- اجتماعی, سلامت

اولین کنگره بین المللی وانا

اولین کنگره بین المللی کشور‌های غرب آسیا و شمال آفریقا (وانا) ۱۸ و ۱۹ خرداد در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

این کنگره با همت پژوهشکده رویان و با حضور ۲۵ کشور اسلامی در زمینه‌ تازه‌های علمی و پزشکی و به منظور تبادل اطلاعات و دانش در حوزه ناباروری برگزار خواهد شد.

رئیس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: بیش از ۳ دهه از عمر پژوهشگاه رویان می‌گذرد و در تمام این دوران تلاش بر تقویت و گسترش فعالیت‌های بین المللی بوده است.
دکتر شاهوردی افزود: اولین کنگره بین المللی کشور‌های اسلامی غرب آسیا و شمال آفریقا در حوزه ناباروری و تولید مثل برگزار می‌شود و متخصصان زنان، اورولوژی، جنین شناسی و ژنتیک از ۲۵ کشور در این کنگره حضور خواهند یافت.
وی گفت: یکی از اهداف اولین کنگره علمی کشور‌های مسلمان غرب آسیا و شمال افریقا تشکیل انجمن علمی وانا است که با تشکیل این انجمن علمی امکان تبادلات علمی به آسانی برقرار می‌شود.
معاون درمان پژوهشگاه رویان نیز در خصوص اخلاق پزشکی در درمان ناباروری گفت: کشور‌های اسلامی در خصوص اخلاق پزشکی نگاه ویژه‌ای دارند و با تشکیل انجمن علمی وانا می‌توان به یک اجماع و همگرایی در خصوص اخلاق و حقوق پزشکی در راستای کمک به زوج‌های نابارور رسید.
دکتر وثوق در ادامه افزود: یکسان سازی دستورالعمل‌ها در حوزه حقوق پزشکی و مسایل شرعی به خانواده‌ها کمک خواهد کرد که در نهایت بهترین درمان ناباروری را داشته باشند.
مدیر گروه زنان پژوهشگاه رویان نیز با اشاره به اکثریت مسلمان در منطقه وانا گفت: بسیاری از زوج‌های نابارور مسلمان به دلیل اعتقادات دینی و مذهبی برای درمان ناباروری به ایران مراجعه می‌کنند.
دکتر اشرفی افزود: ایران جایگاه بسیار بالایی در منطقه و دنیا از نظر پژوهش و درمان در حوزه ناباروری دارد و با تشکیل انجمن علمی وانا امکان تبادل این اطلاعات و دانش‌ها به سایر کشور‌های مسلمان فراهم خواهد شد.
معاون آموزشی پژوهشگاه رویان نیز در این خصوص گفت: در کنار برگزاری کنگره قرار است نشست‌های تخصصی برای معلمان و فرهنگیان در حوزه تولید مثل برگزار شود.
دکتر فتحی افزود: در دو روز برگزاری کنگره بیش از ۴۰ متخصص و دانشمند داخلی و خارجی سخنرانی می‌کنند.
در کنار برگزاری کنگره بیش از ۵ کارگاه بالینی و آموزشی نیز برگزار می‌شود.

صداوسیما

دیدگاهتان را بنویسید