- فرهنگی

برگزاری جشنواره فیلم کودک حق اصفهان است‌

مدیر انجمن سینمای جوانان استان اصفهان گفت: جشنواره یا باید در اصفهان بماند و به نام جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان شناخته شود و یا کلاً از اصفهان برود، اما برگزاری آن در اصفهان بعد از این‌همه سال، حق اصفهان است‌.

سید محمد طباطبایی با اشاره به تصمیم‌های سازمان سینمایی کشور و احتمال انتقال جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به شهری دیگر اظهار کرد: چنین اقداماتی جشنواره را در سطح بین‌المللی تضعیف کرده و باعث می‌شود جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان که یک روز جزو جشنواره‌های درجه یک کودک و نوجوان در سطح دنیا بود، امروز اعتبار خود را به علت جابه‌جایی‌ها، عدم برنامه‌ریزی درست و نداشتن فیلم‌های مناسب از دست بدهد.

مدیر انجمن سینمای جوانان استان اصفهان با بیان اینکه هر جشنواره به نام شهر میزبان برگزار شده و در دنیا هیچ جشنواره‌ای نیست که به نام یک شهر شناخته نشود، افزود: جابه‌جایی دوباره قطعاً به این جشنواره ضربه می‌زند، اگر این مکان دستخوش تغییر و جابه‌جایی شود، متولیان فرهنگی شهر نمی‌توانند برنامه‌ریزی کرده و از تجارب گذشته برای بهبود جشنواره استفاده کنند.

او به لزوم واکنش هنرمندان شهر نسبت به انتقال جشنواره کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت: این روندِ هرساله و تهدید به رفتن جشنواره و اما و اگرها برای حضور جشنواره در اصفهان، کم‌لطفی برنامه‌ریزان سازمان سینمایی است.

طباطبایی ادامه داد: جشنواره یا باید بر اساس مصوبه هیئت دولت در اصفهان بماند و به نام جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان شناخته شود و یا کلاً از اصفهان برود و در شهر دیگری برگزار شود. این ماجرا باید یک‌بار برای همیشه در یک شهر تمام شود، چراکه این کوچ هرساله و برگزاری آن هر بار در یک شهر، وجهه بین‌المللی کشور ما در حوزه جشنواره‌های فیلم‌ کودک و نوجوان را تخریب می‌کند، بنابراین لازم است همه کسانی که در حوزه فرهنگ و هنر اصفهان و ایران فعالیت می‌کنند نسبت به تصمیمات خلق‌الساعه‌ای که امسال یک تیم و سال بعد تیم دیگر اتخاذ می‌کند واکنش نشان دهند تا تصمیمات این‌چنین، بر عهده نهاد واحدی قرار بگیرد و تعیین تکلیف شود.

مدیر انجمن سینمای جوانان استان اصفهان با بیان اینکه اصفهان شهری بین‌المللی است که به برگزاری جشنواره و رویداد بین‌المللی نیاز دارد، گفت: امروز اصفهان قطب دوم فیلم کوتاه کشور است، بسیاری از عوامل سینمای ایران افرادی هستند که از اصفهان ساکن تهران شده‌اند و کارگردان‌ها و عوامل بسیار زیادی از اصفهان به سینمای ایران تقدیم شده است، به همین دلیل جایگاه اصفهان در سینمای ایران باید در نظر گرفته شود.

او تأکید کرد: اگر قرار است جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان برای همیشه از اصفهان برود لازم است که متولیان فرهنگی شهر به‌ویژه متولیان شهرداری اصفهان برنامه‌ریزی جدی برای سینمای اصفهان انجام دهند و اگر قرار بر حضور جشنواره در اصفهان است باید دبیرخانه آن در اصفهان دایر و برنامه‌ریزی‌های آن در همین شهر انجام‌شده و این رفت‌وبرگشت‌ها تمام شود.

اما و اگرهای هرساله شخصیت جشنواره را زیر سؤال می‌برد

طباطبایی یادآور شد: بعد از برگزاری نزدیک به ۳۰ دوره جشنواره در شهر اصفهان، ایجاد تردید برای صلاحیت برگزاری جشنواره در این شهر غیرمنطقی به نظر می‌رسد و من به‌عنوان عضوی از سینمای اصفهان مخالف برگزاری جشنواره با این شرایطِ رفت‌وبرگشت و اما و اگرهای هرساله هستم، چراکه معتقدم این کار، شخصیت جشنواره را زیر سؤال می‌برد.

مدیر انجمن سینمای جوانان استان اصفهان خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزان سازمان سینمایی می‌توانند قراردادی چند ده‌ساله برای برگزاری جشنواره در اصفهان منعقد کنند و یا اگر قرار بر رفتن جشنواره از اصفهان است متولیان فرهنگی و سینمایی شهر، جشنواره‌ای در حد استانداردهای بین‌المللی برای اصفهان تدارک ببینند، اما باید توجه کرد که برگزاری جشنواره در اصفهان پس از این‌همه سال، حق اصفهان است‌.

او با اشاره به کمپین «اگر جشنواره کودک و نوجوان از اصفهان برود» برای دریافت نظرات کودکان و نوجوانان اصفهانی به‌عنوان مخاطبان اصلی این رویداد درباره رفتن جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان از اصفهان، افزود: زنده‌یاد زاون قوکاسیان در جشنواره بیست و ششم آرزوی ساخت فیلم در اصفهان توسط فیلم‌سازان اصفهانی را مطرح کرد که در جشنواره بیست و هفتم پیگیری و محقق شد و ۱۱ فیلم در این جشنواره تولید شد و این تعداد در سال بعد افزایش پنج برابری داشت و نزدیک به ۵۰ فیلم با موضوع کودک و نوجوان تولید شد که تعداد زیادی از این فیلم‌ها موفق به کسب جایزه و افتخارات متعدد در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی شدند، در دوره‌ بعد نیز باوجود تغییرات مدیریتی و مشکلات موجود، نزدیک به ۴۰ فیلم و درمجموعِ سه دوره حدود ۱۰۰ فیلم تولید شد، بنابراین روند تولید فیلم طبق برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌هایی که انجام‌شده بود، می‌توانست اصفهان را به قطب سینمای کودک و نوجوان تبدیل کند و حتی طرح تأسیس شهرک سینمایی کودک و نوجوان در اصفهان ارائه شد تا اصفهان به پایتخت تولید فیلم کودک و نوجوان در کشور تبدیل شود.

طباطبایی با بیان اینکه این برنامه هنوز هم در دسترس و قابل‌اجرا است، اظهار کرد: شهرداری می‌تواند در کنار باشگاه فیلم اولی‌های بنیاد سینمایی فارابی قرارگرفته و با حمایت این فیلم‌سازان به تولید فیلم کمک کند تا هم هزینه فیلم‌سازی نسبت به تهران کاهش پیدا کند و هم با افزایش تخصص و تمرکز، همه عوامل سینمای اصفهان به سمت سینمای کودک و نوجوان گرایش پیدا کنند و کیفیت آثار بیشتر شود، بااین‌وجود تحقق همه این برنامه‌ها مستلزم حمایت است.

مدیر انجمن سینای جوانان استان اصفهان تأکید کرد: با توجه به روندی که ذکر شد، تولید فیلم کودک و نوجوان در اصفهان بسیار موفق بود و اصفهان با امکانات و منابعی مثل انجمن سینمای جوان، دو دانشگاه معتبر سینمایی سپهر و سیتی‌سنتر، آموزشگاه‌های آزاد سینمایی و عوامل خوب و حرفه‌ای، ظرفیت تولید آثار و فیلم‌های خوب و با کیفیت را دارد. این موفقیت‌ها می‌توانست ادامه پیدا کند، اما با شرایط فعلی نگرانی‌هایی در خصوص توقف این روند وجود دارد و نیاز است که همت جدی نسبت به اصلاح وضعیت و افزایش حمایت‌ها انجام شود.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید