- فرهنگی

راه اندازی واحد کودک و نوجوان در مجموعه نیاوران

واحد کودک و نوجوان مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران هم‌زمان با نخستین جلسه هم‌اندیشی جشنواره کتآب، راه‌اندازی شد.

نشست هم‌اندیشی داوران نخستین جشنواره کتآب با موضوع آب میراث ملموس و ناملموس، شنبه ششم فروردین ماه ۱۴۰۱ در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شد.

این هم‌اندیشی به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون اجرای هر چه بهتر روند داوری جشنواره برگزار شده و آثار راه یافته به این جشنواره در سه رشته نقاشی، عکاسی و داستان‌نویسی از طرف دبیرخانه این جشنواره اعلام شد.
مریم جلالی مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران به‌عنوان میزبان با حضور آرش گودرزی دبیر جشنواره و داوران لیلا کفاش زاده رئیس دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، وحید نیکخواه آزاد نویسنده و کارگردان، محمدرضا شمس و محمدرضا یوسفی نویسندگان ادبیات کتاب کودک و نوجوان و حامد محقق شاعر حوزه کودک و نوجوان در نشست حضور داشته و به بیان نظرات، دیدگاه‌ها، شناسایی آسیب‌ها و… پرداختند.
جلالی مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران ضمن خیرمقدم به داوران این جشنواره گفت: در توسعه میراث فرهنگی به منظور ارتقای دانش فرهنگی باید از همان کودکی امر آموزش، آگاهی‌رسانی و فرهنگ سازی را شروع کرد. به همین خاطر سعی کردیم از عناصر اصلی و فرهنگی در پیکره این جشنواره بهره ببریم. کتاب، کودک و میراث فرهنگی مقوله‌های بسیار مهمی هستند. همین سه‌گانه باعث شده ما جشنواره کتآب با موضوع آب برگزار کنیم و همزمان با این جشنواره واحد کودک و نوجوان مجموعه هم شروع به فعالیت کند.
در ادامه نشست، آرش گودرزی دبیر جشنواره کتآب درباره آثار ارسال شده به دبیرخانه گفت: بیش از دو هزار اثر به دبیرخانه نخستین جشنواره کتآب ارسال شده است. از میان آثار رسیده، پس از بازبینی و بررسی حدود ۹۷۰ اثر برای داوری انتخاب شد. تعداد آثار به تفکیک در بخش داستان‌نویسی ۱۸۰ اثر و در بخش عکس و نقاشی۷۹۰ اثر است.
او در پایان افزود: پس از اعلام آثار پذیرفته شده، جلسات انتخاب آثار با حضور داوران به تناوب برگزار می‌شود و پس از این مرحله، آثار نهایی اعلام خواهد شد.
جشنواره خلق کتآب با موضوع آب برای دانش‌آموزان مقطع سنی ۶ تا ۱۴ سال با هدف انتشار دیدگاه و افکار کودکان نسبت به مسئله آب با حمایت کاخ‌موزه نیاوران و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در جریان برگزاری است.

صداوسیما

دیدگاهتان را بنویسید