- فرهنگی

دوتارهای «قزلباش‌» گلستانی بار دیگر در پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به صدا درآمد

چهارمین شب از پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با نوای دوتار قوم «قزلباش‌» ساکن استان گلستان از شهرستان رامیان در حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

محمد نعیمی به نام عنوان سرپرست، نوازننده و خواننده در گروه موسیقی نواحی قوم «قزلباش‌» حضور داشت.

نگار مطلبی‌نژاد، حسین رجبلو و حسن بسطامی سه نوازنده دیگر این گروه بودند که با سازهای دوتار خود سرپرست و خواننده گروه را همراهی کردند.

این گروه مقام حاج دوستعلی و مات چهارم مقام یوسفعلی را اجرا کردند.

در این مراسم پس از سخنان محمد رعیت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و مخمدعلی مرآتی دبیر این جشنواره و پخش تیزر ستاد جشنواره، نوازنده میهمان از کشور ازبکستان به اجرای برنامه پرداخت.

طالب‌جان تیموروگروف نوازنده میهمان از کشور ازبکستان بود که به تنهایی قطعاتی را نواخته و در بخشی نیز با اشعاری نیز برنامه‌هایش را اجرا کرد.

موسیقی در منطقه‌ای که امروز کشور ازبکستان در آن واقع شده، دارای تاریخچه‌ای کهن و غنی است.

باور همگان بر این است که ۶ مقام، که یک سبک موسیقی کلاسیک بوده، متعلق به آسیای مرکزی است و در اواخر سده شانزدهم میلادی از شهرهای بخارا و سمرقند برخواسته است.

پس از این اجرا علی‌محمد زنگانه استاندار گلستان در جملات کوتاه، از آمادگی این استان برای پذیرش دائمی دبیرخانه جشنواره موسیقی نواحی ایران خبر داد و قطعه شعری از سروده‌های خود را خواند.

پس از سخنان استاندار گلستان، گروه موسیقی چهار نفره سیستان و بلوچستان نیز قطعات و مقام‌هایی از موسیقی نواحی آن منطقه را اجرا کردند.

سرپرستی این گروه را خداداد شکل‌زهی برعهده داشت.

پس از این اجرا و پخش تیزر منتخب اجراهای جشنواره به نمایش درآمد و سپس گروهی از تربت‌جام قطعاتی را اجرا کردند.

این گروه ۶ نفره که از خاندان سلم‌آبادی تشکیل شده بود را ابراهیم سلم‌آبادی سرپرستی می‌کرد.

همچنین در پایان این مراسم ضمن تجلیل از چندین هنرمند پیشکسوت عرصه موسیقی نواحی گلستان، حکم دبیری شانزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران بار دیگر به محمدعلی مرآتی داده شد.

پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران جمعه شب با چندین اجرا از استان‌های مختلف کشور و چند اجرا از گروه‌های میهمان به طور رسمی به کار خود پایان خواهد داد.

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید