- فرهنگی

ارکستر ملی ایران پایان بخش برنامه‌های بزرگداشت حکیم نظامی خواهد بود

نشست رسانه‌ای هفته بزرگداشت حکیم نظامی با حضور محمود شالویی رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، حبیبی، دبیر اجرایی، کاوه خورابی، دبیر علمی ساعتی پیش ، هفتم اسفند ماه در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

در ابتدا شالویی طی صحبت‌هایی گفت: در آستانه صدمین سال تاسیس انجمن هستیم. نظامی شاعر قرن ششم است که دومین سال است گرامیداشتش با این اندازه برگزار می شود.

وی در ادامه گفت: بیست و یک اسفند روز نظامی ثبت شده و برنامه ها از ۱۴ تا ۲۱ اسفند خواهد بود. امسال بخاطر درخواست های زیاد ابتدای اسفند از دانشگاه الزهرا برنامه ها را شروع کردیم.

شالویی اظهار داشت: برنامه های متنوعی در تبریز، ارومیه، خراسان، سبزوار، یزد ، بیرجند ،بجنورد و … برگزار و همه مراکز استان ها میزبان برنامه هایی تحت عنوان حکیم نظامی هستند و در این برنامه ها همکاری دانشگاه ها چشمگیر بود و اغلب دانشگاه ها برنامه دارند از جمله دانشگاه علامه، بهشتی و سازمان مطالعات وزارت علوم برنامه هایی در نظر گرفتند.

دستگاه ها نیز شامل رسانه ملی، صدا و سیما، سازمان فرهنگ و ارتباطات در بخش خارج از کشور در تمامی کشورها برنامه خواهد داشت و همین دیروز دز صهر صوفیه بلغارستان نمایش ویژه یکی از کارگردان های شهید به اجرا رفت و موزد اقبال قرار گرفت.

وی افزود: افزون بر این سایر مراکز وابسته جمهوری اسلامی از جمله وابستگی های فرهنگی و تشکل ها همکاری صمیمانه خواهتد داشت. تمایش فیلم و هنرهای تجسمی با همکاری موزه فرهنگسان هنر، برنامه نمایشگاهی و کارگاهی خواهیم داشت.

در سطح تمام کتابخانه های عمومی کشور مسابقاتی برای اعضا در نظر گرفته شده و یکی از امتیازات ویژه بزرگداشت حکیم نظامی همکاری وزارت آموزش و پروش است و بیش از ۱۴۰ هزار دانش آموز تحت پوشش در بیش از هزار مدرسه شبانه روزی بعلاوه هزار مدرسه دولتی میزبان برنانه هایی هستند که در آیین اختتامیه هم کلیه مدیران دولتی و شبانه روزی که حضور فعال داشتند، دعوت می شوند.

رونمایی ازیک نسخه مهم پنج گنج

وزارت علوم و دانشگاه آزاد هم قرار است از استادان پژوهش محور درباره نظمی امتیازاتی در نظر می گیرد و هم دانشجویان وی با بیان اینکه مجسمه حکیم نظامی نیز در روز اختتامیه در میدان ونک تهران به همت شهرداری تهران نصب و رونمایی می شود، توضیح داد: بنا به مصوبه شورای فرهنگ عمومی قرار است در هر شهری یک میدان و یک خیابان بنام حکیم نظامی وجود داشته باشد که البته برخی شهرها این نامگذاری مثل تهران و اصفهان را قبلا داشته اند.

وی اظهار داشت: رونمایی از یکی از نسخ مهم پنج گنج با همکاری انجمن این هفته خواهیم داشت. سال های قبل هم کتابخانه ملک و هم آستان قدس و مدرسه شهید مطهری نمونه های نسخ خطی را در معرص بازدید عموم قرار دادیم ک امسال این میزبانی با همکاری کتابخانه ایت الله مرعشی نجفی در قم انجام می شود.

بزرگداشت حکیم نظامی هم سال پیش و هم امسال با پیام رییس جمهور در تالار وحدت منتشر و قرائت می شود و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم حضور خواهند داشت و امسال ارکستر ملی جمهوری اسلامی ایران نیز در مراسم اختتامیه خواهند نواخت.

** کتاب مقالات سال گذشته و امسال آماده شده و رونمایی خواهد شد

در ادامه خورابی نیز طی صحبت هایی گفت: امسال این امکان فراهم شده که مجموعه امکانات و تحقیقات در گنجه پژوهشگاه ها، در ذهن افراد و دفتر نویسندگان بوده به منصه ظهور برسد. نظامی شعرش در بردارنده مجموعه موضوعات حوزه اندیشه است از داستان و حماسه تا آیات و ادبیات قرانی و عاطفی و … شرایطی را فراهم کرده که برای بشر امروز نوعی از گفت وگو را فراهم و زبان هنر پویا است.

سپس علیرضا حبیبی نیز درباره برنامه ها گفت: برنامه ها در سه سطح است، نخست برنامه های تهران، دوم استان ها و مراکز استان ها و سوم نمایندگی های ایران در دیگر کشورها است‌.
وی در ادامه گفت: پیشنهاد میکنم به رسانه ها که یک تیتر از اشعار حکیم نظامی برای خبرتان انتخاب کنید.

شالویی در بخش پرسش و پاسخ گفت: از آثار نظامی در قالب های موسیقیایی زیاد استفاده شده مثل آقای سراج و از سال بعد قرار است جشنواره های هنری، ساخت فیلم، مستند و سریال نه دتنها برای نظامی سایز بزرگان را در نظر داریم. از همین منظور تصمیم دلریم جشنواره ای مجزا برای حکیم نظامی درنظر داریم انجام دهیم.

طبق آخرین امار دفتر موسیقی ما فقط نزدیک صد اثر در ارشیو صدا و سیما از مجموعه ها مربوط به اشعار حکیم نظامی دارند که تصمیم داریم انها را جمع کنبم.
خورابه در این رابطه گفت: یک مسئله نظامی خود این شخصیت سرمنشا ژانری تحت عنوان نظامی خوانی بین کردها، لرها و … است. مهمترین منبعی ما را به موسیقی وصل می کند، همین موسیقی است خود این شخصیت موسیقایی است و او را فقیه موسیقیدان می دانند. امیدواریم برای سال بعد ما از همین منظر جشنواره ای بیشتر بتوانیم ورود کنیم.

شالویی گفت: در جشن مفاخر اردیبهشت تصمیم داریم حضور یک سری نظامی خوان ها را داشته باشیم و ما برنامه ها را همین امسال با مناجات خوانی شروع خواهیم کرد.

بیست و یکم اسفند نورپرداری در میدان آزادی با اشعار نظامی خواهیم داشت و در استان‌های دیگر هم بخشی برنامه ها با زبان ترکی و موسیقی هم خواهد بود.

خبرگزاری آنا

دیدگاهتان را بنویسید