- هنر

جایزه عکاسی خبری فرانسه به عکاس ناشناس میانماری رسید

یک عکاس میانماری در حالی جایزه عکاسی موسوم به ویزای طلایی را در جشنواره عکاسی خبری فرانسه از آن خود کرد که نام او برای حفظ جانش اعلام نشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبری «فرانس ۲۴»، امسال جایزه اصلی جشنواره «ویزای طلایی برای عکس خبری» که هر ساله با هدف انتخاب برترین عکاسان و عکس‌های خبری در سراسر جهان در پرپینیان (Perpignan) فرانسه برگزار می‌شود، به عکاسی از میانمار برای تصویری مربوط به تحولات سیاسی این کشور رسید. اما در اتفاقی کم‌سابقه نام عکاس به دلایل امنیتی و حفظ جانش اعلام نشد.

این عکاس به پاداش ثبت تصویری از سرکوب خونین تحولات سیاسی موسوم به «انقلاب بهار» میانمار برنده اعلام شد.

جایزه عکاسی خبری فرانسه به عکاس ناشناس میانماری رسید

میکو تاکونان (Mikko Takkunen) عکاس خبری نشریه نیویورک تایمز که به جای عکاس برنده جایزه را دریافت کرد گفت: زمانی که فهمیدم کودتایی در میانمار در حال وقوع است با این عکاس که احتمالا بهترین عکاس این کشور است، تماس گرفتم.

این عکاس که مسئول بخش عکاسی خبری حوزه آسیا در رسانه خود است و سابقه سال‌ها همکاری با برنده مسابقه را دارد، ادامه داد: حفظ نام عکاس تصمیمی ساده نبود اما برای تامین امنیت همکارمان که اولویت ماست، اتخاذ شد.

وی افزود: عکاس برنده جایزه خود را به همه عکاسان کشورش که به بهای جان خود مشغول فعالیت هستند، تقدیم کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مجموعه عکس‌های قدرتمند عکاس میانماری مردم بی سلاح یا مسلح به تیرکمان‌های کودکانه را نشان می‌دهد که مقابل نیروهایی هستند که با گلوله‌های واقعی به آنان شلیک می‌کنند. عکاس همچنین بر خانواده قربانیان و مجروحان ناآرامی‌های سیاسی در زمان سقوط حکومت آنگ سان سوچی تمرکز کرده‌است.

عکاسان هدف گلوله 

برنده جایزه ویزای طلایی در پیامی مکتوب به این رویداد هنری و خبری، نوشت: از اول فوریه (بهمن/ اسفند گذشته) هر روز در خیابان‌ها بودم و هر روز در هنگام کار حرفه‌ای خود با دردسرهایی چون عکاسی در میان تیراندازی‌ها، شلیک گاز اشک‌آور و پرتاب نارنجک‌های کر کننده مواجه.

ما دیگر از کلاهی که بر آن عنوان خبرنگار داشت استفاده نمی‌کردیم چون فهمیدیم بیشتر مورد هدف افراد مسلح قرار قرار گرفته و جانمان در معرض خطر قرار می‌گیرد.

جایزه عکاسی خبری فرانسه به عکاس ناشناس میانماری رسید

دیگر برندگان جشنواره عکاسی خبری پرپینیان

آنجلو زورزینیس (Angelos Tzortzinis) از یونان برای گزارش تصویری با موضوع آخرین روزهای اردوگاه پناهندگان موریا در لسبوس برای خبرگزاری فرانسه

جایزه عکاسی خبری فرانسه به عکاس ناشناس میانماری رسید

ارن شاف (Erin Schaff) عکاس آمریکایی برای ثبت تصاویری از حمله به کنگره در واشنگتن برای نشریه نیویورک تایمز

جایزه عکاسی خبری فرانسه به عکاس ناشناس میانماری رسید

دانش صدیقی (Danish Siddiqui ) عکاس هندی برای پوشش بحران سلامت در کشورش برای خبرگزاری رویترز. این عکاس در جریان پوشش خبری نبرد طالبان با نیروهای افغان در ماه ژوئیه (تیر/مرداد) کشته شد.

جایزه عکاسی خبری فرانسه به عکاس ناشناس میانماری رسید

سی و سومین جشنواره عکاسی خبری پرپینیان فرانسه از ۲۸ اوت آغاز به کار کرده و تا ۲۸ سپتامبر (۶ شهریور تا ۶ مهر) نیز به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

سال گذشته ویزای طلایی این جشنواره به فابیو بوچیارلی (Fabio Bucciarelli) عکاس ایتالیایی رسید که گزارشی از شهر برگام مرکز همه‌گیری ویروس کرونا در ایتالیا تهیه کرده بود.

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید