- فرهنگی

جبور الدویهی، نویسنده سرشناس لبنانی درگذشت

جبور الدویهی، نویسنده سرشناس لبنانی و نامزد جایزه بوکر عربی پس از تحمل یک دوره بیماری در 72سالگی درگذشت.
به نقل از الخلیج-جبور الدویهی، رمان‌نویس لبنانی و منتقد ادبی در سن 72سالگی پس از تحمل یک دوره بیماری دار فانی را وداع گفت.جبور الدویهی یکی از مهم‌ترین و مشهورترین داستان‌نویسان جهان عرب بود که در طول زندگی ادبی خود بیش از 15 رمان و داستان کوتاه منتشر کرد و در مجله‌های فرانسوی نظیر لوریان لکسپرس و لوریان لوژور نقدهای ادبی نوشت.

وی در سال 1949 میلادی در شهر طرابلس لبنان زاده شد و در دانشگاه لبنانی بیروت و نیز در دانشگاه سوربن جدید در رشته ادبیات تطبیقی و تا مقطع دکتری تحصیل کرد.

رمان‌هایی چون «محله امریکان»، «بی‌خانمان»، «باران حزیران»، «پادشاه هند»، «چاپ در بیروت»، «اعتدال پاییز» و «چشم گلگون» از مهم‌ترین آثار او هستند که برخی از آن‌ها برنده جوایز ادبی شدند و برخی دیگر به فهرست جوایز مهم ادبی جهان عرب، نظیر بوکر عربی راه یافتند. آخرین رمان او با عنوان «زهر در هوا» در ماه ژوئن گذشته به چاپ رسید.
 
 گفتنی است که رمان «پادشاه هند» این نویسنده فقید لبنانی در سال 2020 در فهرست نامزدهای نهایی جایزه بوکر عربی قرار گرفت؛ و رمان «باران حزیران» نیز در سال 2008 به فهرست کوتاه این جایزه راه یافت و به زبان‌های متعددی نیز ترجمه شد. رمان «اعتدال پاییز» -که الدویهی در سال 1995 منتشر کرد- موفق شد جایزه بهترین اثر ترجمه‌ای را در دانشگاه آرکانزاس امریکا از آن خود کند و نیز رمان «بی‌خانمان» نیز جایزه ادبیات عرب را برنده شد.

درگذشت این نویسنده لبنانی واکنش‌های نویسندگان و روشنفکران عرب بسیاری را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت. از جمله الیاس خوری، نویسنده و تحلیل‌گر لبنانی نوشت: «الودیهی باران درونش را در آغوش گرفت و رفت؛ در حالی‌که میراث ادبی باشکوهی از خود بر جای گذاشت.»

ایبنا

دیدگاهتان را بنویسید