی کافی بزرگ است، شما می‌توانید تمام پایه‌های مبلمان‌تان را روی آن قرار دهید. هر چند که برخی از طراحان خانه‌های مدرن، پیشنهاد می‌کنند که به اندازه‌ی ۱۲ الی ۱۸ اینچ از سطح کفپوش اتاق را از چهار طرف فرش خالی نگهدارید.
ست کردن وسایل خانه
 • اگر فضای اتاق‌تان کوچک است و شما را مجبور می‌کند که از قالیچه‌های کوچک استفاده کنید، شما می‌توانید هیچ کدوم از پایه‌های مبلمان را روی قالیچه قرار ندهید.
ست کردن وسایل خانه
 • بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی پیشنهاد می‌کنند که فقط دو پایه‌ی مبلمان خود را روی فرش قرار دهید. این باعث می‌شود که همه چیز در دکوراسیون شما با هم هماهنگ شده و فضای دلنشینی را ایجاد نمایید.
ست کردن وسایل خانه
فضاهای منفی

گاهی اوقات کمتر، بهتر است. از ایجاد فضاهای شلوع و درهم و برهم خودداری کنید. این، رایج‌ترین روش ایجاد فضاهای منفی است. همینطور گاهی اوقات مشاهده می‌شود که شکل‌های متضاد باعث ایجاد فضاهای عجیب و غریب می‌شوند که حس بدی را به افراد حاضر در آنجا منتقل می‌کنند. در هنگام ست کردن وسایل خانه حتما این مورد را مد نظر قرار دهید.

ست کردن وسایل خانه

روشنایی

روشنایی نقش بسیار مهمی در دکوراسیون و ست کردن وسایل خانه دارد. بهتر است اول در مورد انواع روشنایی‌هایی ممکن در فضای خانه صحبت بکنیم. ما به طور کلی سه نوع روشنایی داریم:

 • محیطی: این نوع روشنایی، همان روشنایی عمومی است و ما همیشه آن را در فضای خانه‌ها می‌بینم. روشنایی محیطی به طور یکنواخت اتاق را روشن می‌کند.
 • فعالیت خاص: همانطور که از نامش مشخص است، این نوع روشنایی برای یک فعالیت خاص بکار برده می‌شود. مثلا شما قسمتی از اتاق نشیمن خود را با آباژور به فضای مطالعه تبدیل می‌نمایید.
 • تاکید: چراغ تاکید برای برجسته کردن یک شی خاص در فضای دکوراسیون خانه است.

اضافه کردن انواع متفاوت روشنایی می‌تواند به فضای اتاق شما بعد و جلوه‌ی خاصی دهد. بهتر است که با روشنایی محیطی شروع کنید و سپس از روشنایی تاکید و فعالیت خاص برای ایجاد دکوراسیونی مدرن و شیک کمک بگیرید.

ست کردن وسایل خانه

منبع:chibechin.com

دیدگاهتان را بنویسید