- فیلم و سینما

جزئیات جدید از کارگردانی حاتمی‌کیا در سریال “موسی(ع)”

این روزها تهیه‌کننده و گروه سریال “حضرت موسی(ع)” به دنبال کارگردان‌اند. هر روز هم گزینه‌هایی مطرح می‌شود که یکی از این نام‌ها “ابراهیم حاتمی‌کیا” است.

چندی است موضوع کارگردانی سریال حضرت “موسی(ع)” مطرح می‌شود. از آنجائیکه جمال شورجه کارگردان اول این مجموعه تلویزیونی دچار بیماری شد و البته با گفت‌وگوی کوتاه با خودِ این کارگردان و سیداحمد میرعلایی تهیه‌کننده این سریال مطلع شدیم که حالِ جمال شورجه رو به بهبودی است. در عین حال بسیاری از کارشناسان و پژوهشگران نگران سرنوشت تولید این مجموعه تلویزیونی‌اند که مثل برخی از کارهای دیگر همچون “امام حسین(ع)” و “ملک سلیمان” و حتی خیلی از کارهای دیگر بلاتکلیف باقی نماند.

در ابتدای بحثِ کارگردان جدید با سیداحمدمیرعلایی تهیه‌کننده سریال گفت‌وگو کردیم و او تأکید کرد: این تصمیم را داریم اما هنوز به کارگردان مشخصی نرسیدیم. گزینه‌هایی وجود دارند که بعد از بررسی، هرچه زودتر وارد پیش‌تولید خواهیم شد. (پیگیری خبرنگار تسنیم   نشان می‌دهد خود جمال شورجه راضی است و در این فکر بوده است که یکی از کارگردان‌های خوب سینما و تلویزیون انتخاب شود و در کنارش کار کند.)

تهیه‌کننده سریال “موسی(ع)” درباره اینکه کارگردان جدید چه مؤلفه‌ای دارد، تصریح کرد: انتخاب این کارگردان جدید کار آسانی نیست. برای ما مهم است که آن شخص قابلیت ساخت کارهای فاخر را داشته باشد. در وهله بعدی به کارهای دینی و مذهبی علاقه‌مند باشد چون امکان دارد تولید این سریال به چهار سال هم برسد. ساخت چنین سریالی آن‌قدر پیچیدگی و سختی دارد که باید توانایی مدیریت و کارگردانی چنین سریالی را داشته باشد. فضای جلوه‌های ویژه را بشناسد و بداند در کجا باید از ویژوآل استفاده شود و در کدام قسمت از سکانس‌های رئال. 

بعد از بررسی‌های فراوان پیگیری‌های خبرنگار تسنیم  نشان می‌دهد که به کارگردان‌های بسیاری پیشنهاد شد که بالأخره قرعه به نام ابراهیم حاتمی‌کیا افتاد که این سال‌ها بیشتر در پرده نقره‌ای فعال بوده تا ساخت آثار تلویزیونی. حاتمی‌کیا این روزها در حال بررسی فیلمنامه سریال “حضرت موسی(ع)” است. قرار است فیلمنامه تغییرات اساسی داشته باشد. در جزئیات بیشتر باید به این نکته اشاره کرد که  سعید بهمن پور به عنوان سرپرست نویسندگان پروژه قبلی که با شورجه کار می‌کرد در این پروژه هم حضور دارد و خیرالله تقیانی پور کارگردان سریال “نجلا” هم به عنوان دستیار کارگردان و مسئول انتخاب بازیگر در پروژه سریال حضرت موسی(ع) فعالیت خواهند داشت.. 

هنوز زمان مشخص پیش‌تولید و تولید مشخص نیست اما قرار است کار جدیدی از حاتمی‌کیا در عرصه فیلمسازی ببینیم که تاکنون از او ندیده‌ایم. 

پیش از این تهیه‌کننده‌اش از شروع پیش‌تولید در سال 1399 خبر داده بود. 

در صورتی که حاتمی‌کیا هدایت پروژه سریال «حضرت موسی(ع)» را به عهده بگیرد، این مجموعه به سومین سریال تلویزیونی او تبدیل خواهد شد. او پیشتر دو مجموعه «حلقه سبز» و «خاک سرخ» را در دهه هشتاد کارگردانی کرده است.

فرج‌الله سلحشور که اولین نسخه از فیلمنامه سریال «حضرت موسی(ع)» را نوشته بود، پیش از آغاز مراحل تولید این سریال درگذشت و این مجموعه به جمال شورجه واگذار شد. شورجه نیز پس از مدتی با عارضه مغزی مواجه شد و در ماه‌های اخیر تحت درمان قرار دارد.

حاتمی کیا قصد دارد فیلمنامه این سریال را در 50 قسمت بازنویسی کند.

منبع:تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید