- ایرانی, طبیعت و گردشگری

تاثیر و قدرت هنر بومی بر نرخ رشد گردشگری

هنرمندان مازندرانی با عشق و علاقه شدید خود به طبیعت می‌توانند تصویر زیباتری از این استان را به دنیا نشان دهند. از طرفی با احیای صنایع دستی می‌توان عامل بی‌کاری در استان مازندران را نیز کاهش داد و از ورود صنایع تزیینی خارجی به جایی که خود دارای صنایعی غنی است، جلوگیری کرد.
گردشگری از جمله فعالیت‌هایی است که می‌تواند بر اقتصاد تاثیر به‌سزایی داشته باشد، امروزه گردشگری یک صنعت نامگذاری‌شده است، چراکه بر شاخه‌های گسترده‌ای از صنعت و تولید تاثیر دارد.
از جمله مسایلی که با گردشگری در ارتباط است، صنایع دستی و فرهنگ هر منطقه است که بر توسعه نرخ گردشگری می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد. اقتصاد گردشگری نیز یکی از ارکان مهم در تجارت محسوب می‌شود.
استقبال فوق‌العاده‌ توریست‌ها از آثار صنایع دستی و تقاضای چشمگیر و پیوسته رو به افزایش آنان به این‌گونه تولیدات فرهنگی، موجب آن شده است که کشورهای دارای فرهنگ و تمدن غنی و درخشان که به واسطه آثار تاریخی، اقلیم‌های متفاوت، چشم‌اندازهای زیبا و آداب و رسوم محلی، پیوسته مورد توجه گردشگران برای مسافرت و دیدار بوده و ضمنا از صنایع دستی متنوع و شاخصی هم برخوردار هستند، در برنامه‌های بازدید توریست‌های خارجی، دیدار از مجتمع‌های تولیدی، نمایشگاهی و فروشگاهی صنایع دستی را نیز پیش‌بینی کنند.

نقش صنایع دستی در توسعه کشور شامل بالا بردن سطح اشتغال با هزینه‌های بسیار کم، ازدیاد درآمد سرانه ملی، جذب گردشگران خارجی و توسعه صنعت توریسم، ارزآوری به واسطه فروش آن و تاثیر در توسعه کالای غیرنفتی می‌شود. هم‌چنین صنایع دستی به دلیل بار فرهنگی قوی می‌تواند به عنوان سفیر فرهنگی کشور عمل کند و ابزاری برای گفت‌و‌گوی تمدن‌ها باشد.
با درک این مطلب می‌توان به اهمیت صنایع دستی استان مازندران در ایران پرداخت؛ هنرمندان مازندرانی با عشق و علاقه شدید خود به طبیعت می‌توانند تصویر زیباتری از این استان را به دنیا نشان دهند. از طرفی با احیای این صنایع می‌توان عامل بی‌کاری در استان مازندران را نیز کاهش داد و از ورود صنایع تزیینی خارجی به جایی که خود دارای صنایعی غنی است، جلوگیری کرد.

یک تولیدکننده صنایع دستی در استان مازندران درباره این شرایط می‌گوید: روی آوردن به صنایع دستی و هنر دست در زندگی اجتماعی تاثیرگذار است و انسان‌ها را به زندگی گذشتگان و سنتی برمی‌گرداند.
«سهیلا ذاکری پاشاکلایی» با بیان این‌که کارهایی مانند گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی، سفال و یا معرق و مشبک چوب که در گذشته وجود داشت، زمانی که در فضای خانه استفاده شود، حس دلپذیر و نشاط‌آوری را ایجاد می‌کند و در میان روابط اعضای خانواده و فرزندان تاثیر می‌گذارد، خاظرنشان می‌کند: صنایع دستی می‌تواند حتی مورد توجه و جذب گردشگر شود به طوری که گردشگر تنها به خاطر کارهای دستی یک منطقه ذوق و شوق سفر به آن خطه را داشته باشد.
وی معتقد است: امروز نسبت به دهه‌های گذشته صنایع دستی بیشتر به چشم آمده و فروشگاه‌هایی که فقط صنایع دستی ارایه بدهند، بیشتر شده و همین امر کمک می‌کند تا گردشگرانی که به شهرهای استان مازندران برای تفریح آمده‌اند سری هم به این فروشگاه‌ها بزنند و دست پر از آن جا خارج شوند.
ذاکری با بیان این‌که این روزها می‌بینیم شهرداری‌ها در استان مازندران برای جذب توریست از صنایع دستی و سنتی استفاده کرده‌اند، تصریح می‌کند: با این عمل، زمانی که مسافری از شهر دیگری می‌آید با بافت سنتی و قدیمی استان مازندران آشنا می‌شود.

در این میان نقش بازاریابی و یافتن مکان‌های جدید برای ارایه این تولیدات بسیار موثر است که یکی از انواع این بازاریابی‌ها الکترونیکی نمودن بازاریابی و ارتباط مستقیم با مشتری است که به این ترتیب نقش واسطه‌ها نیز کم‌رنگ می‌شود.
به عقیده کارشناسان با افزایش خرید، تولید و ایجاد یک بازار رقابتی سالم می‌توان انتظار داشت که به کیفیت محصولات نیز افزوده شود.
هم‌چنین با افزایش کیفیت رضایت گردشگران نیز از ره‌آورد سفر بیش‌تر خواهد شد و این عاملی برای معرفی محصولات توسط آنان به سایر گردشگران است.
در حال حاضر جایگاه کنونی صنایع دستی استان مازندران هم چون جایگاه صنایع دیگر مانند سنگین، سبک و کوچک است و توان قابل توجهی در جذب سرمایه گذاری، تولید، صادرات و نهایت تاثیر را در معیشت مردم دارد.
متاسفانه هنرهای سنتی استان مازندران نتوانسته است در طول دوره‌های اخیر همگام با زندگی مردم قدم بردارد، عدم یا وضعیت ارتباط بین صنایع دستی متناسب با نیازهای امروز جامعه و تنوع طلبی ناشی از زندگی مدرن و نفوذ ماشینیزم و عوامل عدیده اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و هنری دیگر که شناخت و آسیب‌شناسی عمیقی را می‌طلبد، همه و همه در کند شدن و گاه توقف حیات برخی از صنایع دستی در استان مازندران دخیل بوده است.
به عقیده کارشناسان این حوزه برگزاری نمایشگاه‌های فصلی، سالانه و نیز بازارهای مکاره با هدف جلب و جذب توریست‌های خاص برای فروش آثار صنایع ‌دستی و همچنین برپایی بازارچه‌های صنایع دستی به خصوص در ایام پیک مسافر مانند نوروز و تابستان می‌تواند برگ برنده‌ای برای استان مازندران به جهت جدب گردشگر و رونق اقتصادی استان داشته باشد.
تردیدی نیست که افزایش تعداد مسافران که با افزایش فروش آثار صنایع دستی توام و همراه بوده است، موجبات افزایش تولید، حفظ اصالت‌ها و ویژگی‌ها، افزایش سطح اشتغال مولد و اشتغال جنبی و مهم‌تر از همه توسعه مبادلات فرهنگی و معرفی و شناساندن بهتر و دقیق‌تر کشورها و هنر و تمدن آنها شده است.

تعیین مسیرهای گردشگری متنوع، تعیین تقویم جشنواره‌ها، معرفی سفیر، استفاده از ظرفیت مغفول و استفاده از چهره‌ها از جمله ابتکاراتی است که می‌توان از آنها برای رونق گردشگری ایران بهره برد.
شاید بتوان مشکلات گردشگری ایران را در دو مقوله بررسی کرد؛ مقوله اول را می‌توان ذهنیت تصمیم‌گیرندگان و نخبگان اجرایی کشور دانست که هنوز به معنای واقعی کلمه گردشگری را به عنوان یک صنعت درآمدزا با غلبه ماهیت اقتصادی نپذیرفته‌اند. مقوله دوم را می‌توان در حوزه‌های مختلفی مانند این مشکلات بیان کرد. نبود زیرساخت‌های گردشگری، ضعف خدمات فرودگاهی و اقامتی، عدم وجود سیستم حمل و نقل چندوجهی ارزان (ریلی، هوایی و زمینی)، آموزش مستمر مردم و فعالان حوزه گردشگری، ضعف دانش زبان انگلیسی، مشکل انتقال مالی و بانکی، نبود سیستم تبلیغات و بازاریابی هدفمند و روزآمد، مدیریت ضعیف اجرایی و گردشگری و در نهایت نبود نیروی انسانی آموزش دیده و آشنا به فرهنگ بین‌المللی و کار در عرصه گردشگری حرفه‌ای.
ابتکار اول؛ تعیین مسیر گردشگری متنوع و عادلانه. بسیاری از کشورهای فعال در حوزه گردشگری، همزمان با توجه به مراکز اصلی گردشگری، نقاط کمتر توسعه‌یافته و دارای ظرفیت را نیز مورد توجه قرار می‌دهند، به‌طوری که امکان توزیع عادلانه کالای گردشگری فراهم شود.
ابتکار دوم؛ تعیین تقویم جشنواره‌های گردشگری کشور. کشورهای مهم گردشگری معمولا در سه طرح شهری، استانی و ملی، تقویم‌های ثابت و سیال جشنواره‌های گردشکری را تدوین و معرفی می‌کنند که خود تبدیل به یکی از جاذبه‌های مهم در گردشگری داخلی و بین‌المللی می‌شوند.
ابتکار سوم؛ معرفی سفیر گردشگری. کشورهای در حال رشد به لحاظ تبلیغاتی معمولا از بین شخصیت‌های موثر و تاثیرگذار کشورهای هدف که علاقه‌مند به فرهنگ و تاریخ آن کشور هستند، فردی را به عنوان سفیر گردشگری معرفی و از نفوذ وی در بین افکار عمومی و نخبگان کشور هدف برای معرفی و به تعبیری بازاریابی گردشگری خود
 استفاده می‌کنند.
ابتکار چهارم؛ استفاده از ظرفیت مغفول و بلااستفاده محلی. هنر مدیریت گردشگری، بهره‌برداری از امکانات و داشته‌های
 موجود است.
ابتکار پنجم؛ استفاده از چهره‌ها. استفاده از چهره‌ها سال‌هاست که به عنوان تجربه موفق در حوزه گردشگری استفاده می‌شود.

منبع:ایسنا

184 thoughts on “تاثیر و قدرت هنر بومی بر نرخ رشد گردشگری

 1. You actually make it seem so easy with your presentation but
  I find this matter to be really something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 2. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable info to work on.
  You’ve done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 3. It’s perfect time to make some plans for the future
  and it’s time to be happy. I have read this post and if
  I could I wish to suggest you few interesting things or
  advice. Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 4. Pretty part of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital
  to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing in your augment and even I fulfillment you get right of entry to consistently fast.

 5. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this brilliant blog!
  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to
  my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group.
  Talk soon!

 6. Howdy I am so thrilled I found your webpage, I really found
  you by mistake, while I was researching on Aol for something
  else, Nonetheless I am here now and would just like
  to say kudos for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it
  all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic work.

 7. Hi I am so grateful I found your blog page, I really found you by mistake, while I was searching on Yahoo for something else, Regardless I am
  here now and would just like to say thanks a lot for a marvelous post and a all round
  exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at
  the minute but I have saved it and also included
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more,
  Please do keep up the awesome b.

 8. Have you ever thought about publishing an e-book
  or guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the
  same information you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would
  appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 9. Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform
  are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems
  with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 10. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before
  but after reading through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 11. My partner and I stumbled over here coming from a different
  web page and thought I may as well check things out.

  I like what I see so now i’m following you. Look forward to checking out your web page
  again.

 12. Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked
  submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say great blog!

 13. Pretty section of content. I simply stumbled upon your blog and
  in accession capital to claim that I acquire in fact loved account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access constantly fast.

 14. Someone necessarily lend a hand to make seriously posts I would state.
  This is the first time I frequented your web page and up to now?
  I amazed with the research you made to make this
  actual publish incredible. Great process!

 15. I have been browsing online more than 3 hours today, yet
  I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all web
  owners and bloggers made good content as you did, the internet will be
  much more useful than ever before.

 16. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.

  Any responses would be greatly appreciated.

 17. Can I just say what a relief to find someone that truly understands what they’re talking about online.
  You certainly know how to bring a problem to light and make it important.

  More and more people ought to read this and understand this side of
  your story. It’s surprising you aren’t more popular because
  you certainly have the gift.

 18. When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new
  comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive four
  emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service?
  Many thanks!

 19. I think this is among the such a lot important information for me.
  And i’m satisfied reading your article. But wanna observation on few basic things,
  The web site style is ideal, the articles is truly great : D.

  Good task, cheers

 20. Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told used to be a enjoyment account
  it. Glance advanced to far introduced agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 21. Hey There. I found your weblog the usage of msn. That is a really well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and come back to learn extra of your helpful
  information. Thanks for the post. I will certainly
  comeback.

 22. It is the best time to make some plans for the long
  run and it is time to be happy. I have learn this submit
  and if I may just I want to suggest you few attention-grabbing issues
  or advice. Perhaps you can write next articles regarding this article.

  I wish to read even more issues approximately it!

 23. Hi there just wanted to give you a quick heads up.

  The words in your post seem to be running off the screen in Opera.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to
  let you know. The style and design look great though!
  Hope you get the problem solved soon. Thanks

 24. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

  Your site offered us with valuable info to work
  on. You’ve done an impressive task and our entire community might be
  thankful to you.

 25. Hey! This is my first visit to your blog! We are a team of
  volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.

  Your blog provided us useful information to work on. You have done a
  wonderful job!

 26. Excellent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site, how could i subscribe for a weblog web site?

  The account helped me a applicable deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast offered shiny transparent concept

 27. I do trust all the concepts you’ve presented to your post.
  They’re really convincing and can certainly work.
  Nonetheless, the posts are too quick for beginners.

  May just you please prolong them a bit from next time?
  Thank you for the post.

 28. Do you have a spam problem on this site; I also
  am a blogger, and I was wondering your situation; many of
  us have developed some nice practices and we are looking to trade solutions with other folks, why not
  shoot me an e-mail if interested.

 29. Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform
  are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because
  I’ve had problems with hackers and I’m looking at options
  for another platform. I would be great if you could point me in the direction of
  a good platform.

 30. My brother suggested I may like this web site. He used to be
  entirely right. This put up truly made my day. You cann’t imagine simply how
  a lot time I had spent for this info! Thank you!

 31. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Very helpful info particularly the last part 🙂 I care for
  such information a lot. I was seeking this particular information for a long time.
  Thank you and best of luck.

 32. Hey there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came
  to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m
  bookmarking and will be tweeting this to my followers! Superb blog and fantastic style and design.

 33. I’ll right away grab your rss feed as I can’t to find your
  email subscription link or newsletter service. Do you have any?
  Kindly permit me realize so that I may just subscribe.
  Thanks.

 34. Thank you, I’ve recently been looking for information about this topic for a while and yours is the greatest I have discovered till now.
  But, what about the bottom line? Are you positive in regards to the supply?

 35. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Very helpful info specifically the last part 🙂 I care for such info a lot.
  I was seeking this certain info for a long time.
  Thank you and best of luck.

 36. I’m really impressed along with your writing abilities as smartly as with the format to your blog.
  Is that this a paid subject matter or did you customize it your self?
  Anyway keep up the nice high quality writing, it is
  uncommon to see a nice weblog like this one nowadays..

 37. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this
  superb blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS
  feed to my Google account. I look forward
  to fresh updates and will share this site with my Facebook group.
  Chat soon!

 38. I just like the valuable information you supply for your
  articles. I’ll bookmark your weblog and check again right here frequently.
  I’m rather sure I will be informed many new stuff proper here!
  Good luck for the following!

 39. You have made some good points there. I looked on the internet to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 40. My brother recommended I may like this web
  site. He was entirely right. This submit truly made my day.

  You can not believe simply how a lot time I had spent for this information! Thanks!

 41. Superb blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any tips? Thanks a lot!|

 42. Simply desire to say your article is as amazing.
  The clarity on your post is simply great and that i could think
  you are knowledgeable on this subject. Fine with your permission let me to grab
  your RSS feed to stay up to date with imminent post. Thank you one million and please carry on the rewarding work.

 43. This design is incredible! You certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how
  you presented it. Too cool!

 44. Hello! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data
  backup. Do you have any methods to protect against hackers?

 45. Greetings! I’ve been following your web site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Austin Texas!
  Just wanted to tell you keep up the excellent work!

 46. Hi, i feel that i noticed you visited my web site so i got here to return the favor?.I’m attempting to to
  find things to improve my website!I assume its good enough to
  make use of a few of your concepts!!

 47. Hi! This is my first visit to your blog! We are a team of
  volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to
  work on. You have done a wonderful job!

 48. Hi! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when viewing from my iphone 4.
  I’m trying to find a template or plugin that
  might be able to correct this problem. If you have any suggestions,
  please share. Thanks!

 49. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re
  just too excellent. I actually like what you have acquired here,
  certainly like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep it
  smart. I can not wait to read much more from you. This is really a great web site.

 50. Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through many of the posts I realized it’s
  new to me. Anyways, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 51. Wonderful goods from you, man. I have take into accout your stuff prior to and you are simply too fantastic.

  I actually like what you’ve got right here, certainly like what you are saying and the way in which you assert it.
  You’re making it enjoyable and you continue to care for to keep it wise.
  I can not wait to learn far more from you.
  This is really a terrific web site.

 52. I love your blog.. very nice colors & theme.
  Did you create this website yourself or did you hire someone to do it
  for you? Plz answer back as I’m looking to construct my own blog
  and would like to find out where u got this from. thanks a lot

 53. Its like you read my mind! You seem to know a lot about
  this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is great blog.
  An excellent read. I will certainly be back.

 54. Thank you for another informative website. Where else may just I am getting that kind of info written in such a perfect method? I have a project that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information.

 55. I think this is one of the such a lot significant information for me. And i’m satisfied reading your article. However wanna observation on few common things, The website taste is perfect, the articles is really nice : D. Good activity, cheers

 56. First off I want to say wonderful blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing. I have had a tough time clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Thanks!

 57. A person necessarily help to make significantly articles I might state. This is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to create this actual submit amazing. Wonderful process!

 58. I blog frequently and I really appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 59. Appreciating the persistence you put into your site and in depth information you provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 60. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Reading this info So i’m glad to express that I have a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much unquestionably will make certain to don?t disregard this web site and give it a look on a continuing basis.

 61. Hey! I realize this is somewhat off-topic but I had to ask. Does running a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary daily. I’d like to start a blog so I can share my own experience and thoughts online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 62. I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 63. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a little research on this. And he in fact bought me lunch simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this topic here on your internet site.

 64. hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, since I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon.

 65. Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 66. Hey! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 67. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Bless you!

 68. Howdy would you mind letting me know which webhost you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price? Thanks a lot, I appreciate it!

 69. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 70. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 71. You’re so cool! I don’t suppose I have read something like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with some originality!

 72. I blog frequently and I really appreciate your content. This article has really peaked my interest. I will bookmark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *