- تکنولوژی, سلامت

روبات درمانگر کرونا در مصر ساخته شد

یک جوان مصری موفق به اختراع یک روبات درمانگر شده که علاوه بر انجام آزمایش PCR برای تشخیص کووید ۱۹، اندازه گیری دما و سایر عملکردهای حیاتی بیمار، قادر به انجام سونوگرافی و اکوکاردیوگرام است.
 
در یک صحنه غیرمعمول، یک روبات سفید رنگ به شکل انسان در راهروی بخش اورژانس یک بیمارستان خصوصی در شهر تانتا از استان غربیا واقع در شمال قاهره پایتخت مصر در حال قدم زدن بود و به بیماران رسیدگی می کند.
این روبات درمانگر کرونا که روبات Cira 03 نامیده می شود، توسط محمود الکومی، مهندس ۲۷ ساله مکاترونیکی (مهندسی مکانیک و الکترونیک) مصری اختراع شده است. محمود الکومی در یک مصاحبه خبری اعلام کرد که نسخه جدید این روبات با میزان دقت بالاتری از تشخیص چهره و ماسک صورت بوده که بهتر عمل می کند. یک بازوی روباتیک جدید نیز به روبات Cira 03 اضافه شده تا کارایی چند منظوره را ارائه دهد.
 
این مخترع جوان در توضیحاتش اضافه کرد که روبات Cira 03 علاوه بر توانایی در انجام آزمایش PCR برای تشخیص  بیماری کووید ۱۹، اندازه گیری دما و سایر عملکردهای حیاتی بیمار، قادر به انجام اسکن اکوکاردیوگرام و اشعه ایکس است. علاوه بر آن، این روبات به کاهش تماس مستقیم بین کارکنان پزشکی و بیماران تا ۹۰ درصد کمک می کند.
 
روبات Cira 03 دارای دو مانیتور، یکی مانیتور اصلی در قفسه سینه و دیگری مانیتور کمکی در بخش پایینی آن است. این روبات از طریق هوش مصنوعی می تواند به شناسایی چهره افراد حاضر در دسترس خود پرداخته، آن ها را بشمارد و تشخیص دهد که آیا آنها فاصله اجتماعی مناسب را بر اساس محل قرارگیری، حفظ می کنند یا خیر.
 
محمود الکومی تاکنون سه نسخه از روبات Cira  را به تنهایی ساخته است و در نظر دارد تا نسخهCira 04 را بسازد و هدفش از این توسعه، برطرف کردن هرگونه مشکل احتمالی و پیشرفته تر کردن آن است تا برای تولید انبوه احتمالی این روبات ها آماده شود. طی چند هفته گذشته نسخه سوم این روبات (Cira 03) در بیمارستان مذکور مورد آزمایش قرار گرفت و مقامات بیمارستان اعلام کردند که آنها از اختراع الکومی استقبال می کنند زیرا اعتقاد بر این است که روبات وی به کاهش میزان عفونت در بین کارکنان و بیماران بستری کمک خواهد کرد.
 
به اعتقاد مقامات این بیمارستان نسخه قدیمی موفق به انجام آزمایش PCR در اوج همه گیری کووید ۱۹ در هنگام عدم تمایل پزشکان به این کار شد. اکنون نسخه جدید می تواند از راه دور دما را اندازه گیری کند و سونوگرافی و اکوکاردیوگرام را انجام دهد. این یک نوآوری بسیار مهم و ارزشمند است که در مدت زمان کوتاه به دست آمده است.
 
جالب اینکه دستیار الکومی، دانش آموزی ۱۶ ساله است که شش سال در کنار محمود الکومی بوده و از وی زبان های برنامه نویسی و طراحی آموخته است. نخستین کسی که توسط روبات الکومی مورد آزمایش کرونا قرار گرفت، همین دستیار نوجوان بوده است.
 
منبع:سیناپرس
 

دیدگاهتان را بنویسید