- فیلم و سینما

اکران فیلم سینمایی «بانوی بهشت» در مراکش نیز ممنوع شد

مرکز سینمایی مراکش هرگونه عرضه تجاری و فرهنگی فیلم سینمایی «بانوی بهشت» در این کشور را ممنوع اعلام کرد.

مرکز سینمایی مراکش با انتشار بیانیه‌ای در این باره توضیح داد، این تصمیم براساس موضع شورای عالی علما به رباست «ملک محمد ششم» پادشاه مراکش اتخاذ شده است.

در این بیانیه آمده است: شورای عالی علمای مراکش از مخالفت شدید خود با محتوای فیلم سینمایی مذکور به کارگردانی «ایلی کینگ» و نویسندگی «یاسر الحبیب» خبرداده و آن را برخلاف اصول قانونی کشور مراکش عنوان کرد.

این مرکز در ادامه تاکیدکرد: مقامات کشور مراکش مجوز استفاده از آثار سینمایی سمعی و بصری خارجی را صادر کرده‌اند، خواه در داخل کشور تهیه شده باشند و یا از خارج وارد شوند؛ مشروط بر این که این آثار در چارچوب احترام به قوانین سینمایی مراکش باشد و با اصول و مقدسات این کشور تضادی نداشته باشد.
 
فیلم سینمایی بانوی بهشت، با محوریت وقایع تاریخی صدر اسلام تهیه شده است. این فیلم در خلال نمایش جنایات گروه داعش، به وقایعی تاریخی همچون واقعه غدیرخم، هجوم به خانه حضرت علی (ع)، آتش زدن درِ خانه و شهادت حضرت زهرا (س) می‌پردازد.

در مراحل پیش‌ساخت، این فیلم مورد انتقاد و واکنش تعدادی از عالمان و مراجع تقلید شیعه قرار گرفت و شماری از عالمان شیعه، کمک به ساخت، پخش و دیدن این فیلم را حرام اعلام کرده و آن را عاملی تفرقه‌افکن بین شیعیان و اهل سنت دانسته‌اند. 

چندی پیش اکران این فیلم در انگلستان نیز با اعتراض گسترده مسلمانان، و برگزاری تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز در مقابل سینما متوقف شد.

خبرگزاری تقریب

دیدگاهتان را بنویسید