- نمایش خانگی

سیروس مقدم : من از مردم بابت سریال جزیره عذرخواهی می‌کنم!

بسیاری از مردم ایران به واسطه پخش سریال “پایتخت” در ایام نوروز با این مجموعه تلویزیونی پرمخاطب خاطراتی تکرار نشدنی دارند. سبک روایت و شخصیت های طراحی شده در این سریال با مخاطبان به یک نزدیکی و قرابت رسیده بودند طوری که اعضای خانواده معمولی گویی از اعضای خانواده همه مردم ایران محسوب می شوند. سریال « پایتخت» به دلایل فنی و … جزء معدود سریال هایی است که حجم وسیعی از مردم به آن علاقمند هستند و هنوز تکرار این مجموعه تلویزیونی نیز با مخاطبان بسیار همراه است.

به مناسبت ایام نوروز و سریال پایتختی که امسال جایش را به سریال زیرخاکی داده است  و حاشیه های اطراف سریال جزیره به سراغ سیروس مقدم رفتیم تا با او در یک گفت و گوی نوروزی از حال و احوال این روزهایش بپرسیم.

تقریبا بعد از سریال اغماء  و با آغاز ساخت سریال «پایتخت » با خانواده این مجموعه تلویزیونی از نزدیک ارتباط دارم و طبیعتا با خلق و خوی حرفه ای و رفتارهای اهالی پایتخت آشنا هستم. بعد از سالها فعالیت در این عرصه می توانم ادعا کنم که سیروس مقدم یکی از اخلاق مدارترین و حرفه ای ترین کارگردانان این مرز و بوم است که تمام افراد پشت وجلوی دوربین از او هم اخلاق حرفه ای را یاد می گیرند و هم تکنیک را در کار ، بسیاری از کارگردانان جوانی که این روزها در سینما و تلویزیون مشغول کار هستند سابقه دستیاری او را دارند و رفتار او در یاد دادن به شاگردانش همیشه الگو است .

تا شنید سریال «جزیره » در نظرسنجی خبرگزاری برنا به عنوان بهترین سریال سال 1400 انتخاب شده است لبخندی زد و گفت همه همکاران سریال ساز من زحمت کشیدند ، همه بهترین هستند و من از مردمی که ما را انتخاب کردند تشکر می کنم.با لبخند همیشگی اش و با حوصله بسیار با ما وارد گفت و گویی شد که در روزهای ابتدایی نوروز 1401 از نظر می گذرانید ؛

ممنونم که یاد من هستید واحوالم را می پرسید این روزها من هم مثل همه ی هموطنانم ،خودم را برای فرا رسیدن بهار و سال نو آماده می کنم . با توجه به شرایط کرونایی مملکت، رفت و آمدها محدودتر شده و بیشتر مشغول مطالعه و دیدن فیلم و سریالهایی که ندیده ام، هستم . به تازگی دو جلد کتاب «دختر استالین» نوشته «رزماری سالیوان» و ترجمه ی« بیژن اشتری »را تمام کردم که فوق العاده زندگینامه هیجانانگیزی است . واقعا زمین گذاشتن اش ناممکن است .

پایتخت

جای سریال «پایتخت» خالی نباشد؟ چرا هیچ سریالی  نمیتواند جای «پایتخت» را برای مخاطبان تلویزیون بگیرد ؟

هر سال با نزدیک شدن عید وسال نو، این سوال تقریبا توسط همه ی کسانی که می بینم به عنوان اولین و جدی ترین سوال ، از من پرسیده می شود؟ امسال «پایتخت» داریم یا نه…؟ گویی «پایتخت» به یکی از ارکان اصلی سفره هفت سین مردم تبدیل شده است. مطالبه ی مردم «پایتخت» است، هم از ما به عنوان سازندگان و هم از مدیران فرهنگی تلویزیون ، اما چه بگویم!؟

«پایتخت» گویی، به یک خلاء فرهنگی و اجتماعی دهه ی نود، پاسخگوئی کرد. «پایتخت» حول محور خانواده و اعضاء آن با همه ی خوبی ها و بدی هایشان آینده تمام قدی بود از اوضاع ما در این دهه . گویی هر کسی ، زاویه ای از شخصیت خود را در این آینه می دید. ابتدا می خندید و سپس به فکر فرو می رفت. و این یعنی رسالت و وظیفه ی اصلی یک اثر طنز…

برنامه ای برای ساخت سریال جدید در پیش ندارید؟

در حال حاضر ، مشغول مطالعه چند فیلمنامه هستم تا یکی را برای ساخت جدی تر کنم. اما متاسفانه فیلمنامه ها برای من چنگی به دل نمیزند. یا تکراری هستند و یا از فضای ذهنی من دور. به دلیل وحشت از طرح موضوعات اجتماعی، دوستان ترجیح داده اند به عالم فانتزی و خیال بپردازند که تصورش برای من سخت است. عجله ای ندارم ، برای ساختن فیلمنامه ی معمولی همیشه وقت است اما من ترجیح می دهم فیلمنامه ای را کار کنم که به هیجانم بیاورد.

جزیره

سریال جزیره در نظرسنجی خبرگزاری برنا در میان سریال های تلویزیون و پلتفرم ها بهترین سریال 1400 شد در این باره صحبت کنید؟

این خبر شما، بهترین عیدی برای من وتیم سازنده است. در این سال ما سریالهای خوبی از دیگر دوستان هم دیدیم. “زخم کاری” و “خاتون” را پیگیری می کردم و لذت می بردم .

خوشحالم که جزیره توسط مخاطبین ما و بخصوص جوانها دیده شده و در کنار زحمات دیگر همکاران در سریالهای دیگر به نظرسنجی گذاشته شده است.

جزیره

می دانم که ساخت سریال جزیره با چالش هایی همراه بود ، چرا ساخت مجموعه «جزیره» با توجه به پتانسیل تیم تولید وشخصیت های  قصه ادامه پیدا نکرد؟

در این باره با یک مقدمه شروع می کنم . حدود سه سال پیش من سریال «خواب زده» را برای روبیکا کارکردم. فصل اول «خواب زده» پخش شد ، اما فصل دوم، علیرغم اینکه تولید شد و تدوین و موسیقی و افکت و صداگذاری ها انجام شد و آماده پخش گردید، متاسفانه به ناگهان پخش آن متوقف گردید و تا به امروز هم، هیچ دلیل روشن و قانع کننده ای توسط پلتفرم و روبیکا و توسکا به تهیه کننده و کارگردان «خواب زده» ارائه نشده است. منظورم از این مقدمه این بود که: مخاطبین و مردم،نمی دانند که سیروس مقدم، کارش را ساخته، آماده پخش کرده ولی پخش کننده، پخش «خواب زده» را متوقف کرده واز چشم بنده می بینند. در صورتی که کارنامه کاری من در این سی – چهل سال و فیلمی که ساخته ام بیانگر آن است که همواره، پروژه هایم سر وقت شروع و سروقت تمام شده و سر وقت پخش شده است. پس اشکال در جای دیگری است که باید بررسی و پیگیری شود که چرا «خواب زده» علیرغم آماده بودن فصل دومش پخش نمی شود . با این مقدمه می رویم سراغ «جزیره»

جزیره

در ابتدا باید عرض کنم که «جزیره » از ابتدا برای 26 الی 30 قسمت به هم پیوسته طراحی شده بود. فیلمنامه با اقتباس و برداشتی آزاد و از رمانهای پرفروش و کلاسیک فرنگی وادغام آن با طرح فیلمنامه «دلبر دلیر» «علی طالب آبادی» تبدیل به فیلمنامه جزیره برای یک فصل پیوسته 26 الی 30 قسمتی شد. یک سال پروژه مراحل نگارش را طی کرد وسپس با ابرازتمایل فیلیمو ، فیلمنامه قانونا در اختیار فیلیمو قرار گرفت و قرار شد برای تولید پروژه بازنویسی مجددی انجام شود. فصل اولش که شامل 8 قسمت بود آماده شد و ما فیلمبرداری را شروع کردیم و سه ماه گرم در کیش کار کردیم و سپس برای ادامه قصه به تهران آمدیم. حدود یک ماه در تهران پیش رفتیم که به ناگهان توسط تهیه کننده گان و به توصیه ی پلتفرم ، شبانه دستور توقف پروژه داده شد . دوستان پلتفرم معتقد بودند که کار در نیامده و ضعیف است. (آنها بارها راش ها و مونتاژ شده ها را دیده بودند و در جریان تمامی اجزاء کار بودند ، حتی قسمت گریم ها و لباس ها و بازیگران و…)

جزیره

اصلا از ابتدا قراری بر دو فصل بودن «جزیره » نبود و اساسا فیلمنامه بر این فصل بندی طراحی نشده بود و یک قصه یکسره و پیوسته ای تعریف می شد. این مسائل همزمان شد با ورود ساترا به نمایش خانگی، اوضاع نگران کننده اقتصادی و سرمایه گذاران و ترس از استقبال نشدن از کار و ضررهای مادی و شاید دیگر عواملی که نمی دانم، و به این ترتیب پروژه حدود 45 روز متوقف شد وتیم از هم گسست و بخش عمده ای از بازیگران وعوامل فنی، به پروژه های دیگر پیوستند . بحث فصل بندی و فصل 1 و 2 تازه در این مقطع و چیزی حدود 5 ماه بعد از شروع فیلمبرداری و یک سال و اندی بعد از نگارش بازنویسی «جزیره»، مطرح گردید و دوستان معتقد بودند که «جزیره » دو فصل شود و به دو فصل 15 قسمتی تبدیل گردد. بنده با این پیشنهاد مخالفت کردم و مطرح کردم که «جزیره » بر اساس دو فصل طراحی و نگارش نشده و بعداز 8 قسمت  کیش، باید بر اساس پایان بندی فصل اول در قسمت 15، بار دیگر بازنویسی و طراحی شود و گرنه، کار به مرور کم قصه و بی بنیه می شود و تعلیق محکمی برای نگه داشتن مخاطب برای دیدن فصل 2 ندارد. دوستان معتقد بودند که فرصت بازنویسی وجود ندارد و به سرعت باید فصل اول را تمام کنیم وگرنه تیم و گروه پخش و پلا  می شود و این در حالی بود که در این وقفه 45روزه، خود بخود این اتفاق افتاده بود و گروه متلاشی شده بود. بنده وقتی استدلالات عجولانه و غیرحرفه ای دوستان را شنیدم و باتوجه به تجربه ی تلخ ناتمام ماندن پخش«خواب زده» از ادامه کارگردانی کار اعلام انصراف دادم. چون مطمئن بودم که لطمه ی اصلی این ناتمام ماندنها را مخاطب بیگناه ما می خورد که می بینید که اینگونه هم شد.

در نهایت با وساطت و پادرمیانی چند ریش سفید قابل احترام و پیشکسوت ، و قول و قرارهای جدی و بعضا مکتوب و ضمانت اینکه وقفه چندانی بین فصل 1 و 2 نیفتد، من پیشنهاد آخر خودم را دادم. پیشنهاد کردم حالا که اصرار بر دو فصل شدن است. فصل کیش (8 قسمت) که سر و ته داشت و از انسجام خوبی برخوردار بود را به عنوان فصل اول پخش کنیم و در این فاصله، معلوم می شود که آیا «جزیره» با استقبال روبرو می شود و ارزش سرمایه گذاری برای فصل های بعدی را دارد یا نه..؟

از سوی دیگر در همین فاصله پخش 8 قسمت ، فیلمنامه بر اساس این فصل بندی جدید ، بازنویسی شود که متاسفانه به دلایلی که نمی دانم ، این پیشنهاد من مورد موافقت قرار نگرفت و شد این چیزی که می بینید .

تناقض و تعارضی آشکار، از یک سو ، «جزیره» از سوی مخاطبین، استقبال می شود و در نظرسنجی های شما بین همه ی سریالها (با احترام به بقیه سریالها) در صدر قرار می گیرد و از طرف دیگر با کمترین حجم تبلیغات و بی خبر ماندن مطلی از آمار  ارقام فروش و سکوت محض تهیه کنندگان و پلتفرم ، مورد غضب قرار می گیرد . یک پارادوکس کامل .

خبرگزاری برنا

 

دیدگاهتان را بنویسید