- فرهنگی

خالق «مغازه خودکشی» درگذشت

در کارنامه تولی نزدیک به 20 اثر دیده می‌شود که در اغلب آنها تمایل به گروتسک و احساس شوخ طبعی مشهود است.
ژان تولی کاریکاتوریست، فیلم‌نامه‌نویس و رمان‌نویس فرانسوی در 69 سالگی درگذشت. بنا به گزارش اکسپرس، مرگ این نویسنده بر اثر ایست قلبی پس از مسمومیت غذایی رخ داده است.
در کارنامه تولی نزدیک به 20 اثر مشاهده می شود که در اغلب آنها تمایل به گروتسک و احساس شوخ طبعی مشهود است.  مخاطبان فارسی زبان تولی را با مغازه خودکشی می‌شناسند. اثری که در سال 2006 منتشر شد و در بیشتر بخش‌های این رمان، مرگ و خودکشی به شیوه بسیار عجیب اتفاق می‌افتد، ولی دیدگاهی که به آنها وجود دارد سرشار از طنزو شوخی است.  رمان مغازه خودکشی علاوه بر آنکه در جلب توجه مخاطبان، منتقدان و رسانه‌ها موفق بود مورد اقتباس و بازخوانی در شکل‌های دیگر هم قرار گرفت.

اثر مشهور دیگر وی آدم خواران است که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد و مانند مغازه خودکشی یکی از تکان‌دهنده‌ترین آثار این نویسنده است. این کتاب یک اتفاق مهیب اما واقعی را در یک دهکده روایت می‌کند که نویسنده برای نگارش آن علاوه بر مطالعه مدارک تاریخی، در خود دهکده نیز واقعه را از زبان نسل‌های بعد شنیده و تصویر ناب و تکان‌دهنده آن واقعه را به تصویر کشیده است. نوشته شده است.
«مردم فرانسه»، «زازو»، «چشم عید پاک»، «تصنیفی برای یک پدر فراموش شده»، «چارلی ۹»، «شوهر هرلی برلی»، «جملات طولانی»، «من فرانسوا ویون» و «قوانین جاذبه» از آثار دیگر این نویسنده هستند.

ایبنا

دیدگاهتان را بنویسید