- فرهنگی, هنر

ارسال آثار فاخر خوشنویسی در جشنواره امام رضا علیه السلام

محمود رمضانی گفت: این رویداد بزرگ هنری برای سومین سال متوالی به میزبانی استان خراسان جنوبی برگزار می شود که پس از تهیه فراخوان و طراحی پوستر و تایید آن توسط کارشناسان محترم بنیاد بین المللی امام رضا(ع) چاپ و برای ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مراکز هنری و انجمن های خوشنویسان سراسر کشور ارسال شد.

وی ابراز کرد: این رویداد در سایت هایی مانند انجمن خوشنویسان ، عزیزی هنر، سایت شمس توس و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی جهت اطلاع و بهره برداری هنرمندان جانمایی گردید . همچنین بانک اطلاعاتی هنرمندان خوشنویس تهیه و با ارسال پیامک به آنها اطلاع رسانی لازم انجام شد.

وی گفت: همچنین طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در راستای این جشنواره برنامه های جنبی شامل نمایشگاهی از آثار اساتید از 6 بهمن لغایت 14 بهمن ماه سالجاری در محل نگارخانه استاد مهدی اسماعیلی مود در رشته های نستعلیق و شکسته نستعلیق برگزار گردید.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی اظهار کرد: کارگاه صفحه آرایی و قطعه بندی آثار خوشنویسی نیز در تاریخ 7 بهمن ماه سالجاری توسط استاد طاهر نبی زاده از اساتید برجسته خراسان رضوی با حضور هنرمندان استان در محل انجمن خوشنویسان بیرجند برگزار شد و همچنین نمایشگاهی از آثار خوشنویسی جوانترین هنرمند فوق ممتاز استان  ( سید علی زجاجی) در دی ماه سالجاری در محل نگارخانه استاد اسماعیلی مود برگزار شد.

رمضانی ابراز کرد: آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره طبق نظر داوران جشنواره  به لحاظ کمی و کیفی آثار فاخری از هنر خوشنویسی معاصر بودند. همچنین نمایشگاهی از آثار برگزیدگان و آثار راه یافته به بخش نمایشگاهی از تاریخ 4 لغایت 9 اسفند ماه در محل نگارخانه استاد مهدی اسماعیلی مود برگزار گردید.

وی افزود: اختتامیه هجدهمین جشنواره ملی خوشنویسی رضوی شامگاه 9 اسفند ماه 1400 همزمان با شب عید سعید مبعث رسول اکرم (ص) به صورت مجازی برگزار شد و برگزیدگان جشنواره در بخش های مختلف معرفی و از آنها تجلیل به عمل آمد.

ارتقاء سطح هنری هنرمندان استان و افزایش سواد بصری هنرمندان در نمایشگاه های برگزار شده ، شناسایی و استعدادیابی هنرمندان جدید، برگزاری دوره های آموزشی برای هنرمندان استان ، ارتباط با اساتید و هنرمندان تراز یک کشوری ار دستاوردهای جشنواره های سال های گذشته دانست.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه برای سال آینده پیشنهاد دیگری به جز جشنواره خوشنویسی رضوی به بنیاد بین المللی امام رضا(ع) دادیم. پیشنهاد خاصی برای برگزاری دور بعد جشنواره خوشنویسی رضوی نداریم و منتظر اعلام برنامه و تفاهم نامه از طرف بنیاد برای دوره بیستم جشنواره بین المللی امام رضا(ع) هستیم.

رمضانی در پاسخ به این پرسش که چه فعالیت های ویژه ای در حوزه فرهنگ رضوی توسط هنرمندان استان شما به انجام رسیده است؟ افزود: تولید نمایش و حضور در جشنواره های نمایش رضوی توسط هنرمندان استان، چاپ کتاب، تولید محتوی هنری ، برپایی نمایشگاه ها و کارگاه های متعدد با توجه به برنامه و جشنواره ای که هر سال استان مجری و برگزار کننده آن بوده است.  

رمضانی با اشاره به اینکه 15 اثر طبق نظر داوران جز اثار برگزیده بود، افزود: در این دوره از جشنواره 291 اثر از هنرمندان 21 استان کشور در رشته های نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ، ثلث به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که به لحاظ کمی و کیفی آثار فاخری از هنر خوشنویسی معاصر می باشد .

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ادامه داد: این آثار توسط داوران جشنواره اساتید آقایان امیر احمد فلسفی، یدالله کابلی خوانساری، احمد عبدالرضایی، علی رضائیان، علی اشرف صندوق آبادی و مهدی اسماعیلی مود در محل انجمن خوشنویسان ایران داوری شد.

 
رضوی نیوز

دیدگاهتان را بنویسید