- فرهنگی

تقدیر از پیشکسوت اهل قلم سیاهکل

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد سلامی سیاهکل با حضور در منزل مصطفی رحیم پور پیشکسوت اهل قلم این شهرستان از این هنرمند گیلانی قدردانی کرد.

ابراهیم رامین فر به مناسیت گرامیداشت روز قلم به اتفاق مسئول کانون پرورشی کودک و نوجوان و معاون اداره کار و تعاون شهرستان سیاهکل به دیدار مصطفی رحیم پور نویسنده و شاعر گیلکی سرا و پژوهشگر موسیقی آیینی رفت.

او ضمن تشکر و قدردانی از فعالیت‌های ارزنده ادبی استاد رحیم پور با اهدای لوح سپاس و هدیه از این شاعر و پیشکسوت موسیقی آیینی و فولکلور گیلان تقدیر به عمل آورد.

این شاعر گیلکی سرا هم در این دیدار به ارائه گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی و ادبی خود پرداخت و چند بیت شعر از کتاب‌های خود برای مهمانان قرائت کرد.

مصطفی رحیم‌پور بیدرونی، متولد ۱۳۱۷ در روستای بیدرون شهرستان سیاهکل است.

پدرش از موسیقیدانان و خوانندگان زمان خود و قاری قرآن و تعزیه‌دار اهل‌بیت عصمت و طهارت بود.

۲ برادرش نیز موسیقی‌دان و خواننده ردیف‌های آوازی و آوای آئینی و تعزیه‌خوان بودند.

او در ۱۹ سالگی رسما شروع به شعر گفتن کرد و اولین منظومه بلند خود را به نام «قاصدی» در اولین سال معلمی‌اش در سال ۱۳۳۶ سرود.

بعد از یک سال که وارد آموزش و پرورش شد، به خدمت سربازی رفت و بعد از دو سال، در سال ۱۳۴۰ مجدداَ به شغل مقدس معلمی مشغول شد.

او منظومه‌های زیادی سروده است و غزلیات، قطعه، دوبیتی، ترانه، رباعیات، طنز، نمایشنامه، مراثی اهل‌بیت عصمت و طهارت نیز در بین آثارش موجود است.

این هنرمند پیشکسوت گیلانی در چند فیلم و سریال نیز به عنوان بازیگر شرکت کرده که می‌توان از جمله آن‌ها به «وقتی که همه خواب بودند» و «آوای مه» اشاره کرد.

او تحقیقات قابل توجهی نیز در موسیقی آیینی، فولکلور و آداب و رسوم منطقه گیلان انجام داده است.

علاوه بر چندین جلد کتاب، تعدادی لوح فشرده نیز از آثارش همانند «کل شریف»، «شومار و عروس» و «غول حیدر» منتشر شده است.

مصطفی رحیم‌پور در حال حاضر بازنشسته آموزش و پروش، ساکن سیاهکل و به کار‌های هنری و کشاورزی مشغول است.

باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید