- فرهنگی

برگزیدگان جشنواره «رشد» معرفی شدند

مراسم اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان پنجاه‌ودومین دوره جشنواره فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی رشد، در مجتمع فرهنگی هنری سینما فلسطین برگزار شد.

 مراسم پایانی پنجاه‌ودومین دوره جشنواره فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی رشد، شامگاه یکشنبه _سیزدهم آذرماه_ در مجتمع فرهنگی سینما فلسطین برگزار و از برگزیدگان در بخش‌های بین‌الملل، معلمان فیلم‌ساز و دانش‌آموزان فیلم‌ساز تقدیر شد.

حجت‌الاسلام علی لطیفی، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در این مراسم برجسته شدن هنر تصویر را ویژگی مهم عصر معاصر دانست و اظهار کرد: عصر جدید، عصر تصویر و فیلم است.

وی استفاده از ابزارها و فرصت‌های متنوع موجود را یکی از مهم‌ترین راهبردها برای تثبیت و تعمیق تربیت دانست و اظهار کرد: اگر بخواهیم در زمینه آموزش‌وپرورش و تربیت به اهداف بلند بیندیشیم چاره‌ای نداریم جز این‌که از هنر تصویر استفاده کنیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اضافه کرد: جشنواره فیلم رشد فرصتی برای برجسته کردن ظرفیت هنر و تصویر است.

وی با اشاره به غفلت جامعه هنری و آموزشی نسبت به ظرفیت فیلم‌های آموزشی و تربیتی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم کودکان و نوجوانان جامعه خود را تقویت کنیم، یکی از راه‌های میانبر استفاده از ظرفیت‌های موجود در زمینه فیلم و تصویر است.

حجت‌الاسلام لطیفی با تأکید بر این‌که برای فعال کردن ظرفیت‌های موجود به تلاش همه دست‌اندرکاران نیاز است، افزود: جشنواره فیلم رشد جشنواره‌ای برای نمایش فیلم نیست و دانش‌آموزان در آن فقط فیلم نمی‌بینند، بلکه با فیلم ارتباط برقرار می‌کنند.

وی در تشریح شرایط برگزاری پنجاه‌ودومین دوره جشنواره رشد خاطرنشان کرد: امسال در سینما فلسطین شرایطی فراهم شد که دانش‌آموزان با فیلم درگیر می‌شدند و می‌توانستند در حاشیه تماشای آن به بازی بپردازند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اضافه کرد: امیدواریم با همت مربیان و معلمان و فیلم‌سازانی که دغدغه تربیتی، آنان را به این عرصه کشانده است، این تجربه را ادامه دهیم.

حجت‌الاسلام لطیفی همچنین گفت: تلاش می‌کنیم جشنواره را از یک رویداد نقطه‌ای به نقطه اوجی در یک فرایند تبدیل کنیم.

وی با بیان این‌که امروز پایان پنجاه‌ودومین دوره جشنواره و آغاز فرایند اجرایی پنجاه‌وسومین دوره آن را جشن می‌گیریم تأکید کرد: شمار قابل‌توجهی از معلمان و دانشجومعلمان بااستعداد، در این راه قدم گذاشته‌اند که می‌توانند عناصر تحقق اهداف سینمای کودک و نوجوان و سینمای تربیتی باشند.

حجت‌الاسلام لطیفی اضافه کرد: جشنواره رشد باید در طول سال با هنرمندان تعامل داشته باشد و اهداف خود را برای آنان تبیین کند.

در این مراسم، برگزیدگان بخش‌های مختلف این دوره جشنواره مورد تقدیر قرار گرفتند.

فیلم‌های برگزیده بخش بین‌الملل

فیلم‌های داستانی بلند

«دختر ایران» به کارگردانی سیدجلال اشکذری از ایران، برنده تندیس زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی

«برمی‌گردم» به کارگردانی مرتضی آتش‌زمزم از ایران، برنده تندیس سیمین دیپلم افتخار و جایزه نقدی

«بچه‌های دشت» به کارگردانی اسماعیل مسعودی از ایران، برنده دیپلم افتخار و جایزه نقدی

«سوییپر» به کارگردانی امین شجاعی از ایران، برنده لوح تقدیر و جایزه نقدی «KUKBE» به کارگردانی کارونا ویشوانا از هندوستان، برنده لوح تقدیر و جایزه نقدی.

هیئت‌داوران فیلم‌های بلند داستانی پنجاه‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره زنده‌یاد علی سلیمانی، لوح تقدیر و جایزه بخش بازیگری را برای بازی در فیلم «سوییپر» به خانواده محترم ایشان تقدیم کرد.

همچنین هیئت‌داوران بخش فیلم‌نامه پس از بررسی شش اثر راه‌یافته به بخش مسابقه، لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش را به آقای عبدالحسین عبدی نویسنده فیلم‌نامه «جوزف» اهدا کرد. جایزه وب‌سری نیز به «پوتی هزارپای پر دردسر» اثر شهرام میرصادقی رسید.

فیلم‌های داستانی کوتاه

«آرام» به کارگردانی روح‌الله فخرو از ایران، برنده تندیس زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی

«تشک» به کارگردانی آرش حسن‌پور از ایران و «جای خالی» به کارگردانی نسیم اسدپور از ایران، مشترک برنده تندیس سیمین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی

هیئت‌داوران این بخش ضمن تجلیل از فیلم‌های کوتاه «دادگاه رسمی است»، «عباس» و «حضوروغیاب»، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را مشترک به «ایستادن روی پای راست» به کارگردانی وحید اسلامی از ایران و «Subuh» به کارگردانی Achmad Rezi Falevie از اندونزی اهدا کرد.

فیلم‌های پویانمایی

«آسمان دوست‌داشتنی» به کارگردانی آقای امیر مهران از ایران، برنده تندیس زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی

«زمین‌بازی» به کارگردانی سمانه اسدی از ایران، برنده تندیس سیمین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی

«دشت گل‌های زرد» به کارگردانی حسین آقامحمدی از ایران، برنده دیپلم افتخار و جایزه نقدی

Mouse House به کارگردانی Timon Leder از اسلوونی، برنده دیپلم افتخار

The Pillar Of Strength به کارگردانی Ayie Ibrahim از مالزی، برنده دیپلم افتخار

Quma & the Beasts به کارگردانی Santi Erligh از آرژانتین، برنده دیپلم افتخار

فیلم‌های مستند بلند

«فرشتگان میلا» به کارگردانی آناستازیا تروفیمووا از روسیه، برنده تندیس زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی

«مرگ پشت دیوارهای سبز» به کارگردانی مهدی زمان‌پور کیاسری از ایران، برنده تندیس سیمین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی

«ناهما» به کارگردانی مسعود میرزایی از ایران، برنده دیپلم افتخار و جایزه نقدی

لوح تقدیر و جایزه نقدی به خاطر ترویج فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی اهدا شد به آقای حبیب احمدزاده کارگردان فیلم «معجزه بناسان»

فیلم‌های مستند کوتاه

«آب، باد، خاک، نان» به کارگردانی مهدی زمان‌پور کیاسری از ایران، برنده تندیس زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی

«پاکبازان» به کارگردانی جواد یقموری و مهدی امینی از ایران، برنده تندیس سیمین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی

«گلاب گل» به کارگردانی سمیح سامان از ترکیه، برنده دیپلم افتخار و جایزه نقدی

لوح تقدیر و جایزه نقدی به خاطر ترویج فرهنگ کار و کارآفرینی به اعظم وایانی کارگردان فیلم «خدا و پیج‌گوشتی سیدرضا» از کشور ایران اهدا شد.

فیلم‌های برگزیده بخش معلمان و دانشجومعلمان فیلم‌ساز

فیلم‌های داستانی «کا» به کارگردانی محمد مقیم‌پور بیژنی، برنده دیپلم افتخار و جایزه نقدی

فیلم‌های پویانمایی «پرنده کاغذی» به کارگردانی راضیه محمدی، برنده دیپلم افتخار و جایزه نقدی

فیلم‌های مستند «این پایان راه نیست» به کارگردانی همایون رضایی زاده برنده دیپلم افتخار و جایزه نقدی

هیئت‌داوران فیلم‌های بخش دانش‌آموزی آثار زیر را شایسته دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی اعلام کرد: «پازل» به کارگردانی پریناز پورتراب «بالا و پایین» به کارگردانی امیرحسین الله‌بخش «بازی‌ران» به کارگردانی محمدحسن هوشنگی «تَکَر» به کارگردانی فاطمه حسنلو

جایزه ویژه فرهنگ کار و کارآفرینی با مشارکت وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی به مستند بلند «سورجان» به کارگردانی یوسف حسن‌زاده اهدا شد. خانواده و جوانی جمعیت با مشارکت فعالان مردمی جمعیت به «پرتاب ناگهانی یک فیل» به کارگردانی نازنین چیت‌ساز رسید. نشان ویژه ایثار و از خودگذشتگی به فیلم «عباس» به کارگردانی حسین ترک‌جوش اهدا شد. همچنین نشان ویژه معلم به محمد علیزاده‌فرد، کارگردان فیلم داستانی کوتاه «قهرمانان» تقدیم شد. نشان ویژه مدرسه مبدأ پیشرفت اسلامی ایرانی به مهدی شاهسواری، کارگردان «حضوروغیاب» اهدا شد.

در ابتدای این مراسم نیز از شماری فعالان فرهنگی خارجی مقیم ایران تقدیر شد.

ایمنا

دیدگاهتان را بنویسید