- فرهنگی

حلقه ادبی «پنجره» پس از ۲سال وقفه برگزار شد

حلقه ادبی «پنجره» پس از مدت‌ها وقفه و تعطیلی به دلیل همه‌گیری کرونا دوباره فعالیت خود را در فرهنگسرای اندیشه از سر گرفت. نخستین جلسه از این حلقه ادبی با حضور سیدحمیدرضا برقعی، سیدمحمدجواد شرافت و جمعی از شاعران و علاقه‌مندان در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، سیدمحمدجواد شرافت طی سخنانی گفت: خیلی خوشحالم که این جلسه پس از مدت‌ها که به دلیل همه‌گیری کرونا امکان برگزاری‌اش را نداشتیم دوباره تشکیل شد. ما خاطرات خیلی خوبی از فرهنگسرای اندیشه داریم، چرا که جلسات حلقه ادبی پنجره در تهران را نخستین بار در همین فرهنگسرا برگزار کردیم و حالا دوباره به اصل خود بازگشته‌ایم.

وی اضافه کرد: همه‌گیری بیش از ۲ سالی کرونا فرصت بسیار خوبی برای برخی از شاعران شد که در خلوت خود بنشینند و شعرهای بسیار خوبی را بسرایند. بنده نمونه‌های متعددی از این موضوع را دیده‌ام و امیدوارم امروز نیز شاهد نوعی تحول در اشعار شاعران باشیم. کرونا ما را به خلوت کتابخانه‌هایمان برد و همین موضوع باعث شد شعر خوب‌تری خلق شود.

سید حمید برقعی نیز در این جلسه گفت: برگزاری این جلسات پس از مدتی وقفه، آن هم در تهران برایم بسیار خوشحال‌کننده است و امیدوارم بتوانیم آن را ادامه بدهیم. به ویژه آنکه فرهنگسرای اندیشه جایی است که برای اولین بار حلقه ادبی پنجره در تهران را در آن برگزار کردیم و امروز به نوعی به اصل خودمان در برگزاری این جلسات بازگشتیم.

وی اضافه کرد: بسیاری از کسانی که امروز در این جلسه حاضرند را می‌شناسم و قبلاً در همین حلقه ادبی یا جاهای دیگر شعرخوانی‌شان را دیده‌ام.

برقعی خاطرنشان کرد: روند کار ما در این جلسات این‌گونه است که در جلسه اول شعر کسی را نقد نمی‌کنیم. به همین دلیل امروز شعرهایی که دوستان می‌خوانند را به صورت جدی نقد نمی‌کنیم و در جلسات بعدی به صورت مفصل‌تر به شعر دوستان می‌پردازیم. البته امیدوارم این جلسات در فرهنگسرای اندیشه تداوم داشته باشد.

در بخش دیگری از این مراسم‌، جمعی از شاعران، اشعار خود را در موضوعات آئینی، آزاد، عاشقانه و در قالب‌های رباعی، غزل و … خواندند. برخی از این اشعار از سوی دو استاد حاضر در جلسه نقد و بررسی شد.

برگزاری جلسات بعدی حلقه ادبی پنجره متعاقباً از سوی فرهنگسرای اندیشه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مهر

دیدگاهتان را بنویسید