- طبیعت و گردشگری

خانه های ویلایی قدیمی تهران که به کافه تبدیل شده اند!

برای بعضی ها، هیچ لذتی نمی تواند جای نشستن روی صندلی های چوبی کافه ها، تماشای رفت و آمد مردم در خیابان و نوشیدن فنجانی قهوه را بگیرد. امروزه سبک های متنوعی از طراحی برای کافه وجود دارد که هر یک علاقمندان خود را دارد. یکی از مواردی که این روز ها بیشتر دیده می شود، کافه های راه اندازی شده بناهای قدیمی است که محبوبیت بالایی برای افراد دارد.

  • کافه آپ آرت مان
  • کافه باغ موزه مقدم
  • کافه تهرون ویلا
  • کافه چای بار
  • کافه دیاموند
  • کافه رستوران ری را
  • کافه رستوران سنتی نان و نمک
  • کافه عمارت رو به رو
  • کافه رومنس
  • کافه رستوران وکیل التجار

 

کافه آپ آرت مان

کافه آپ آرت مان یک موسسه فرهنگی در خیابان ایرانشهر است. این مجموعه از بخش های مختلفی مانند فروشگاه صنایع دستی و محصولات هنری، کلاس های آموزشی و برنامه های فرهنگی و هنری تشکیل شده. اما قسمت کافه آن ویژگی های منحصربه فردی دارد.

شاید مهم ترین ویژگی کافه آپ آرت مان، فضای داخلی آن باشد. این مجموعه در دل خانه ای قدیمی واقع شده، با دیوارهای آجری و شلف هایی که با مجسمه های کوچک تزئین شده اند. در طراحی داخلی آن تلاش شده فضای سنتی و مدرن با هم تلفیق شوند.

علاوه بر سالن اصلی که در طبقه همکف این ساختمان قدیمی واقع شده، در انتهای سالن چند پله که پایین بروید وارد گلخانه می شوید. این گلخانه در حیاط خانه ای قدیمی است. شاید مشابه آن را جای دیگری نبینید. درون این گلخانه هم میز و صندلی گذاشته اند.

کافه آپ آرت مان در خیابان ایرانشهر | تهران دیزاین سنتر

کافه باغ موزه مقدم

این کافه در باغ موزه مقدم واقع شده است. خانه مقدم از دوره قاجار به جا مانده و جزو قدیمی ترین بناهای به جامانده از آن دوران محسوب می شود که هم چنان پابرجا بوده و جلوه ویژه خود را دارند.

این خانه علاوه بر معماری ارزشمندش، موزه ای هم دارد که پر از آثار گران بهای باستان شناسی است. استاد مقدم، از بنیان گذاران دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، آثار ارزشمندی مانند کاشی، قطعات سنگی تراش خورده و… در این خانه از خود به یادگار گذاشته اند.

 

 

کافه باغ موزه مقدم به جا مانده از دوره قاجار | تهران دیزاین سنتر

کافه تهرون ویلا

کافه تهرون ویلا خانه ای قدیمی در خیابان ویلا ، کوچه خسرو است. تاریخ ساخت این خانه قدیمی به سال ۱۳۳۸ برمی گردد. البته همان زمان هم با معماری مدرن آن روزها بنا شده بود.

شاید در نگاه اول، فضای کافه تهرون ویلا عادی به نظر برسد اما برای همین طراحی ساده، تلاش و زحمت بسیاری شده است. با وجود موزائیک، پنجره و پله ها، به نظر می رسد به لوکیشن ساخت فیلمی تاریخی مربوط به گذشته تهران قدم گذاشته باشید!

فضای تهرون ویلا، تهران دهه ۱۳۴۰ خورشیدی را تداعی می کند. وجود گل خانه و حیاتی با حوض زیبا، باغچه و گل های رنگارنگ، صندلی ها و میزهای چوبی، همه در کنار هم فضایی را به وجود آورده اند که شبیه هیچ کافه دیگری در تهران نیست.

فضای تهرون ویلا ، تهران دهه ۱۳۴۰ خورشیدی را تداعی می کند | تهران دیزاین سنتر

کافه چای بار

کافه چای بار در باغ تاریخی انجمن خوش نویسان ایران قرار دارد. این باغ از باغ های معروف و پرطرف دار در محله فرمانیه و دزاشیب تهران است. قدمت آن به دوره قاجار می رسد. با حضور در این باغ، انگار هوای قاجاری را نفس می کشید.

ساختمان این کافه، چند ضلعی است و با اختلاف ارتفاع سه پله ای نسبت به باغ عمارت، روی سکویی سنگی واقع شده است. نمای ساختمان آجری است و در قسمت های سردر و دور پنجره ها با کاشی هایی به سبک معماری سنتی تزئین شده است.

در واقع ساختمان چای خانه همان عمارت کلاه فرنگی باغ است که آن هم در دوره قاجار ساخته شده است. چای بار سبک های سنتی ایرانی و مدرن را در محیط زیبای باغ با هم ترکیب کرده است. طراحی داخلی کافه چای بار دنج و جذاب صورت گرفته و فضای باز بسیار زیبایی دارد.

قدمت کافه چای بار به دوره قاجار می رسد | تهران دیزاین سنتر

کافه دیاموند

کافه دیاموند یکی از بزرگ ترین ساختمان های قدیمی  است که به کافه تبدیل شده است. دیاموند همیشه پذیرای جمعیت زیادی است و در دو سالن، به علاوه حیاط، از مهمانان خود پذیرایی می کند.

البته شاید سالن، فضای قدیمی را برایتان تداعی نکند، اما اگر در حیاط بنشینید، ساختمان عمارت را می بینید. کافه دیاموند در خیابان ویلا قرار دارد و جزو کافه های قدیمی مرکز شهر محسوب می شود.

به طور کلی در آماده سازی این کافه سعی شده روح معماری کلاسیک فضا حفظ شود. دیاموند دو طبقه و یک فضای باز بزرگ دارد. طراحی داخلی آن به ویژه در طبقه اول، بسیار متناسب با فضای این ساختمان قدیمی است. در کل می توان کافه دیاموند را تلفیق خوبی از سنت و مدرنیته دانست.

کافه دیاموند تلفیقی از سنت و مدرنیته | تهران دیزاین سنتر

کافه رستوران ری را

کافه رستوران ری را ساختمانی قدیمی در کوچه لولاگر، خیابان نوفل لوشاتو است. فضای داخلی این کافه مشرف به حیاط است. طبقه پایین آن هم گالری است که گاهی اوقات آثار هنری در آن به نمایش درمی آیند.

طراحی داخلی ری را و المان هایی که در آن به کار برده شده با دقت خاصی انتخاب شده اند تا همه چیز حس نوستالژیکی برای مشتری تداعی کنند. همه دیوارها و ستون های ری را با آجرهای قدیمی تزئین شده و از سقف آن هم ریسه چراغ آویزان است.

کافه رستوران ری را ساختمانی قدیمی در کوچه لولاگر، خیابان نوفل لوشاتو | تهران دیزاین سنتر

کافه رستوران سنتی نان و نمک

ساختمان کافه رستوران نان و نمک از بناهای دوره قاجار است. رستوران های سنتی به طور معمول سعی می کنند با دکورهایی که می سازند فضای قدیمی  به وجود بیاورند، اما این رستوران، خود فضایی قدیمی  است که قسمتی از آن به رستوران سنتی تبدیل شده و به همین دلیل جذابیت ویژه ای دارد.

این ساختمان که در واقع به خانه فخرالمولک معروف است، پر از گچ کاری و آینه کاری و مقرنس کاری است. حوض آبی رنگی که در حیاط آن قرار دارد هم به تنهایی کافی است تا حاضران را به سفری در زمان ببرد. این ساختمان در محله سرچشمه قرار دارد.

ساخت کافه رستوران نان و نمک در ساختمانی از دوره قاجار | تهران دیزاین سنتر

کافه عمارت رو به رو

ساختمان قدیمی عمارت روبه رو به تازگی مرمت شده و با کاربری های مختلف پذیرای مهمانان است. از کتاب فروشی و فروش محصولات هنری گرفته تا گالری و کافه ای که در پشت بام آن است. عمارت روبه رو تماشاخانه ای هم دارد که برای اهالی تئاتر از جدیدترین سالن های نمایش محسوب می شود.

کافه عمارت رو به رو | تهران دیزاین سنتر

کافه رومنس

کافه رومنس از معروف ترین کافه ها، میان کافه هایی است که در خانه های قدیمی بنا شده اند. این کافه در خیابان فردوسی است. کافه رومنس از سالن بزرگی با چند اتاق تشکیل شده و فضایی کاملا دست نخورده ای از همان خانه قدیمی است.

میز و صندلی های لهستانی آن هم حس قدیمی بودن را برای مهمانان دوچندان می کنند. در راهرو کافه رمنس آینه ای قدیمی  وجود دارد که خیلی ها قبل از ورود به کافه با آن عکس می گیرند و در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذراند. این آینه به نوعی هویت کافه رومنس شده است.

کافه رومنس در خیابان فردوسی تهران | تهران دیزاین سنتر

کافه رستوران وکیل التجار

رستوران وکیل التجار در واقع تیمچه ای بوده که قدمت آن به نخستین سال های سده سیزدهم خورشیدی برمی گردد. به تازگی این تیمچه مرمت شده و به رستوران تغییر کاربری یافته است. هنگام ورود به وکیل التجار، فضای بزرگ حیاط با ارسی های دورتادور آن منظره زیبایی را پیش چشمتان رقم می زند.

در بازسازی این بنای قدیمی سعی شده از المان های معماری سنتی ایرانی، مانند ارسی، حوض، کاشی های رنگارنگ و… استفاده شود. این رستوران با طراحی داخلی خلاقانه، به صورت حجره های متصل به هم درآمده تا فضای مناسبی برای خانواده ها باشد. وکیل التجار در خیابان مولوی واقع شده است.

کافه رستوران وکیل التجار در خیابان مولوی | تهران دیزاین سنتر

جمع بندی

این ها تنها تعدادی از این ساختمان های قدیمی هستند که به کافه تبدیل شده اند و همگی در تهران واقع شده اند. تعداد بیشتری از بنا ها وجود دارد که امروز تغییر کاربری داده اند و به کافه یا رستوران تبدیل شده اند. همچنین این امر در شهر های دیگر نیز وجود دارد. بنا های بسیاری در شهر های مختلف کشور وجود دارند که امروز به کافه هایی بسیار جذاب تبدیل شده اند. این کار کمک می کند تا بناهای قدیمی و جذاب و در نهایت معماری سنتی ایرانی زنده بماند.

 

 

 

منبع:تهران سنتر دیزاین

دیدگاهتان را بنویسید