- فرهنگی

افزایش اعتراضات به ساخت‌وساز در حریم مسجد تاریخی استانبول

به نقل از فرانس ۲۴، مناره‌های سر به فلک کشیده مسجد قرن شانزدهمی سلیمانیه، تصویری کارت پستالی از استانبول ترسیم می‌کند، اما اکنون ساخت‌وساز در مجاور این مسجد، خشم مردم را در رسانه‌های اجتماعی برانگیخته است.

«اسین کویمن»، رئیس اتاق معماران استانبول، به خبرگزاری فرانسه گفت: اگرچه ساختمان‌های جدید، به نمای ظاهری استانبول خیانت می‌کنند، اما دیدن این بی‌مبالاتی مداوم در یک محوطه تاریخی ناراحت‌کننده‌تر از جاهای دیگر است.

اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول که از اعضای حزب مخالف حاکم است در توییتی نوشت: ما به منظور حفظ ارزش‌های تاریخی و معنوی استانبول هیچ امتیازی برای ساخت و ساز نخواهیم داد.

بنیاد گسترش دانش، مالک این ساختمان و رئیس هیئت امنای آن بلال، پسر رجب طیب اردوغان، اصرار دارند که ساخت خوابگاه دانشجویی در جوار این مسجد، غیرقانونی نیست.

یوسف کاپلان، ستون نویس روزنامه ینی شفق طرفدار دولت، خواستار حفاظت از آنچه روح سلیمانیه خواند، شد.

او گفت: ما تنها ملتی در جهان هستیم که شهرهایش را ویران می‌کند. او افزود که بناهای اطراف مسجد باید پاکسازی شود.

ماهر پولات، مدیر میراث فرهنگی شهرداری استانبول، گفت که ارتفاع این ساختمان، شش متر بالاتر از پروژه مصوب است.

پولات به خبرگزاری فرانسه گفت: تصاویر ۲۰۱۶ و ۲۰۲۲ را مقایسه کنید. هرکسی که از طریق گنبدهای شاعرانه سلیمانیه به تنگه بسفر نگاه می‌کند، می‌داند آن ساختمان جدید آنجا نبوده است.

وی افزود: کتاب‌های تاریخی را بخوانید هر کسی که در مورد استانبول نوشته است، چه مسافران گذشته یا نویسندگان امروزی، آن را به عنوان شهر گنبدها توصیف کرده‌اند. 

این بنا که جزء میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و از آتش سوزی و زلزله‌های متعدد جان سالم به در برده است، نشان دهنده دوران طلایی امپراتوری عثمانی در زمان سلطان سلیمان است.

مسجد سلیمانیه به دستور سلطان سلیمان قانونی، دهمین پادشاه عثمانی توسط معمار سِنان ساخته و در ۱۵ اکتبر سال ۱۵۵۷ افتتاح شد. این مسجد و بناهای جانبی آن قرن‌ها‌ شکوه و عظمت خود را حفظ کرده‌اند و مسجد سلیمانیه به عنوان یکی از نماد‌های شهر تاریخی استانبول محسوب می‌شود.

ایکنا

دیدگاهتان را بنویسید