- فرهنگی

تئاتر‌های خیابانی با شعار «نه به اعتیاد» اجرا می‌شوند

تئاتر و عرصه هنر‌های نمایشی پس از چهار ماه تعطیلی بار دیگر شاهد روی صحنه رفتن آثار هنرمندان است، این هنر یکم تیر ماه با روی صحنه رفتن چهار اثر نمایشی به صورت رسمی بازگشایی شد.

تئاتر و عرصه هنر‌های نمایشی پس از چهار ماه تعطیلی بار دیگر شاهد روی صحنه رفتن آثار هنرمندان است، این هنر یکم تیر ماه با روی صحنه رفتن چهار اثر نمایشی به صورت رسمی بازگشایی شد.

تاکنون هشت نمایش «یازده جریحه روح»، «است»، «آگوست در اوسیج کانتی»، «ابر شلوارپوش»، «پسر»، «کابوس‌های مرد مشکوک»، «پنهان خانه پنج در» و «و همیشه پاییز» برای اجرای صحنه‌ای پس از آغاز فعالیت سالن‌های تئاتر اعلام حضور کرده اند، که از این میان چراغ صحنه با اجرای چهار نمایش در اولین روز فعالیت رسمی سالن‌های تئاتر کشور روشن می‌شود.

تئاتر‌های خیابانی با شعار «نه به اعتیاد» اجرا می‌شوند

به مناسبت «روز جهانى مبارزه با مواد مخدر»، ۱۴ گروه منتخب تئاتر خیابانی با شعار «نه به اعتیاد» در تهران و ۹ استانِ دیگر به اجرا می‌پردازند.

۱۴ گروه منتخب تئاتر خیابانی هم‌زمان با تهران در ۹ استانِ هرمزگان، خوزستان، مرکزى، ایلام، کردستان، آذربایجان شرقى، گیلان، خراسان رضوى و همدان از امروز چهارشنبه چهارم تا جمعه ششم تیرماه به مناسبت «روز جهانى مبارزه با مواد مخدر» به اجرا می‌پردازند.

رویکرد این اجرا‌ها ترویج پیشگیرى از سوءمصرف و استعمال مواد مخدر، یادآوری آموزش‌هاى پیشگیرانه، نشان دادن تاثیرات مخرب اعتیاد در جریان زندگى اجتماعى و اختلافات خانوادگى و جرائم ناشى از آن است.

این برنامه با حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و همکارى اداره‌کل هنرهاى نمایشى و شهردارى‌ها و ادارات‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامى استان‌ها اجرا می‌شود.

نمایش‌هاى حاضر در این برنامه عبارتند از:

١- «دایره تولد» به نویسندگى مصطفى بوعذار و کارگردانى معصومه عمورى از شهر اهواز- استان خوزستان

٢- «خشتى براى دیوار کج» به نویسندگى حبیب‌الله ناصرى و کارگردانى باقر رمضان‌زاده از شهر میناب- استان هرمزگان

٣- «پهلوان» به نویسندگى و کارگردانى سوران حسینى از شهر مریوان- استان کردستان

۴- «تلاشى دوباره» به نویسندگى و کارگردانى مهرداد کاووسى از شهر همدان- استان همدان

۵- «مین» به نویسندگى و کارگردانى احمد صمیمى از شهر تهران- استان تهران

۶- «زمان بیدارى» به نویسندگى و کارگردانى مالک آبسالان از شهر دهلران- استان ایلام

٧- «رستم نمکى» به نویسندگى و کارگردانى مهدى صالحیار از شهر تبریز- استان آذربایجان شرقى

٨- «روایتى از غلام» به نویسندگى و کارگردانى غلامرضا نراقى از شهر مرند- استان آذربایجان شرقى

٩- «کنترل زندگى» به نویسندگى و کارگردانى على روحى از شهر مشهد- استان خراسان رضوى

١٠- «اعترافات یک معتاد» به نویسندگى و کارگردانى محمد جعفرى‌لفوت از شهر آستانه اشرفیه- استان گیلان

١١- «زیر پوست شهر» به نویسندگى و کارگردانى هومن میرمعنوى از شهر رشت- استان گیلان

١٢- «اعتیاد به توان دو» به نویسندگى و کارگردانى ابوذر چهل‌امیرانى از شهر تهران- استان تهران

١٣- «معرکه» به نویسندگى و کارگردانى میثم سرآبادانى از شهر تفرش- استان مرکزى

١۴- «سر سوزن سرنگ‌ها» به نویسندگى و کارگردانى هما پریسان از شهر تهران- استان تهران

سه نمایشی که در تهران اجرا می‌شود طی روز‌های پنجشنبه پنجم و جمعه ششم تیرماه از ساعت ۱۹ تا ۲۰:۱۵ در پهنه فرهنگ و هنر رودکی (محوطه مجموعه تئاترشهر) میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

گروه‌هاى نمایشى ذکرشده طى فراخوان کانون تخصصى تئاتر خیابانى اداره‌کل هنرهاى نمایشى در دى‌ماه سال گذشته براى اجرا در اسفند ٩٨ اعلام آمادگى کرده بودند که به دلیل شیوع ویروس کرونا، اجراى آن‌ها به «روز جهانى مبارزه با مواد مخدر» (۲۶ ژوئن- ۰۶ تیر) موکول شد. مقرر است این اجرا‌ها با رعایت تمامى پروتکل‌هاى بهداشتى و فاصله‌گذارى اجتماعى برگزار شوند.

«نقش صحنه» منتشر شد

ماهنامۀ «نقش‌صحنه» پس از یک دهه وقفه، در انتشار مجدداز سوی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، به صورت مجازی از سوی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس به صورت مجازی منتشر و روانۀ بازار شد.

انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، ماهنامۀ تخصصی «نقش صحنه» به سردبیری سید جواد روشن منتشر و روانۀ بازار شد.

در اولین شمارۀ این ماهنامۀ تخصصی که به سردبیری سیدجواد روشن منتشر می‌شود، عناوین شمارۀ نخست این نشریه پرونده‌ای موضوعی با عنوان «سایبر دراما»، همچنین مقالات، مصاحبه‌ها و گزارش‌های متنوع از رویداد‌های تئاتری کشور به چشم می‌خورد.

گزارشی از جشنوارۀ فتح خرمشهر، مصاحبه با حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، صحبت‌هایمصاحبه با دکتر محمودرضا رحیمی دبیر جشنوارۀ مجازی تئاتر+ خانه و گزارشی از برگزاری این رویداد، از مطالب مندرج در این شماره است. همچنینبه همراه مطالبی دربارۀ زنده‌یادان صدیقه کیانفر، عبدالرضا حیاتی و نجف دریابندری از دیگر مواردیطالب است که در مندرج در این شماره گنجانده شده است به شمار می‌رود.

«نقش صحنه» با قیمت ۱۵۰،۰۰۰ ریال هم اکنون از طریق سایت تیوال قابل دسترسی برای عموم علاقه‌مندان می‌باشد.

کهندشت چهارم پشت خط شروع

معاون هنری سینمایی و سمعی وبصری از انتشارفراخوان چهارمین جشنواره تئاتر خیابانی کهن دشت البرز خبر داد. محمود دهقان هراتی با اعلام این خبر گفت: چهارمین جشنواره تئاتر خیابانی کهن دشت البرز که دبیرخانه آن در اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان نظرآباد مستقر است همانند سه دوره گذشته در این شهرستان برگزار می‌گردد.

وی افزود: پیرو برگزاری نشست شورای سیاست گذاری وبا دستور مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، فراخوان چهارمین جشنواره کهن دشت البرز با محوریت، فرهنگ ایثار وشهادت (پایداری تراز سردار سلیمانی)، مقابله با آسیب‌های اجتماعی و افزایش نشاط اجتماعی، اقتصاد مقاومتی و جهش تولید ملی، کیان خانواده و… منتشر گردید.

همچنین مقدم، رئیس اداره ارشاد نظر آباد در گفتگو با خبرنگار ایران تئاتر از البرز ابراز امیدواری کرد با حضور گروه‌ها و فعالان نمایشی استان البرز در این دوره از جشنواره شاهد رقابتی ارزشمند و سازنده باشیم.

لازم به ذکر است جشنوارۀ تئاتر خیابانی کهندشت که چهارمین دورۀ خود را تجربه می‌کند، در این دوره نیز مانند دوره‌های قبل در سطح استان البرز برگزار می‌شود. ولی قابلیت‌های اجرایی و کیفیت آثار جشنواره در دوره‌های قبل نویدبخش آن است که این جشنواره قابلیت برگزاری منطقه‌ای و حتی کشوری را دارا می‌باشد؛ و البته این امر مستلزم نگاه ویژۀ مرکز هنر‌های نمایشی و پیگیری‌های مجدانۀ ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد استان است.

تماشاخانه سنگلج اولین اجرای خود را روی صحنه برد

تماشاخانه سنگلج با رعایت پروتکل های بهداشتی، اولین شب اجرای خود را پس از تعطیلی چهارماهه پشت سر گذاشت.

روز گذشته، تماشاخانه سنگلج اولین اجرای خود را پس از تعطیلی چهارماهه سالن‌های نمایش به دلیل شیوع ویروس کرونا، با انجام تمام تمهیدات لازم جهت حفظ اصل فاصله‌گذاری اجتماعی و اجرای پروتکل‌های بهداشتی برای پرسنل تماشاخانه، تماشاگران و گروه نمایشی به روی صحنه برد. استفاده از روکش یک‌بار مصرف برای صندلی‌ها، تب سنجی از تماشاگران در بدو ورود، ضدعفونی کردن بخش‌های مختلف تماشاخانه در قبل و پس از نمایش، الزام استفاده از ماسک و… از جمله این اقدامات است. هم‌چنین بر روی صندلی‌هایی که به منظور حفظ فاصله میان تماشاگران، به فروش نمی‌رسد، عکس‌هایی از هنرمندان تئاتر قرار داده شده تا هم اصل فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت گردد و هم حضور معنوی آن عزیزان، حس خالی بودن نصف ظرفیت سالن را کمرنگ کند.

تماشاخانه سنگلج که جزو معدود تماشاخانه‌های موجود در سطح کشور است که پس از بازگشایی مجدد سالن‌های نمایشی، اجرایی را به روی صحنه می‌برد، میزبان نمایش «کابوس‌های مرد مشکوک» به کارگردانی ملیکا رضی است که تا اواسط تیرماه در دو سانس ۱۸ و ۲۰:۳۰ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

 

منبع:میزان

دیدگاهتان را بنویسید