- فیلم و سینما

درگذشت کارگردان شهیر آلمانی در ۸۱ سالگی

«ولفگانگ پترسن» نویسنده و کارگردان آلمانی فیلم‌ کلاسیک «کشتی» و آثار موفق هالیوودی چون «تروی»، «نیروی هوایی یکم» و «شیوع» در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

به نقل از هالیوود ریپورتر، «ولفگانگ پترسن» نویسنده و کارگردان آلمانی بود که پس از شاهکار خود فیلم دریایی «کشتی» در سال ۱۹۸۱ به هالیوود راه یافت و چندین فیلم پرفروش اکشن چون «نیروی دریایی یکم» (ایر فورس وان)، «در خط آتش» و «توفان کامل» و «تروی» را ساخت، بر اثر ابتلا به سرطان در کالیفرنیا درگذشت.

از «پترسن» به عنوان یکی از صنعتگران بزرگ سینما یاد می‌شود، کارگردانی که می‌توانست از پس کارهای پرهزینه برآید و در عین حال از نیروی انسانی نهایت استفاده را بکند.

فیلم «شیوع» ساخته این کارگردان در سال ۱۹۹۵ با بازی «داستین هافمن» در بحبوحه شیوع ویروس کرونا در دنیای واقعی دوباره مورد توجه قرار گرفت.

او با ۱۸.۵ میلیون دلار – که در آن زمان بزرگترین بودجه فیلم در تاریخ آلمان بود _ فیلم کلاسیک و ضد جنگ «کشتی» (۱۹۸۱) را با ساخت چندین زیردریایی با اندازه‌های مختلف مقابل دوربین برد. فیلم‌برداری این فیلم یک سال طول کشید و چندین قربانی در میان بازیگران و عوامل فیلم داشت. این فیلم به موفقیت جهانی دست یافت و فروشی بالغ بر ۸۴ میلیون دلار را کسب کرد و در جوایز اسکار نامزد کسب شش جایزه از جمله بهترین کارگردانی و فیلمنامه شد.

درگذشت یک کارگردان در ۸۱ سالگی

این سینماگر با موفقیت فیلم «کشتی» به هالیوود راه یافت و در آمریکا هشت فیلم اکشن ساخت که پنج فیلم به موفقیت متوالی در گیشه دست یافتند. فیلم هیجانی سیاسی «در خط آتش» (۱۹۹۳) با بازی «کلینت ایستوود» در نقش یک مامور سرویس مخفی، «شیوع» (۱۹۹۵) با حضور «داستین هافمن»،  «نیروی دریایی یکم» (۱۹۹۷) با بازی «هریسون فورد» در نقش رئیس جمهور آمریکا؛ «طوفان کامل» (۲۰۰۰) با «جورج کلونی» و «مارک والبرگ» به و «تروی» (۲۰۰۴) با بازی «برد پیت» در نقش آشیل از جمله مهم‌ترین این فیلم‌ها هستند.

فیلم «تروی» با بازی «برد پیت» که بر اساس «ایلیاد» اثر حماسی شاعر یونانی هومر ساخته شد نیز به شهرت جهانی دست یافت و با بودجه ۱۷۵ میلیون دلاری نزدیک به نیم میلیارد دلار درگیشه جهانی فروخت.

دیدگاهتان را بنویسید