- حیات وحش, فرهنگی, ویژه

روز جهانی حیات وحش!

 

13 اسفند روز جهانی حیات وحش است و به انسان ها یادآوری می کند که تنها موجودات روی کره زمین نیستند.

دنیای اطراف ما پر از موجودات اعجاب انگیز در هر قالبی است. از پرندگان موجود در هوا گرفته تا نهنگ های بزرگ دریایی و انواع مختلف حیوانات وحشی که هرکدام در مناطق مختلفی قرار گرفته اند که بعضی از آن ها کاملاً عجیب و غریب است. حیات وحش فواید زیادی برای کل دنیا دارد که شاید در ذهن و تفکر ما نگنجد. روز جهانی حیات وحش  روزی است که به ما مسئولیت هایمان را در رابطه با این جهان یادآوری می کند و شکل زندگی که هر کدام از ما داریم را مورد بررسی قرار می دهد. 

روز جهانی حیات وحش

شیر

روز جهانی حیات وحش یادآوری می کند که ما انسان ها تنها موجودات روی زمین نیستیم، بلکه بی شمار موجود در دنیا از حیوانات تا گیاهان، قارچ ها و باکتری ها وجود دارند. حیات وحش فقط آن چیزی نیست که توانایی دیدنش را داریم یا در گذشته آن را دیده ایم، بلکه بخشی از جهان اطراف ماست؛ چیزی که برای زنده ماندن به آن نیاز داریم. روز جهانی حیات وحش، فرصتی برای جشن گرفتن همه این حیات و موجودیت، از کوچکترین حشرات تا نهنگ های آبی بزرگ است. فرقی ندارد که عاشق چه چیزی در حیات وحش باشید، در هر صورت می توانید با انجام اقدامات مختلف از آن محافظت کنید.

این روز جهانی در مورد افزایش آگاهی از حیات وحش در کل دنیا صحبت می کند . فرقی ندارد که عاشق حیوانات باشید یا خیر؛ یا بیشتر به سمت گیاهان شوق و انگیزه نشان دهید یا در مورد تغییرات آب و هوا نگران باشید، در هر صورت این روز جهانی روزی است که می توانید از آن برای آموزش به دیگران استفاده کنید. همچنین می توانید تنوع زیستی شگفت انگیز را در کل جهان به پاس بدارید و به دنبال کشف موجودات مختلف بگردید. پاس داشتن روز جهانی حیات وحش برای هر انسانی که عاشق سیاره زمین است، واجب و ضروری می باشد. 

فیل

تاریخچه روز جهانی حیات وحش 

در تاریخ سوم مارچ سال 1973 در ایالات متحده، موضوعی در مورد حفظ گونه های در معرض خطر در کل جهان مطرح شد. این گونه ها هم حیوانات و هم گیاهان را شامل می شد که اهمیت زیادی هم در هر جنبه از زندگی انسان ها داشت. در آن زمان صد ها گونه در معرض خطر، مورد تهدید قرار می گرفتند و خطر انقراض آن ها تا حد بالایی وجود داشت. 

موضوع نگران کننده این بود که شاید بعضی از این گونه ها دیگر هرگز مشاهده نشوند. در بیستم دسامبر سال 2013، قدم دیگری برای افزایش این آگاهی در مورد گونه های در معرض خطر در کل جهان برداشته شد. بالاخره در شصت و هشتمین جلسه ملل متحد، اظهار کردند که هر سال روز جهانی حیات وحش برای یک هدف جدید و یک ایده تازه و کمک به تغییر طبیعت در کل جهان به پاس داشته می شود تا قلمرو حیوانات و گیاهان بیشتر از قبل محافظت گردد. 

در این جلسه بیشتر از قبل روی جرائم مربوط به آسیب های وارد شده به گیاهان و حیوانات تاکید شد و نظرات زیادی مورد بررسی قرار گرفت. شاید این روز جهانی مانند خیلی از روز های دیگر قدمت طولانی نداشته باشد اما تأثیر آن بسیار بزرگ بوده است. پس اگر شما هم به سیاره زمین و هر چیزی که روی آن است ، علاقه دارید، حتماً باید این روز جهانی را بزرگ و مهم بدانید.

 

 

منبع:نمناک

دیدگاهتان را بنویسید