- فیلم و سینما

دومین هفته فیلم‌ استرالیا در موزه سینمای ایران افتتاح شد

آیین افتتاح دومین هفته فیلم استرالیا با حضور سفیر و نمایندگانی از سفارت این کشور در ایران و جمعی از سینماگران در سالن سینماتوگراف موزه سینما برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه سینما، لیندال ساکس سفیر استرالیا در ایران در آیین افتتاح دومین هفته فیلم‌ استرالیا در موزه سینما خطاب به شرکت‌کنندگان در این مراسم اظهار داشت: مراسم افتتاحیه در این جای زیبا برگزار می‌شود. موضوع مهم این است که این برنامه را پس از وقفه طولانی بعد از پاندمی کرونا برگزار می‌کنیم و برخی از فیلم‌های استرالیا را با شما به اشتراک می‌گذاریم. 

وی افزود: استرالیایی‌ها و ایرانی‌ها عاشق سینما هستند و به آن هم به عنوان سرگرمی و هم به عنوان شنیده شدن صدای مردمی که بدون صنعت سینما صدای آنان به جایی نمی‌رسید، می‌نگرند.

ساکس بیان کرد: فیلم‌های استرالیایی نماد فرهنگ، خلاقیت و نخبگی ما هستند. بسیار خوشحالم که در سفارت استرالیا این افتخار را داریم با فیلم‌های محبوبی از کشورمان در خدمت شما باشیم. فیلم‌هایی را برای شما انتخاب کردیم که به روابط خانواده‌های استرالیایی و مردم استرالیا با مردم جهان می‌پردازند.

وی با تقدیر از موزه سینما و مجید اسماعیلی مدیرعامل آن که این مکان زیبا را برای برگزاری این رویداد فرهنگی اختصاص دادند، گفت: فیلمی که امشب برای نمایش انتخاب شده است داستان تاریخ مدرن استرالیا را بررسی می‌کند و روایتی از یک مرد بومی استرالیایی دارد که با کهنه سرباز استرالیایی هم دست می‌شود تا یک قاتل را به دام بیندازند.

در ادامه مراسم آرمین میلادی مدیر هنری هفته فرهنگی فیلم استرالیا گفت: سال ۲۰۱۸ نخستین هفته فیلم استرالیا را برگزار کردیم و با توجه به اینکه جشنواره فیلم‌های ایرانی در استرالیا برگزار می‌شود برای من یک آرزو بود که بتوانیم فیلم‌های استرالیایی را نیز در ایران نمایش دهیم و تبادل فرهنگی را بهتر انجام دهیم. امیدوارم زمانی برسد نمایش فیلم‌هایی را داشته باشم که محصول مشترک دو کشور باشد. 

وی افزود: اکران نخستین فیلم بلند سینمایی در تاریخ استرالیا سال ۱۹۰۶ بود که تا به امروز صنعت شکوفایی دارد، سال گذشته ۵۰ فیلم در استرالیا با بودجه‌ای بیش از ۵۰۰ میلیون دلار تولید شد که این نشان دهنده این است که صنعت فیلم در استرالیا چقدر مهم است. 

میلادی خاطرنشان کرد: در دومین هفته فیلم استرالیا در موزه سینما پنج فیلم از ژانرهای مختلف استرالیایی انتخاب شد که در آن درام  و کمدی وجود دارد. یکی از این فیلم‌ها به نام «نیترو» دو سال گذشته در جشنواره کن برنده شد.

نظام‌الدین کیایی، امیر اسفندیاری، محمدرضا مصباح، رویا تیموریان، گوهر خیراندیش، عباس یاری، درنا مدنی و آزاده اسماعیل خانی از جمله هنرمندان و سینماگران ایرانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

در پی همکاری‌های فرهنگی میان بخش فرهنگی سفارت استرالیا، موزه سینمای ایران، بنیاد سینمایی فارابی و موسسه دریچه سینما، پنج فیلم «کوره»، «زمین مرتفع»، «قوچ‌ها»، «دوباره جون»، «نیترام» از نهم تا ۱۱ شهریور در موزه سینما به نمایش در می‌آید.

برنامه نمایش فیلم‌ها در سالن فردوس موزه سینما به این شرح است: نهم شهریور ساعت ۱۹ فیلم سینمایی «زمین مرتفع»، دهم شهریور ساعت ۱۷ فیلم سینمایی «کوره»، ساعت ۱۹ فیلم سینمایی «قوچ‌ها»، یازدهم شهریور ساعت ۱۷ فیلم سینمایی «دوباره جون» و ساعت ۱۹ فیلم سینمایی «نیترام».

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید