- دکوراسیون داخلی, سبک زندگی

چطوری مبل پارچه‌ای را تمیز کنیم؟

همه‌ی ما همیشه به هنگام خرید مبل راحتی بین انتخاب مبل چرمی و پارچه‌ای آن دچار شک و تردید می‌شویم. مبل‌های پارچه‌ای بخاطر راحتی و دنج‌ بودن‌شان گزینه‌ی عالی برای اتاق‌های نشیمن می‌باشند و در واقع به همین خاطر است که بیشتر مردم به سمت آن‌ها می‌روند. اما با همه‌ی این‌ها تمیز کردن مبل پارچه ای کابوسی برای خانواده‌ها می‌باشد. متاسفانه مبلمان پارچه‌ای همیشه گرد و غبار را به خود جذب کرده و لکه‌های نوشیدنی و غذا به سختی از سطح آن‌ پاک می‌شوند. با این حال ما در این مطلب دستورالعمل‌هایی را برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای به شما معرفی می‌کنیم تا با خیال راحت بتوانید سال‌های سال از مبلمان پارچه‌‌ای خود استفاده کنید.

تمیز کردن مبل پارچه ای

تمیز کردن مبل پارچه ای

تمیز کردن مبل پارچه‌ ای

برای تمیز کردن مبل پارچه‌ ای شما باید از قبل چندین نکته را به خاطر بسپارید.

شما باید دستورالعمل سازنده مبل را مطالعه نمایید.

همیشه قبل از شروع به تمیز کردن مبل پارچه ای و از بین بردن لکه‎ها از سطح آن، دستورالعمل یا همان برچسب مبل را مطالعه نمایید. در بیشتر مواد تولیدکنندگان مبلمان برچسب‌هایی را در کنار مبل برای نحوه‌ی نگهداری و مراقبت از مبلمان قرار می‌دهند که می‌توانند به شما در این امر کمک شایانی بکنند. بعضی از مبل‌های پارچه‌ای نسبت به پاک‌کننده‌ها و مواد شیمیایی حساس هستند که همه‌ی این موارد در برچسب ذکر می‌شود و شما با مطالعه‌ی آن می‌توانید از آن‌ها آگاهی داشته باشید. عدم توجه به این برچسب و دستورالعمل‌های ذکر شده در آن می‌تواند ضمانت‌نامه‎ی مبل را باطل کند.

برچسب مبل می‌تواند به بسیاری از سوالهای شما در مورد مبل‎تان پاسخ دهد.

این برچسب‎ها اکثرا در کنار مبل یا زیر صندلی چسبانده می‌شوند. شما به کمک آن‌ها می‎توانید اطلاعاتی مثل نوع پاک‌کننده و نحوه شستشوی و تمیز کردن مبل را بدست آورید. حتما قبل از هر اقدامی اطمینان حاصل کنید که این برچسب را کاملا مطالعه نموده‌اید.

 مطالعه‌ی درست برچسب می‌تواند شما را از مشکلات احتمالی دور کند.

به طور معمول شما در هنگام مطالعه‌ی برچسب مبل با یکی از چهار حروف انگلیسی زیر روبرو خواهید بود. ما در اینجا معنی هر کدام از آن‌ها و مفهومی که با خود دارند را برای شما شرح می‌دهیم.

W: اگر در برچسب مبل با حرف w روبرو شدید، بدان معنی است که شما می‌توانید این مبل را با آب تمیز کنید و آب برای مبل شما هیچ ضرری ندارد.

S: شما برای این نوع مبل نمی‌‌توانید از آب استفاده کنید. محلول پاک‌کننده‌های بدون آب بهترین ماده برای تمیز کردن مبلمان شما می‌باشند که می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه‌ها خریداری نمایید. توجه داشته باشید که اگر برای تمیز کردن این مبل‌های پارچه‌ای از آب استفاده کنید، احتمالا نتیجه‌ی جالبی نخواهید دید و مبل‌تان لکه‌دار خواهد شد.

WS: برای تمیز کردن مبلمانی با برچسب WS شما می‌توانید هم از آب و هم محلول پاک‌کننده‌های بدون آب استفاده کنید.

X: فقط از جاروبرقی یا برس نرمی برای تمیز کردن آن استفاده کنید. از بکار بردن آب یا هر محلول پاک‌کننده‌ بدون آب برای تمیز کردن آن خودداری کنید.

شما نباید هرگز از روش‌های تمیز کردنی که بر روی برچسب ذکر شده است، غافل شوید.

آب با اینکه ممکن است ماده‌ی بی‌خطری بنظر برسد اما زمانی که شما از آن برای مبل‌های با برچسب S استفاده کنید، نتیجه برای شما کاملا ناخوشایند خواهد بود. شاید باور نکنید ولی آب باعث ایجاد لکه‌هایی روی مبل خواهد شد. پس هیچ وقت چنین ریسکی را روی مبلمان‌تان انجام ندهید. بهتر است که به دستورالعمل‌های برچسب عمل کنید زیرا که آن‌ها دقیقا می‌دانند چه پاک‌کننده‌ای برای مبل‌ شما مناسب‌تر است.

اگر مبل‌ پارچه‌ای لکه‌دار شد، چطور آن را تمیز کنیم؟

اگر مبل شما دارای برچسب X باشد، شما فقط می‌توانید مبل‌تان را جارو کنید. در مورد مبل‌هایی با برچسب S نیز شما به محصولات خاص با نام پاک‌کننده‌های بدون آب نیاز دارید. این روشی که در ادامه به آن می‌پردازیم فقط باید برای مبل‌هایی با برچسب W و WS کاربرد دارد.

مواد مورد نیاز

جاروبرقی

برس نرم

جوش شیرین

صابون مایع

آب

پارچه‌ی کتان

پارچه‌ی بدون پرز

گام ۱: مبل را جارو کنید

با استفاده از برس جاروبرقی سطح مبل را به طور کامل جارو کنید تا گرد و غباری که روی آن قرار گرفته‌ است، پاک شود.

تمیز کردن مبل پارچه ای

 

گام ۲: سطح مبل را برس کنید

بعد از جارو، شما باید با استفاده از یک برس نرم تمام سطح مبل را تمیز کنید تا هر نوع مو از سطح آن پاک شود.

تمیز کردن مبل پارچه ای

گام ۳: جوش شیرین را روی سطح مبل بپاشید

حالا جوش شیرین را روی تمامی سطح مبل بپاشید و اجازه دهید به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه روی سطح مبل باقی بماند. جوش شیرین در بسیاری از کارهای خانه می‌تواند به شما کمک کند. آن می‌تواند بوی ناخوشایند مبل را از بین برده و لکه‎ها را برای تمیز کردن نرم کند.

تمیز کردن مبل پارچه ای

گام ۴: دوباره سطح مبل را جارو کنید

این بار با استفاده از جاروبرقی، جوش شیرین سطح مبل را جارو کنید. شما در این مرحله پیشرفت قابل توجهی در وضعیت پارچه مبلی خود شاهد خواهید بود.

تمیز کردن مبل پارچه ای

گام ۵: محلول تمیزکننده را آماده کنید

۲ الی ۳ قطره صابون مایع را در حدود ۴ فنحان آب بریزید و هم بزنید. صابون باید در مقدار بسیار کمی استفاده شود و شما برای اندازه‌گیری آن می‌توانید از قطره چکان استفاده کنید. اگر روی برچسب مبل نوع صابون ذکر شده باشد، شما بهتر است که از همان صابون برای محلول تمیزکننده استفاده کنید.

تمیز کردن مبل پارچه ای

گام ۶: لکه‌ها را با استفاده از محلول تمیز کنید

در این مرحله شما باید لکه‌های پارچه مبلی را با استفاده از محلول پاک‌کننده‌ای که در بالا آن را آماده کردیم، از بین ببرید. برای اینکار پارچه‌ی کتانی را در محلول فرو ببرید و سپس آب اضافی آن را با فشار خارج کنید. پارچه کتان خیس را با حرکات دایره‌وار روی لکه بمالید. هنگامی که کارتان تمام شد، رطوبت پارچه را با استفاده از پارچه خشک بگیرید.

تمیز کردن مبل پارچه ای

انواع لکه‌ها با این روش می‌توانند از سطح مبل شما پاک شوند.

تمیز کردن مبل پارچه ای

گام ۷: با استفاده از پارچه‌ی مرطوبی تمام سطح مبل را پاک کنید

پارچه بدون پرز که آماده‌ کرده‌اید را با استفاده از محلول تمیزکننده‌ مرطوب کنید و با فشار تمام آب آن را خارج نمایید. البته پارچه باید رطوبت کافی داشته باشد اما نه به اندازه‌ای که مبل را خیس کند. تمامی سطح مبل را با این پارچه مرطوب تمیز کنید و سپس بگذارید تا خشک شود.

تمیز کردن مبل پارچه ای

نکات اضافی برای تمیز کردن مبل پارچه ای

  • مبل پارچه‎ای خود را به طور منظم جارو کنید تا هنگام تمیز کردن مبل با مشکلات بیشتری روبرو نشوید. این مورد به مقدار قابل توجهی کار شما را کاهش داده و مبل شما راحت‌تر تمیز می‎شود.
  • نسبت صابون به آب را به ذهن‌تان بسپارید. شما باید از حداقل مقدار صابون ممکن برای تمیز کردن مبل استفاده کنید.
  • همیشه محلول تمیزکننده را در قسمت مخفی از مبل تست کنید و اگر نتیجه مثبت باشد به کارتان ادامه دهید. به طور کلی به هنگام استفاده از هر محصول پاک‌کننده این نکته را به یاد داشته باشید.
  • در صورت ریختن غذا یا نوشیدنی روی سطح مبل فورا آن را پاک کنید. ذرات غذا را با برس نرم و هر گونه نوشیدنی را با پارچه جاذبی تمیز کنید.

تمیز کردن مبل پارچه ای

تمیز کردن مبل پارچه ای

منبع:chibechin.com

دیدگاهتان را بنویسید