- طبیعت و گردشگری

ترابزون ترکیه ؛ شهر گردشگری و تجارت

کشور توریستی ترکیه، از شهر‌های ساحلی و تفریحات آبی چیزی کم ندارد. شهر‌هایی که بر کناره‌ی دریای سیاه آرام گرفته‌اند و با آغوشی باز پذیرای گردشگران و مسافران از سراسر جهان‌اند. ترابزون، یکی از این شهر‌های ساحلی است که در شمال شرقی ترکیه قرار گرفته است. این شهر در کنار اهمیت گردشگری، اهمیت تجاری و اقتصادی قابل توجهی نیز برای ترکیه دارد. طبیعت چشم‌نواز، بنادر معروف و امکانات گردشگری خوبی در ترابزون ترکیه فراهم است و می‌توانید سفر آرام و به دور از هیاهویی در این شهر داشته باشید.

شاید اسم این شهر را بیشتر در اخبار ورزشی و به خصوص فصل نقل و انتقالات فوتبالی شنیده باشید! تیم فوتبال ترابزون‌اسپور از باشگاه‌های معروف در ترکیه و جهان است و در سال‌های اخیر لژیونر‌هایی از کشورمان نظیر وحید امیری و مجید حسینی در آن توپ زده‌اند. اما فارغ از این، ترابزون یک بندر گردشگری مهم در کشور ترکیه است. این شهر بر سر راه تاریخی ابریشم در میان استانبول و تبریز قرار دارد و همین نکته کافی است تا به  اهمیت تجاری و بین‌المللی این شهر پی ببرید. در سال‌های اخیر به صنعت گردشگری این شهر نیز بیش از پیش توجه می‌شود.

نامگذاری ترابزون ترکیه

ترابزون ترکیه

ترابزون با نام های ترابوزان یا طرابوزان نیز شناخته می شود. این کلمه به معنای جدول است و ریشه ای یونانی دارد و در کتاب های تاریخی کشورهای گوناگون به فراوانی ذکر شده است.

موقعیت شهر ترابزون ترکیه روی نقشه گوگل

تاریخ ترابزون ترکیه

 
ترابزون ترکیه

ترابزون ترکیه

ترابزون شهری کهن و باستانی است که پیشینه‌ی آن را به ۸ قرن پیش از میلاد مسیح نسبت می‌دهند. عمده‌ی آثاری که از این شهر به دست آمده سکه‌های نقره‌ای است که همزمان با ورود تجار به این شهر و رونق اقتصادی آن بوده است. سوای این اهمیت اقتصادی تاریخی، ترابزون در دوره‌ای از امپراتوری روم شرقی، پایگاه نظامی ژوستینین یکم، پادشاه این امپراتوری بوده است. اما دوران شکوفایی این شهر از زمانی شروع می‌شود که دودمانی از امپراتوران ترابوزان بر آن حکمرانی کردند. از قرن ۱۳ تا ۱۵ میلادی شهر رو به پیشرفت گذاشت و آغوش خود را به روی تاجرانی از سراسر جهان گشود.

مردمشناسی ترابزون ترکیه

مردم ترابزون عمدتاً ترک هستند. همچنین گروه‌های کوچکی از لاز‌ها، یونانی‌های مسلمان و ارامنه‌ی همشین در کنار درصدی از چرکیس‌های مهاجر نیز در این شهر حضور دارند. مهاجرین تازه که پس از فروپاشی شوروی به این شهر آمده‌اند عمدتاً روس، اکراینی و از تبار قفقازی‌ هستند. حتی در گوشه و کنار این شهر مغازه‌ها و مکان‌هایی به زبان روسی هم به چشم می‌خورد. شهر ترابزون مردمانی بسیار مهربان و میهمان نواز دارد و در طول تارخ همواره پذیرای مهاجران و گردشگران بوده است. تاجران بیشترین گردشگران خارجی این شهر هستند و همیشه در بندر‌‌ها و بازار‌های این شهر دیده می‌شوند.

جاذبههای گردشگری ترابزون ترکیه

شاید اولین چیزی که در صحبت از ترابزون به تصورتان بیاید، سواحل و مناظر دریایی آن باشد. اما به جز آن، ترابزون جاذبه‌های دیدنی قابل توجهی دارد که بازدید از آن‌ها خاطره‌انگیز است. به علاوه، اقامتگاه‌ها و رستوران‌های متنوعی در فضای شهری آن وجود دارد که تجربه سفر را برای شما لذت‌بخش خواهد کرد. سفر به ترابزون در میان ایرانیان نیز محبوبیت یافته و در میان تور‌های گران‌قیمت این روز‌ها هزینه‌ی چندان زیادی در بر نخواهد داشت. هم با استفاده از تورهای گردشگری و هم به صورت جداگانه می‌توانید به این دیار بروید و تماشاگر جاذبه های دیدنی آن باشید.

اوزون گول

روستای اوزون گل ترکیه

شاید محبوب‌ترین جاذبه‌ی گردشگری ترابزون ترکیه دریاچه‌ای به نام اوزون‌گول باشد. این دریاچه که در جنوب شهر قرار دارد، در منطقه‌ای با آب و هوای دل‌انگیز و طبیعتی روح‌نواز جا خوش کرده است. صدای شر‌شر آبی که از آبشارهای زیبایش روان است، محیطی فرح‌بخش و آرامش‌دهنده را برای گردشگران فراهم کرده است. در بازدید از منطقه‌ی اوزون‌گول کافه‌ها و رستوران‌هایی با غذاهای محلی، یک روز رؤیایی و خاطره‌انگیز را برایتان خواهند ساخت.

صومعه سوملا

صومعه سوملا

وجود یک صومعه درون یک غار، آن هم در ارتفاعات عجیب به نظر می‌رسد! در ۱۷ کیلومتری جنوب ناحیه‌ای به نام ماچکا، در دل کوهی کنار جویبار و دره‌ی حضرت مریم، صومعه‌ای درون یک غار قرار دارد. ارتفاع این صومعه که سوملا نام دارد، از کف دره تقریباً ۲۵۰ متر است و برای رسیدن به آن باید راه پر پیج و خمی را طی کرد. برای گردشگران ماجرا‌جو و آن‌هایی که دوست دارند سر از اسرار هستی دربیاورند، این صومعه مکان مناسبی است. حتماً جاذبه‌ی معنوی خاصی در این منطقه بوده که باعث شده عده‌ای سختی یک مسیر کوهستانی و پر‌پیچ و خم را به جان بخرند و برای عبادت به داخل یک غار بروند.

آدرس صومعه سوملا روی نقشه گوگل

کنیسه ایاصوفیه‌ در ترابزون ترکیه

کنیسه ایا‌صوفیه‌

 ایا‌صوفیه‌ی ترابزون هیچ شباهتی به ایاصوفیه‌ی استانبول ندارد. از آن کوچکتر است و به گرد‌پای شهرت آن هم نمی‌رسد! نمای بیرونی آن هم چندان تأثیر‌گذار نیست ولی به محض ورود به آن همه‌چیز فرق خواهد کرد و چشمانتان غرق زیبایی خواهد شد. این بنا که در قرن سیزدهم ساخته شده، نمونه‌ای از معماری بیزانسی است. دیوارهای داخلی بنا با نقاشی‌های رنگی تزیین شده است و روی سقف بنا همیشه پرنده‌های کوچکی در حال پرواز هستند. تصاویر حک شده روی دیوار، قدمت پانصد ساله دارند و توسط ملوانانی کشیده شده‌اند که می‌خواستند به برکت این مکان از سفر‌های طولانی‌شان به سلامت برگردند. البته ایاصوفیه ترابزون سرنوشت مشابهی با هم‌نام استانبولی‌اش دارد و پس از تسلط ترکان مسلمان، بنای کنیسه به مسجد تغییر کاربری داده است.

مسجد عثمانی گل بهار خاتون

مسجد عثمانی گل بهار خاتون

گلبهار خاتون مادر سلطان سلیم اول، یکی از سلاطین حکومت عثمانی بود که مرگ مجال نداد تا به تخت نشستن پسرش را ببیند. پسرش، مسجدی با نام مادرش در سال ۱۵۱۴ بنا کرد، تا یاد و خاطره‌ی وی را زنده نگه دارد. این مسجد امروزه جاذبه‌ای محبوب در شهر ترابزون ترکیه است و معماری و فضای معنوی آن گردشگران و بازدید‌کنندگان را غافلگیر می‌کند. فرشی که زمین مسجد را پوشانده، از زیباترین فرش‌های موجود در ترکیه و از بهترین بخش‌های مسجد گلبهار خاتون است؛ دقایقی روی آن بنشینید و از معنویت جاری در فضا لذت ببرید.

نمای داخلی ۳۶۰درجه مسجد گل بهار خاتون

خانه‌ آتاتورک

خانه‌ آتاتورک

آتاتورک بنیان گذار جمهوری ترکیه است و برای مردمان این سرزمین حکم یک منجی را دارد. خانه‌های متعدد او در سراسر ترکیه به موزه تبدیل شده‌اند و یکی از آن‌ها نیز در ترابزون قرار گرفته و در معرض بازدید عموم قرار دارد. علاوه بر آن‌که از اسباب و اثاثیه‌ی خانه به خوبی نگه‌داری شده، تصاویر بزرگی نیز از تاریخ معاصر ترکیه از دیوار‌ها آویزان است. برای نمونه می‌توان به تصویری از آتاتورک و رضا‌شاه در طبقه‌ی همکف این عمارت اشاره کرد.

بهترین فصل سفر به ترابزون ترکیه

سفر به ترابزون ترکیه

از آنجایی که شهر ترابزون در سواحل دریای سیاه قرار گرفته باید انتظار آب و هوایی نیمه گرمسیری و مرطوب را از آن داشت. اگر برای تفریحات آبی به ترابزون می‌روید، طبیعتاً تابستان و اواخر بهار بهترین انتخاب شما برای سفر به این شهر خواهد بود. ولی اگر به قصد تجارت و گشت‌و‌گذار در شهر سفر می‌کنید، ممکن است گرمای روز‌های تابستان برای‌تان آزار‌دهنده باشد. پس بهتر است اواسط بهار و یا فصل پاییز را انتخاب کنید.

منبع:safarzon.com

دیدگاهتان را بنویسید