- اجتماعی, سلامت

سیستم ایمنی مردان در برابر کرونا ویروس ضعیف‌تر است

آموزش بهداشت و ارتقا سلامت دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: سیستم ایمنی مردان در برابر کرونا ویروس ضعیف تر است که البته پیش از ویروس کووید ۱۹ نیز شاهد ضعف سیستم‌ایمنی در بیماری‌های عفونی دیگر مانند آنفولانزا، سرما خوردگی‌ها، مسمومیت‌های غذایی و غیره بوده‌ایم.

نسرین روزبهانی صبح امروز در آیین گرامیداشت هفته ملی سلامت مردان، اظهار کرد: همانا مقایسه شاخص‌های سلامتی مردان و زنان نشان دهنده آن است که مردان توجه کمتری به خودمراقبتی و سلامت خود دارند، به طوریکه امید به زندگی در مردان  72.8 و در زنان ۷۴ سال است و مردان به دلیل شرایط زندگی، ۵ برابر بیش از زنان دچار حوادث ترافیکی می‌شوند و ۱۰ برابر بیشتر در دام اعتیاد می‌افتند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به شیوع کووید ۱۹ مردان بیشتر از زنان مبتلا و دچار عوارض شدید ناشی از این بیماری می‌شوند که دلیل آن حضور بیشتر مردان در خارج از خانه و شرایط سیستم ایمنی بدن مردان نسبت به زنان است و متاسفانه در این شرایط مردان کمتر نکات بهداشتی چون ماسک زدن، فاصله اجتماعی و شستن دست‌ها را رعایت می‌کنند و به دلیل اینکه ساعات بیشتری در بیرون منزل به سر می‌برند، احتمال ابتلای بیشتری به کرونا ویروس را دارند.

دانشیار آموزش بهداشت و ارتقا سلامت دانشگاه علوم پزشکی اراک اضافه کرد: همچنین مردان رفتارهای پرخطری مانند کشیدن سیگار را بیشتر انجام می‌دهند که این امر باعث می‌شود که ریه‌ها برای بروز علائم شدیدتر مستعد شوند به همین دلیل مردان برای کاهش ابتلا به این بیماری و بخصوص واریانت اُمیکرون که این روزها به شدت در جامعه شایع شده و در پیک ششم آن به سر می‌بریم، لازم است سه دوز واکسن خود را تزریق کرده باشند (بخصوص دوز یادآور و یا دوز سوم که ایمنی خیلی بهتری در برابر بیماری شدید و بستری در بیمارستان ایجاد می‌کند)، در بیرون از خانه ماسک زده و فاصله اجتماعی را رعایت کرده، در محیط کار تهویه مناسب را ایجاد نموده و به صورت مرتب دست‌های خود را شستشو دهند. 

وی ادامه داد: حوادث ناشی از محیط کار، قتل، خشونت، بیماری‌های مزمن انسدادی ریه به دلیل دخانیات و همچنین مواد و سموم محیطی، بیماری‌های قلبی، خودکشی، سوختگی، بیماری‌های روانی، ایدز در مردان بیشتر از زنان است.

روزبهانی خاطر نشان کرد: ابتلا مردان به بیماری‌های غیرواگیر شامل چاقی مفرط، مصرف دخانیات، کلسترول بالا و دیابت نیز این گروه را بشدت درگیر کرده است و از سوی دیگر مردان کمتر از زنان به علائم و نشانه‌های خطر و بیماری توجه می‌کنند از این رو بیماری در آنها پیشرفت می‌کند و یا اینکه مرگ و میر بیشتری را به همراه دارد.

وی تاکید کرد: متاسفانه این گروه هدف کمتر به پزشک مراجعه کرده و مراجعه به مراکز درمانی را به دلایل مختلف از جمله چارچوب فکری و فرهنگی و ساختار ذهنی تا بروز مراحل پیشرفته و خطرناک بیماری به تأخیر می اندازند که این مهم خود زنگ خطری برای سلامت آن‌ها است.

دانشیار آموزش بهداشت و ارتقا سلامت در ادامه تاکید کرد: لازم است که مردان  انجام فعالیت بدنی و ورزشی کافی، تغذیه مناسب، پرهیز از مصرف دخانیات و مدیریت استرس و توجه به آزمایشات غربالگری پس از سن ۵۰ سالگی مانند غربالگری سرطان پروستات و گوارش را به عنوان سبک زندگی سالم در پیش بگیرند. 

گفتنی است که برنامه‌های هفته سلامت مردان در سال جاری شامل هفت محور شیوه زندگی سالم، پیشگیری از حوادث ترافیکی، ارتقاء سلامت روانی، پیشگیری از حوادث قلبی و عروقی و عوامل خطر آن، ارتقای سلامت باروری مردان، سلامت مردان و خانواده و پیشگیری از حوادث شغلی است.

فارس

 

دیدگاهتان را بنویسید