- فرهنگی, فیلم و سینما

اکران «منصور» در پایگاه هوایی نوژه در همدان

فیلم «منصور» محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج به کارگردانی سیاوش سرمدی برشی از زندگی شهید منصور ستاری، فرمانده نیروی هوایی ارتش در روزهای سخت تحریم و جنگ تحمیلی است؛ این فیلم برای اولین بار در پایگاه هوایی شهید نوژه همدان برای نیروهای خدوم ارتش نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران اکران شد.

صبح زود راهی پایگاه شکاری شهید نوژه شدیم تا بعد از اجرای مراسم صبحگاهی با حضور فرماندهان پایگاه هوایی شهید نوژه به تماشای فیلم سینمایی «منصور» بنشینیم، فیلمی برگرفته از روزهای سخت و تلاش‌های فراموش‌نشدنی فرزند وطن.

 «منصور» برای اولین بار بین پایگاه‌های شکاری کشور در پایگاه شهید محمدنوژه اکران شد، روایت زندگی و شجاعت شهید ستاری در پایگاه شکاری آن هم در جمع نیروهای خدوم ارتش نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران لطف دیگری داشت.

فیلم «منصور» برشی از زندگی سراسر تلاش، ابتکار و خلاقیت قهرمانی است که هرگز مایوس نشد و مشکلات و کمبودهای زمانه و حتی رویکرد برخی مسؤولان وقت او را از ادامه راه ناامید نکرد.

توکل و اعتقاد «ما می‌توانیم» شهید ستاری سرآغازی شد برای خودکفایی کشور و درست زمانی که ایران درگیر کمبود تسلیحات نظامی بود با مجاهدت او اولین جنگنده کاملا ایرانی طراحی و ساخته شد.

شهید منصور ستاری فرمانده نیروی هوای جمهوری اسلامی ایران در اوج محدودیت‌ و تحریم با دست خالی، صنعت هوایی کشور را به سمت رشد و شکوفایی سوق داد و برگ زرینی در تاریخ دفاع مقدس ثبت کرد.

قصه «منصور»، قصه امروز است حکایت اتکا به توان داخل و بومی‌سازی، قصه عدم وابستگی و رسیدن، او در این بین از جان و مال و آبرویش مایه گذاشت تا بشود آنچه باید می‌شد، شهید ستاری با مشکلات گلاویز شد و تا پای جان پای ساخت اولین جنگنده ایرانی ایستاد.

امیر پرویز مرادبکی: شهید ستاری اقدامات موثری در سبک‌سازی و تحول سامانه‌های پدافندی انجام داد

فرمانده پایگاه شکاری خلبان شهید نوژه در ابتدای برنامه اکران فیلم «منصور» بین پرسنل و خلبانان تیزپرواز پایگاه شکاری نوژه عنوان کرد: پیروزی انقلاب، پیروزی حق بر باطل و پیروزی ایمان بر طاغوت و استکبار بود، ایران اسلامی در برهه‌های مختلف جنگ، ترور، بمب‌گذاری و تحریم دشمن شهدای زیادی تقدیم کردیم اما به مدد فرزندان پاک این مرزوبوم ثابت قدم ماند.

سرتیپ دوم امیر پرویز مرادبکی با بیان اینکه شهدا مصداق استقامت بودند ادامه داد: شهدای نیروی هوایی نیز جایگاه والایی دارند، آنها شهدای مظلوم و تنهایی بودند، لشکر نبودند و خودشان به تنهایی لشکر به حساب می‌آمدند.

وی با اشاره به اینکه شهدای نیروی هوایی در دل دشمن بودند و بر  قلب آنها تاختند اضافه کرد: نیروی هوایی از ابتدای آغاز جنگ در صحنه حضور داشت و شهدای اثرگذار و سیاسی تقدیم این مرز و بوم کرد.

فرمانده  پایگاه شکاری خلبان شهید نوژه بیان کرد: از بین این شهدا شهید منصور ستاری که به فرمایش مقام معظم رهبری نخبه بود اقدامات خلاقانه به خرج داد و باعث شد دشمن مستاصل شود.

وی با تأکید بر اینکه شهید ستاری اقدامات موثری در سبک‌سازی و تحول سامانه‌های پدافندی انجام داد گفت: با ابتکارات و اقدامات شهید منصور ستاری دشمن نتوانست برتری هوایی کسب کند و این مهم در دوران جنگ تحمیلی بسیار مهم بود.

مرادبکی اقدامات شهیدستاری در کسوت فرماندهی را برشمرد و ادامه داد: در حوزه جهاد خودکفایی، تحقیقات و پژوهش‌ها و اعتماد به جوانان در تاسیس قطعه‌سازی اوج مبتکرانه و راهبردی عمل کرد.

وی یاد و خاطره این شهید بزرگ را گرامی داشت و تاکید کرد: حضرت آقا فرمودند دفاع مقدس همچون تابلوی زیبایی باید جلوی چشمان ما باشد اگرچه زیبایی این تابلو به شهدای گرانقدر است.

فرمانده پایگاه شکاری خلبان شهید نوژه اضافه کرد: باید تا ابد همه بدانند برای حفظ وطن، دین و امنیت چه خون‌هایی داده شد و امروز الگو و ذخایر ما شهدا هستند.

وی با اشاره به اینکه برای ادامه مسیر باید از شهدا و مسیر سراسر نور آنها بهره‌مند شویم افزود: نقش هنر به عنوان وسیله‌ای که می‌تواند فرهنگ و اعتقادات جامعه را گسترش بدهد محرز است چراکه هنر محدودیت ندارد و اثرگذار است.

مرادبکی ادامه داد: چه بسا نگاه کردن یک فیلم یک ساعته به اندازه مطالعه صدها کتاب ارزشمند باشد و موثر واقع شود از همین رو هنر مولفه مهمی برای اثرگذاری در جامعه به شمار می‌رود.

«منصور» روایتی تاریخی از زندگی فرماندهی است که اگرچه کمتر نامش بر سر زبان‌هاست اما کارهای بزرگی را در دوران فرماندهی‌اش انجام داد زمانی که تصمیم می‌گیرد در جدال با شرکت یاشی و بوروکراسی دولتی بایستد و یا زمانی که پول خرید خانه‌اش صرف تجهیزات می‌شود و دست آخر با آمبولانس و ویلچر برای پرواز آذرخش جنگنده تمام ایرانی در باند پرواز حضور پیدا می‌کند، کارگردان در فراز و فرود فیلم  به خوبی به شخصیت شهید ستاری می‌پردازد و شجاعت‌اش را به تصویر می‌کشد.

نماینده سازمان هنری رسانه‌ای اوج در استان همدان نیز در اکران فیلم سینمایی «منصور» در پایگاه نوژه اظهار کرد: «منصور» اولین فیلم سینمایی است که توسط سازمان هنری رسانه‌ای اوج در مورد فعالیت‌های نیروی هوایی ارتش تولید شده است.

ینگجه: «منصور» گوشه‌ای زحمات پرسنل و خلبانان نیروی هوایی ارتش است

رضا ینگجه یادآور شد: سازمان اوج همواره در تلاش است تا نیازمندی‌های جامعه را در قالب فعالیت‌های هنری به مردم معرفی کند و در سال‌های گذشته آثار مختلفی در حوزه مدافعان حرم و ارزش‌های نظام تولید کرده است.

وی با اشاره به اینکه امروز هم نیاز است به مردم و مسوولان تبیین کنیم در تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی باید الگوها و اسوه‌ها را در زمینه‌های مختلف بشناسیم و  معرفی کنیم ادامه داد: سازمان هنری اوج، فیلم «منصور» را طی دو سال ساخت به طوری که این فیلم بیانگر خدمات و اقدامات بی‌بدیل فرمانده ستادی با هدف راسخ استفاده از ظرفیت داخل است.

نماینده سازمان هنری رسانه‌ای اوج در همدان با بیان اینکه فیلم «منصور» قدرشناسی از زحمات تمام پرسنل و خلبانان تیزپرواز نیروی هوایی کشور است بیان کرد: امیدواریم با این فیلم توانسته باشیم گوشه‌ای از زحمات شهید ستاری در نیروی هوایی ارتش سرافراز را معرفی کرده باشیم.

این فیلم محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج به کارگردانی سیاوش سرمدی و تهیه‌کنندگی جلیل شعبانی است و محسن قصابیان نقش شهید ستاری را در فیلم ایفا می‌کند، لیندا کیانی، مهدی کوشکی، حمیدرضا نعیمی، کیومرث مرادی، علیرضا زمانی‌نسب، سید جواد هاشمی و قاسم زارع از دیگر بازیگران این فیلم سینمایی‌ هستند.

فارس

دیدگاهتان را بنویسید