- بناهای تاریخی

اثبات فرضیه دفن ابن سینا در اصفهان

 تا پیش از این برخی مورخان تاریخی همچون «ابن اثیر» اصفهان را مدفن اصلی ابوعلی سینا معرفی کرده بودند و اصفهان شناسان معاصرهم بر این عقیده بودند که بنا به شواهد و قرائن معتبر، از جمله حضور شمس‌الدوله، حاکم آل بویه و تیرگی روابط شیخ با او، بعید است که ابن سینا به همدان رفته باشد و گمانه زنی ها بر این بود که اصفهان مکان اصلی خاکسپاری ابن سینا است. حالا با انتشار رساله ای دریکی از خبرگزاری ها، گمانه زنی ها مبنی بر اینکه مکان خاکسپاری ابن سینا در اصفهان است تقویت شده است.

این نسخه خطی به تازگی توسط مجموعه میراث خطی شیعه در یکی از شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و خط بطلانی بر تمامی گمانه زنی هایی کشیده است که تا چندی پیش مکان خاکسپاری ابن سینا را همدان می دانستند.

در تصویری که ازنسخه خطی «احوال شیخ الرئیس» منتشر شده به خوبی می توان دید که بعد از شرح احوال ابن سینا، در پاراگراف آخر این رساله تاریخی نوشته شده که پیکر ابن سینا مدتی بعد از دفن در همدان، به اصفهان منتقل شده است. جالب اینکه از رساله حاضر، تنها دو نسخه برجای مانده است، یکی در کتابخانه ایاصوفیه ترکیه به شماره نسخه ۴۸۴۹ و دیگری در کتابخانه آیت ا…مرعشی به شماره 101/2.

از نویسنده و تاریخ نگارش این رساله اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما نسخه کتابخانه ایاصوفیه به سال ۶۹۷ ق مقابله شده است و استنساخ نسخه کتابخانه آیت ا…مرعشی مرعشی به سال ۱۰۷۲ ق صورت گرفته است.

این دو نسخه به عنوان جدیدترین مدارک مربوط به مرگ ابن سینا حالا مهر تاییدی شده است بر اینکه ابن سینا در اصفهان درهمان خیابان معروف و قدیمی که سالیان سال است بورس پارچه فروشان اصفهان است به خاک سپرده شده است.

گرچه تا پیش از این هم بسیاری از تاریخ شناسان و اصفهان شناسان معتقد بودند زمانی که ابوعلی سینا به بیماری قولنج مبتلا شد و در راه رسیدن به همدان فوت کرد و جسدش را درمدرسه ای در اصفهان، خیابان ابن سینا، کوچه پاگلدسته، بالاتر از مدرسه شفیعیه دفن کرده اند اما به این دلیل که مدرک اصیلی در این زمینه نبود، همدانی ها معتقد بودند به این دلیل که ابن سینا همدانی بوده محل دفن ابن سینا درهمدان است.

رجوع به تاریخ همراه با این مدارک جدید نشان می دهد که ابن سینا خاتمه عمرش را در اصفهان گذرانده است. طبق اسناد تاریخی ابن‌سینا ۲۵ سال آوارگی کشید و در هجرت از وطن به ‌سر ‌برد. او در سال ۴۰۳ براثر پیگرد سلطان محمود غزنوی ناگزیر از ترک خوارزم شد، سپس به گرگان رفت و ازآنجا به «ری» کوچید (حدود سال ۴۰۵) و سرانجام به همدان آمد (سال ۴۰۶) که طول مدت اقامت وی در این شهر ۸ سال تمام یعنی تا سال ۴۱۴ بود. در این سال با سمت وزارت علاء‌الدوله کاکویه حکمران اصفهان به این شهر رفت و ظاهراً طی ۱۴ سال باقی عمر چند بار به همدان آمده باشد، که آخرین بار به سال ۴۲۸ درراه بیمار شد و روز ششم رمضان، مطابق با ۲۴ ژوئن سال ۱۰۳۶ میلادی برابر با چهارم تیرماه ایرانی درگذشت.

حالا این سوال پیش می آید که آیا با تایید مدفون بودن ابن سینا در اصفهان و صراحت داشتن این موضوع که او همین جا به خاک سپرده شده است، در محل خاکسپاری ابن سینا مقبره ای ساخته خواهد شد و یا اصفهانی ها بازهم باید تنها به داشتن یک خیابان به نام او اکتفا کنند؟

روزنامه نصف جهان

دیدگاهتان را بنویسید